Dünyanın En Güzel 10 Orkidesi, Orkide Sevenleri Etkileyecek Güzellikler

0
Advertisement

Orkide sevenler için dünyanın en güzel orkidelerini bir arada topladık. Dünyanın en güzel 10 orkidesi ve bu çiçeklerin özellikleri.

Güzel Orkideler! Farklı anlamları vardır. Sevgi, lüks ve bazen gücün sembolüdür. Evrende yaklaşık 30.000 Orkide türü ve melez çeşitleri bulunmaktadır. Tabii ki, güzellik kavramı kişilere göre değişebilir. Burada bizim seçtiğimiz en güzel orkideleri sıralıyoruz.

Bambu Orkide

10 – Bambu Orkide

Bambu Orkide büyüleyici bir Orkide türüdür. Arundina cinsine aittir. Bu tropikal orkide çiçeği Hindistan, Sri Lanka, Çin ve Singapur gibi çeşitli bölgelerde mevcuttur. Çiçeğin diğer adı Arundina Graminifolia’dır. Orkide çiçekleri açık pembemsidir. Bitkiler daha uzundur. Bu yükseklik nedeniyle bambu orkide adını aldılar. Çiçek sapları bir seferde birkaç çiçeğe sahip olabilir. Uzun süreler boyunca çiçekler sapta kalır.

Güzel çiçekler yaz ve sonbahar aylarında bol miktarda mevcuttur. En önemlisi, çiçek kümesi bir seferde on çiçek bile içerebilir. Bambu çiçekleri 5 ila 8 cm çapındadır. Beyaz diskin içinde mor renkli güzel dudakları vardır. Bitkinin yaprakları doğrusaldır. Aynı bitkinin iki çeşidi vardır. Küçük farklılıklara sahip renk çeşitleri de türlerde mevcuttur.

Mükemmel renk kombinasyonu ve taç yapraklarının güzel düzenlemesi, çiçeğe etkileyici bir görünüm kazandırır. Sonuç olarak, bambu orkide dünyanın en güzel on orkide listesinde yerini hak ediyor.

Advertisement

Spathoglottis Plicata

9 – Spathoglottis Plicata

Spathoglottis Plicata, listedeki bir sonraki çarpıcı orkide üyesidir. Bitkinin diğer isimleri Filipin zemin orkide ve büyük mor Orkide’dir. Bu yaprak dökmeyen orkide karasal bir bitkidir. Çiçek Asya, Avustralya ve batı Pasifik bölgeleri gibi bölgelerde bulunur.

Bitki içinde uzun kümeler vardır. Çiçekler bir küme olarak oluşuyor. Çiçekli bir sapta, neredeyse kırk pembe çiçek büyür. Çiçek yaprakları, sepalslarla aynı uzunlukta ve çiçeğin T şeklinde bir labellumu vardır. Bitki genellikle mevsimsel olarak çiçek açar. Tipik çiçeğin mor bir rengi olmasına rağmen, bazı varyantların soluk leylak rengi çiçekleri de vardır. Çiçeğin beyaz varyasyonunun adı ‘Penang White’dır. Ayrıca, bitkinin önemli bir özelliği hızlı büyüme oranıdır.

Bazı bölgelerde, bu güzel çiçek süs çiçeği olarak yetiştirilir. Bitkinin yüksek kullanılabilirliği ve uyarlanabilir yapısı onu mükemmel bir seçim haline getirir. Yapay tohumlar pazarda da mevcuttur. Mor güzellik orkide ailesinin zorlu bir üyesidir. Çarpıcı görünüm ve renk nedeniyle, Orkide evrendeki en güzel orkide listesinde bir yer tutuyor.

