Dünya Posta Birliği Nedir? Üye Ülkeler

0

Dünya Posta Birliği nedir? Dünya Posta Birliği’nin kurulması, üyeleri, gelişmesi, çalışmaları, tarihçesi ile ilgili bilgi.

upuDünya Posta Birliği (UPU) 19. yüzyılın sonlarına doğru birçok ülkenin posta servislerinin standartlaşmasıyla ve hızla artan uluslararası posta trafiğini belli bir düzene kavuşturmak amacıyla oluşturuldu. 1863’te Amerika ve Avrupa devletlerinin temsilcilerinin katıldıkları bir konferans Paris’te toplandı. Bu konferansta 31 ilke kabul edildi. Ancak Amerikan İç Savaşı’nın patlak vermesi ve Almanya’nın önerisiyle 11 yıl tüm Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD ve Mısır’ın da katıldığı bir konferans, Bern’de toplandı. Konferansa katılan ülkeler arasında posta işbirliğinin düzenlenmesini ve Genel Posta Birliği’nin (UGP) resmen onaylanmasını sağlayan Bern Antlaşması imzalandı. 1878’de öteki ülkelerinde katılımıyla bu kuruluşun adı Evrensel Posta Birliği (UPU) olarak değiştirildi. UPU 1947’de Birleşmiş Milletler tarafından resmi bir kuruluş olarak tanındı. En önemli amacı posta işlemlerinde standartizasyonun sağlanması olan ve İsviçre’nin Bern Kenti’nde bulunan bu kuruluşa 189 devlet üyedir.

Advertisement

Üye Ülkeler: Afganistan, Arnavutluk, Cezayir, Angola, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Ermenistan, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Bangladeş, Barbados, Beyaz Rusya, Belçika, Belize, Benin, Bhutan, Bolivya, Bosna-Hersek, Botswana, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Burkina Faso, Burundi, Kamboçya, Kamerun, Kanada, Yeşil Burun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Şili, Çin, Kolombiya, Komoros, Kongo, Kosta Rika, Fildişi Sahilleri, Hırvatistan, Küba, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Cibuti, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Mısır, El Salvador, Ekvatoral Gine, Eritre, Estonya, Etyopya, Fiji, Finlandiya, Fransa, Gabon, Gambiya, Gürcistan, Almanya, Gana, Yunanistan, Grenada, Guatemala, Gine, Gine-Bissau, Guyana, Haiti, Holy Sea, Honduras, Macaristan, İzlanda, Hindistan, Endonezya, İran İslam Cumhuriyeti, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Jamaika, Japonya, Ürdün, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kiribati, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, Kuveyt, Kırgızistan, Laos, Lübnan, Lesoto, Liberya, Libya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Madagaskar, Malavi, Malezya, Maldivler, Mali, Malta, Moritanya, Mauritius, Meksika, Moldova, Monako, Moğolistan, Fas, Mozambik, Myanmar, Namibya, Nauru, Nepal, Hollanda, Hollanda Antilleri, Yeni Zelanda, Nikaragua, Nijer, Nijerya, Norveç, Umman, Palau, Pakistan, Panama, Papua Yeni Gine, Paraguay, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya Federasyonu, Ruanda, St. Kitts ve Nevis, St. Lucia, St. Vincent ve Grenadinler, San Marino, Sao Tome ve Principe, Suudi Arabistan, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Singapur, Slovakya, Slovenya, Solomon Adaları, Somali, Güney Afrika, İspanya, Sırbistan, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Swaziland, İsveç, İsviçre, Suriye, Tanzanya, Tayland, Togo, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Tuvalu, Uganda, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, ABD, Uruguay, Özbekistan, Vanuatu, Venezüella, Vietnam, Batı Samoa, Yemen, Zaire, Zambiya, Zimbabve.


Leave A Reply