Duman Dedektörünün Tarihçesi, Kim Bulmuştur ve Nasıl Çalışır?

0
Advertisement

Duman dedektörünün tarihçesi nasıldır? İlk nasıl ortaya çıkmıştır? İlk kim bulup geliştirmiştir? Duman dedektörünün çalışma prensibi ve yararları hakkında bilgiler.

duman dedektörü

Dur, bırak ve yuvarlanma, ateş yakanlara verilen yaygın talimatlardır. Ancak, bu talimatlar yalnızca insanlar bir yangından haberdar olduğunda faydalıdır. 100 yıldan daha uzun bir süre önce oluşturulan yangın dedektörleri, insanları yakındaki bir yangın konusunda uyarmaktan ve her yıl yüzlerce hayatı başarıyla kurtarmaktan sorumludur.

1890’da Francis Robbins Upton, ilk yangın alarmının tasarımını sağladı. Şaşırtıcı bir şekilde, ancak tasarımını asla paylaşmadı veya yaratmadı. Bu nedenle, ilk aktif ısı dedektörü 1902’de İngiltere’den George Andrew Darby tarafından icat edildi. Yüksek sıcaklıkların algılanması yoluyla bir yangını algılayarak çalıştı. Bununla birlikte, tasarım oldukça büyüktü ve yalnızca fabrikalarda veya diğer endüstriyel binalarda kullanım için uygundu.

İsviçreli bir fizikçi olan Walter Jaeger, 1930’larda ilk duman dedektörünü yarattı.Zehirli gaz dedektörü yaratma girişimlerinde, tasarımının başarısızlığından dolayı hüsrana uğradı. Sinirlerini yatıştırmak için, şaşırtıcı bir şekilde alarmı çalıştıran bir sigara yaktı. Zehirli bir gaz dedektörü yaratma girişimi sonunda başarısız oldu, ancak ulus, kazara keşfi ve bir duman dedektörü yaratması için ödüllendirildi. Ne yazık ki, ısı dedektörü gibi, bu zamanın duman dedektörleri de çok büyüktü ve ev yangınlarını algılamak için kullanılamıyordu.

1951’de Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük yangın algılama cihazları satın alınabilmesine rağmen, 1955’e kadar bir ev yangın dedektörü oluşturulmamıştı. Bu ilk model bir ısı dedektörüydü, ancak on yıl sonra ilk duman dedektörü tanıtıldı. “SmokeGuard 700”, Duane D. Pearsall tarafından geliştirildi ve yangınları hızlı bir şekilde belirlemede bir ısı dedektöründen çok daha etkiliydi. Ancak, her iki model de oldukça pahalıydı ve işçi sınıfı nüfusunun çoğunluğu için mevcut değildi. 1970’e gelindiğinde, fiyat birim başına 125 dolara düştü ve boyut azalmaya devam ettikçe ve kullanım kolaylığı arttıkça önümüzdeki yirmi yıl boyunca aşağı yönlü fiyat sarmalını sürdürdü.

Advertisement
Duman Dedektörü

Kaynak: pixabay.com

Bugün, fotoelektrik duman dedektörlerinin mevcut en iyi yangın uyarı seçeneği olduğuna inanılıyor. İçinden havanın aktığı açık bir tünele ateşlenen bir ışık kullanarak çalışan bu cihaz, ışık yoğunluğundaki azalmayı ölçerek dumanı algılar. Yangının boyutuna ve cihazın bulunduğu yere bağlı olarak bu duman dedektörleri yangın başladıktan 40-60 dakika sonra yangını tespit edebilir. Bu hızlı uyarı süresi, odadan veya binadan kaçmanıza, yangını söndürmenize ve gerekirse varlığınızı ortadan kaldırmak için durmanıza, düşürmenize ve yuvarlanmanıza olanak tanır.


Leave A Reply