Miltassia

8 – Miltassia

Miltassia, güzel görünümlü orkide türlerinden biridir. İlk olarak, interjenik bir melez orkide türüdür. Bu tür varyantların kısaltılmış adı Mtssa’dır. Bu Orkide türünün, Brassia ve Miltonia orkide türlerinin birleşimi olduğuna inanılmaktadır. Her iki ebeveynin de Oncidium Alliance orkide özellikleri vardır. Sonuç olarak, bu çiçek türü Oncidium ailesinin özellikleri ile benzerlik gösterir. Çiçeğin çok sayıda renk ve desen çeşidi vardır. Bununla birlikte, ortada beyaz lekeler bulunan koyu renkli yapraklar bu tipte çekicidir. Uzun yeşil yapraklar genellikle soğanlardan dik olarak büyür. Bitkinin başak üzerinde yaklaşık 4 ila 6 çiçek vardır.

Advertisement

Çekici çiçek yaklaşık hafta sürer ve bazı çiçekler uzun sürer. Yaz sonunda orkide çiçek açar. Bazı çiçekler de alışılmadık bir görünüme sahiptir ve bazen örümcekler gibi eşleşir. Güzel çikolata kahverengi çiçek farklı ve muhteşem bir görünüme sahiptir. Bitki o kadar uzun değildir. Bu nedenle mükemmel kök sistemlerine sahiptir. Bu da bu çiçeği, orkide ailesindeki çekici çikolata kahverengi kraliçesi haline geliyor.

Oncidium Forbesii

7 – Oncidium Forbesii

Oncidium Forbesii, Oncidium ailesinin güzel bir orkide çiçeğidir. Yerlileri Brezilya’nın güneydoğu bölgesidir ve çiçeğin bir başka adı Forbes Oncidium’dur. Birincisi, daha yaşlı ormanlarda mevcuttur. Bununla birlikte, hızla yeni bölgelere kolonize olabilirler. Diğer büyük ağaçlarda iyi büyürler. Bazı bitkiler toprakta da büyür. Orkide bitkisi yaklaşık 20 ila 40 santimetre uzunluğundadır ve aynı zamanda değişken büyüklüktedir. Bitkinin kökleri bitkiden daha uzun büyüyebilir. Örneğin, kök bitkiden 100 santimetreden daha fazla yayılabilir.

Bitkinin yaprakları yaklaşık 15 ila 30 santimetre uzunluğundadır. Genellikle, her sapta altı ila on beş çiçek büyür. Güzel çiçeğin çapı yaklaşık beş ila altı santimetredir. Renk bazen kırmızımsı kahverengi veya fındık – orada sarı çizgili kahverengidir. Sarı ve kahverengi renk kombinasyonu çiçeğe benzersiz bir görünüm kazandırır. Çiçeğin dorsal yaprağı bir pençenin şekliyle benzerlik gösterir ve çiçeğin içindeki pullar da ayrı yuvarlak tepeye sahiptir. Çiçek kanatları ve üzerinde kahverengi ve sarı desenleri ile çarpıcı bir görünüme sahiptir. Bu güzel görünüm nedeniyle, Oncidium Forbesiiis orkide listemizde yer aldı.

Bletilla Striata

6 – Bletilla Striata

Bletilla Striata çekici bir karasal orkide türüdür. Vietnam, Myanmar, Japonya gibi bölgelerde ve Çinde mevcuttur. Bu cesur karasal Orkidenin pembemsi mor çiçekleri vardır. Cattleya, küçük çiçekler gibi, yaklaşık beş santimetre genişliğindedir. Çiçeğin alt dudak ile birlikte beş yaprağı vardır. Yaklaşık dört ila altı hafta çiçek açarlar ve ana çiçeklenme dönemi bahar mevsimindedir.

Bitkinin yaprakları soluk yeşildir. Kılıç şeklinde büyürler. Bu çiçek dekoratif amaçlar için yüksek talep görmektedir ve kaya bahçeleri gibi bölgelerin güzelliğini artırabilir. Bitki bazen biraz sulamaya ihtiyaç duyar.

