Dulavratotu Kökünün Sağlığa Faydaları Kullanımı ve Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Dulavratotu Kökü nedir, nasıl bir bitkidir? Dulavratotu Kökünün sağlığa faydaları, kullanım şekli, dozu ve yan etkileri nelerdir, hakkında bilgi.

Dulavratotu Kökü

Dulavratotu, kuzey Asya ve Avrupa’ya özgü bir sebzedir. Dulavratotu bitkisinin derin kökleri çok uzundur ve dışarıda kahverengi veya neredeyse siyahtır. Dulavratotu kökü, bütünsel tıpta yüzyıllardır çeşitli farklı durumları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Geleneksel olarak, en yaygın olarak diüretik ve sindirim yardımcısı olarak kullanılır.

Dulavratotu Kökü

Şimdi, araştırmacılar dulavratotu kökü için sayısız potansiyel kullanım ve sağlık faydaları keşfettiler. Bu faydalar, dulavratotu kökü belirli koşullar için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılmasını sağlayacak kadar geniş olabilir.

Dulavratotu kökünün faydaları

1. Antioksidanların bir güç merkezi

2010 yılındaki araştırmalar dulavratotu kökü kuersetin, luteolin ve fenolik asitler de dahil olmak üzere çok çeşitli güçlü antioksidanlar içerdiğini göstermiştir.

Antioksidanlar vücuttaki hücreleri serbest radikallerden kaynaklanan hasarlardan korur. Bir dizi farklı sağlık durumunu tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilirler. Antioksidan etki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bir 2014 çalışması, dulavratotu kökü osteoartritli hastalar için kandaki inflamatuar belirteçleri azalttığını bulmuştur.

Advertisement

2. Toksinleri kandan uzaklaştırır

Dulavratotu kökü için en yaygın geleneksel kullanımlardan biri kanı saflaştırmak olmuştur. Son kanıtlar dulavratotu kökü kan dolaşımından toksinleri kaldırabildiğini göstermiştir. 2011 yılında yapılan bir araştırmada dulavratotu kökü kanı etkili bir şekilde detoksifiye etti ve kan dolaşımını arttırdı.

3. Bazı kanser türlerini inhibe edebilir

Dulavratotu kökü, ortaya çıktığı gibi, sadece kanı saflaştırmakla kalmaz. Ayrıca belirli kanser türlerini de inhibe edebilir.

2011 çalışması ayrıca dulavratotu tohumlarının pankreas karsinomu gibi kanserlerin neden olduğu tümörlerin büyümesi üzerinde “güçlü inhibitör etkileri” olduğunu bulmuştur.

Bir başka 2016 çalışması, dulavratotu kökü kanser hücresi büyümesine önemli ölçüde müdahale ettiğini buldu. Dulavratotu tohumlarının farklı kanser türleri ve tümörler üzerindeki tam etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bu hala önemli bir bulgudur.

4. Bir afrodizyaktır

Dulavratotu kökü bir başka geleneksel kullanımı afrodizyaktır. Erkek sıçanlar üzerinde 2012 yılında yapılan bir araştırma, dulavratotu kökü ekstresinin afrodizyak bir etkiye sahip olduğunu buldu. Ekstrakt erkek sıçanlarda cinsel işlevi arttırdı ve cinsel davranış miktarını arttırdı.

İnsanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak anektodlara ilişkin kanıtlar bu iddiayı desteklemektedir.

Advertisement

5. Cilt sorunları tedavisine yardımcı olabilir

Dulavratotu kökü uzun süredir akne, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Kökün anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri, cilde topikal olarak uygulandığında cilt sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

Dulavratotu kökü topikal yanıkların tedavisinde yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bile bulunmuştur.

Dulavratotu Kökü

Potansiyel riskler ve yan etkiler

Dulavratotu kökü pediatrik kullanımları hakkında sınırlı bir araştırma vardır. Güvenliği çocuklarda araştırılmamıştır. Bu nedenle, bir doktor gözetiminde olmadığı sürece çocuğunuza dulavratotu kökü vermemelisiniz.

Dulavratotuun bazı potansiyel riskleri şunları içerir:
  • Dulavratotu yemek için güvenli olarak kabul edilir, ancak sadece saygın satıcılardan satın almalısınız ve asla vahşi doğada toplamamalısınız. Dulavratotu bitkisi, oldukça toksik olan belladonna nighthade bitkilerini andırır. Genellikle birlikte büyürler.
  • Dulavratotu takviyesi alıyorsanız, sadece küçük dozlar alın. Güvenliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Dulavratotu kökü doğal bir diüretiktir, bu yüzden susuz kalırsanız almamalısınız. Ayrıca, diüretik veya idrar söktürücü alıyorsanız, dehidrasyonu artırabileceğinden de almamalısınız.
  • Krizantem veya papatyalar için alerjiniz varsa, dulavratotu kökü alerjik reaksiyon riski yüksek olabilir ve bundan kaçınmalısınız.
  • Hamile kadınlar veya hamile kalmaya çalışan kadınlar dulavratotu kökü veya takviyesi almamalıdır.

Formlar ve dozlar

Çeşitli dulavratotu kökü formları mevcuttur. Bunlar:

  • dulavratotu çayı
  • taze dulavratotu kökü
  • kurutulmuş kök tozu
  • dulavratotu yağı veya dulavratotu özü

Dulavratotu kökü ılımlı bir şekilde güvenle tüketilebilir ve günde bir fincan dulavratotu çayı güvenle içebilirsiniz. Takviyeler söz konusu olduğunda, doktorunuzun talimatlarını ve takviyeyle birlikte gelen talimatları izleyin. Ekstraktlar, yağ veya kuru toz satın alıyorsanız, daima güvenilir bir kaynaktan satın alın.


Leave A Reply