Dünyamız Bir Kitabın Yüzeyi Gibi Düz Olsaydı Ne Olurdu? 10 Durum

0
Advertisement

Dünyamız bir kitabın yüzeyi gibi dümdüz olsaydı ne olurdu? Dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan durumlar. Düz olmasının yaratacağı sorunlar.

Dünyada hala dünyanın düz olduğuna inanan birçok insan olduğunu biliyor musunuz? Bunlar, dünyanın aslında bir küre olduğunu kabul etmeyi reddeden birçok eğitimli insanı içeriyor. Peki ya uyduların çektiği tüm fotoğraflar? Düz dünyaya inananlar, bizim asla uzaya gitmediğimize inanıyor. Bu doğru mu? Kesinlikle hayır. Dünyanın aslında küresel olduğunu ve düz olmadığını gösteren yeterince kanıt var.

düz dünya

Peki dünya gerçekten düz olsaydı ne olurdu? Gerçek olsaydı, yeryüzündeki hayata ne olacağını bilmek istemez miydin?

Bir süre için dünyanın düz veya disk benzeri olduğunu varsayalım. Aşağıda, bildiğimiz haliyle mevcut yaşamdan farklı olacak birkaç şey var.

1. Yerçekimi sizi diskin merkezine doğru çeker

Yerçekimi sizi dünyanın merkezine doğru çekmezdi, ama sizi düz diskin ortasına doğru çekerdi. Her canlı ve cansız organizma diskin ortasına doğru çekilirdi. Herkes aynı yere çekildiği için herhangi bir yere seyahat etmek kesinlikle çok zorlaşırdı.

Advertisement

2. Tüm bilim adamları bir komplonun içinde olurdu

Dünya düz olsaydı, bu hepimizin onlarca yıldır bir komplo içinde yaşadığımız anlamına gelirdi. Tüm bilim adamları, okul öğretmenlerimiz bizi dünyanın bir küre olduğuna inandıran yalancılara dönüşeceklerdi. Ancak dünyanın en büyük komplosuna katkıda bulunmak için her bilim insanı, hükümet, öğretmen vb. İçin ne kadar hazırlık ve işbirliği gerekeceğini bir düşünün.

3. Dağlar olmazdı

Dünyanın tektonik plakaları gerçekten bir küre üzerinde çalışır. Tektonik plakalar gezegenin başka bir tarafıyla hareket eder ve etkileşime girer. Dünya yuvarlak değilse plakalar çalışmayacaktır. Tektonik plakalar yoksa, tektonik kaymalar olmaz ve dolayısıyla dağların hiçbiri oluşmaz. Dünya, herhangi bir dağ veya vadinin olmadığı tamamen düz bir yer olacaktır. Düzse su nereye gider? Düz yüzey tamamen su ile kaplanacağından arazi olmaması mümkündür.

4. Antarktika’daki araştırma istasyonları olmayacaktı

Düz dünyaya inananların çoğu, Antarktika’nın tüm suyun uzaya düşmesini önleyen gezegenin dış halkası olduğunu düşünüyor. Bu durumda, hiç kimse kıtayı geçemez, ancak birçok insanın bunu yaptığını biliyoruz. Bu teoriye göre, buzun erimeye başlaması çok tehlikeli olacaktır. Çünkü bir kez olursa, her şey düz dünyadan düşmeye başlar.

5. Dünya, evrendeki tek düz nesne olacaktır

Bugüne kadarki tüm teknolojik ilerlemelere rağmen, evrenin bir kısmını bile keşfedemedik. Ancak keşfedebildiğimiz alan miktarını düşünsek bile, uzayda düz bir yüzeye benzeyen herhangi bir nesne bulamadık. Dünya düzse, o zaman uzayda düz olan ve diğer gezegenlere benzer şekilde tüm faaliyetleri gerçekleştiren ilk nesne olacaktı.

düz dünya

6. Mevsimler olmazdı

Düz dünya her zaman aynı miktarda güneş ışığı alır. Dünyanın küresel bir dönüşü olmayacaktı, bu da tüm yıl veya yüzyıllar boyunca yalnızca bir mevsim olacağını gösteriyor. Dönme hareketi nedeniyle oluştukları için artık herhangi bir tür kasırga veya fırtına olmayacaktı.

Advertisement

Dünyanın Şekli İle İlgili Geçmişten Günümüze Öne Sürülen Görüşler

7. Hepimiz aynı yıldızları ve takımyıldızları görürdük

Küresel dünyada, dünyanın dönüşü nedeniyle herkes gökyüzünü farklı görebilir. Ancak düz bir dünya söz konusu olduğunda, hepimiz aynı yıldızları ve takımyıldızı aynı anda aynı yerde göreceğiz. Ay tutulmaları, dünyanın küresel doğası nedeniyle güzel görünüyor, bu nedenle temelde ay tutulmaları, dünya düz olsaydı çirkin görünürdü.

8. Coğrafya tamamen farklı olacaktı

Yerçekiminin diskin ortasına yakın olmasıyla, herkes birbirine yakın yaşamaya zorlanacaktır. Ortada gerçekten kalabalıklaşırdı. Tüm spor türlerinin tam olarak diskin ortasında oynanması gerekecekti. Tüm gemiler ufukta görünecekti. Mesafeye bağlı olarak sadece daha küçük veya daha büyük görünürler. Kuzey veya Güney Kutbu olmayacaktı.

9. Her şey yanacaktı

Dünyanın etrafındaki manyetik alan, Dünya’nın dönüşü nedeniyle oluşur. Dünyanın manyetik alanı, tüm canlıları güneş radyasyonundan korur. Dünya dönmeyi durduracaksa, manyetik alan yok olacaktır. Atmosfer gittikçe incelmeye başlayacak ve tamamen kaybolacak veya uzaya sürüklenecekti. Ozon tabakası bir gecede kaybolacaktır. Dünya’nın yüzeyi güneş radyasyonu ve asteroitler tarafından bombalanacaktı. Ve Dünya, Mars veya Ay gibi görünecek.

10. Ciddi derecede ısınır ve Dünya patlar.

Küresel dünyada, ısının çoğu dünyanın çekirdeğinde yoğunlaşmıştır. Dünya düz olsaydı, o zaman tüm bu ısı ve basıncın gidecek bir yere ihtiyacı olurdu. Tüm ısıyı düz yüzeyin her tarafına dağıtsak bile, hayatta kalamayacağımız şekilde aşırı derecede ısınır. Kısa sürede hepimiz yanardık. Disk şeklindeki toprak, her yönden gelen tüm kuvvetleri idare edemeyecek ve sonunda patlayacaktır.


Leave A Reply