Dünya Okul Süt Günü Nedir? Ne Zamandır? Önemi Nedir? Hakkında Yazı

0
Advertisement

Dünya Okul Süt Günü nedir? Ne zaman ve ne amaçla kutlanır? Dünya Okul Süt Günü’nün önemi, tarihçesi, amacı ve hakkında yazı.

Dünya Okul Süt Günü

Dünya Okul Süt Günü Nedir? Hakkında Yazı

Okul Sütü Programlarının faydalarını ve başarısını kutlamak için, her yıl Eylül ayının son çarşamba günü Dünya Okul Süt Günü olarak düzenlenmektedir. İlk Dünya Okulu Süt Günü Eylül 2000’de kutlandı ve o zamandan beri FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) tarafından düzenlenen yıllık bir etkinlik haline geldi. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, okul süt programlarının sağlığa faydalarını kutlamak için Dünya Okul Sütü gününü kutlamaktadır.

Tarihçesi

Büyük Buhran ve Dünya Savaşları’ndan sonra çocuklar arasındaki yetersiz beslenme büyük bir kaygıydı. Süt yetersiz beslenmeyi önlemek için çocuklara sağlanabilecek bir gıdaydı. Böylece okul sütü programları tanıtıldı ve geliştirildi. 20. yüzyıl boyunca, okul çocuklarına süt sağlanması, kıtlık dönemlerinde yetersiz beslenme ile mücadeleye yardımcı olmuştur. 1. Dünya Okulu Süt Günü 2000 yılında düzenlendi. Bu yıllık etkinlik, sütün özellikle çocuklar için yararlarını öğrenmek ve öğretmek için inanılmaz bir fırsattır.

Dünya Okulu Süt Günü, her yıl artan sayıda etkinlikle birçok ülkede kutlanmaktadır. Okullar ve süt sağlayıcıları diledikleri gibi kutlamakta özgürdürler. Kutlamalar herhangi bir düzeyde olabilir – ulusal veya bölgesel etkinlikler düzenlenebilir.

Süt ve süt ürünleri, çocuklarda normal büyüme ve kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumun mükemmel bir kaynağıdır;

Advertisement

Süt aynı zamanda çocuklarda normal büyümeye ve kemik gelişimine de katkıda bulunan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır;

Süt ayrıca fosfor, potasyum, iyot, B2 vitamini ve B12 vitamini dahil olmak üzere birçok besin ve vitamin içerir.

Çocukların ve ebeveynlerinin, sütün sağlıklı bir beslenmede oynayabileceği önemli rolü anlamaları ve sütün yaşamdaki yeri hakkında bilinçli bir karar vermeleri önemlidir. Her gün yetişkin bireylerin 3 porsiyon, çocukların, adolesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla, menopoz sonrası kadınların günde 2-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmeleri önerilmektedir.

Bu yüzden, Dünya Okulu Süt Günü’nde, hepimiz bir bardak süt dökelim ve sağlıklı lezzetin tadını çıkaralım…


Leave A Reply