Bletilla Striata orkide Çinde yuvarlak Orkide olarak başka bir isme sahiptir. Yetiştirilmesi nispeten ucuzdur ve çiçeğin aynı türde bazı renk varyasyonları vardır. Örneğin, beyaz ve kirli beyaz renkli çiçekler de mevcuttur. Yetiştirmedeki en önemli faktör, bitki için nemli ortam ve hafif sulama sağlamaktır. Güzel çiçek, benzersiz ve pürüzsüz olduğu için daha fazla ün kazanmıştır. Böylece, tüm çarpıcı özelliklerle, bu çiçek de burada listelenir.

Drakaea Glyptodon

5 – Drakaea Glyptodon

İşte Drakaea Glyptodon adlı farklı bir güzellik geliyor. Bu çiçek, Orkide Endemik türlerine aittir. Avustralya’nın güneybatısında daha fazla bulunurlar ve çiçeğin çekiç orkide ile benzerlikleri vardır. Erkek Thynnid yaban arısı bu çiçeğin tozlaşmasına yardımcı olur. Orkide labellumu dişi Thynnid yaban arısı ile yüksek benzerliğe sahiptir. Bu nedenle, bu çiçekte tozlaşma kolaylaştırılır ve bu tür Orkide Drakaea ailesi orkide arasında en yaygın olanıdır. Bu çiçek kolayca ayırt edilebilirler. Çiçeğin arkasında bulunan çanak yaprak yaklaşık 8 ila 10 milimetre uzunluğundadır.

Caladenia Melanema

Advertisement

4 – Caladenia Melanema

Caladenia Melanema, balerine benzeyen bir orkidedir. Bu nedenle çiçek balerin orkide olarak bilinir. Güzel Balerin Dansçısı nadir görülen Orkide türlerinden biridir. Çiçeğin başka bir adı karasal örümcek orkidedir. Bu orkide bitkileri tek veya gruplar halinde büyür. Her bitkinin yukarı doğru büyüyen tek bir yaprağı vardır. Yaprağın uzunluğu yaklaşık 12 santimetredir. Çiçek genellikle 15 santimetre yüksekliğe sahiptir. Balerin dansçı çiçeğinin genişliği 4 ila 5 santimetredir.

Renk kombinasyonu, üzerinde bordo işaretli kremdir. Bu çiçeğin çanak yaprağı ve yaprakları üzerinde tüyleri vardır ve bu tür Orkide Ağustos’tan Eylül’e kadar çiçek açar. Ayrıca, bitki her yıl yeraltındaki yumrudan filizlenir. Her şeyden önce, bitkiler uzun yıllar yaşayabilir. Birkaç yıl sonra olgunlaşacaktır.

Öte yandan, çiçekler genellikle bir sonraki tozlaşmaya kadar sürer. Bu çiçeğin coğrafi alanı minimaldir. Özetlemek gerekirse, dans eden kız dünyanın en güzel orkide listesindeki yerini hak ediyor.

Red Barry

3 – Red Barry

Red Barry çarpıcı bir görünüme sahip güzel bir orkide çiçeği. Bu çiçek, üzerinde küçük lekeler bulunan parlak koyu kırmızı bir renge sahiptir ve bitki nispeten daha küçüktür. Ancak başak, bitkiden daha uzundur. Şarap kırmızı renk çiçek benzersiz bir güzelliğe sahiptir. Sivri uçların üzerinde birkaç çiçek olacaktır. Genellikle, başak başına 10-15 çiçek arasında değişir. Bitki başaklarının olgunlaşması için yaklaşık 2.5 ay gerekir. Çiçeği kokusuzdur. İyi düzenlenmiş yaprakları üzerinde bazı desenler vardır. Beyaz, sarı ve pembe gibi renklerdir. Tek saptaki çiçeğin ilk görüşü sıcak bir his verir.

Red Barry orkide kesinlikle partilerin bir parçasıdır. Tüm dünyada dekoratif amaçlı kullanılır. Eşsiz renk ve zarif görünüm onları bu amaçlar için uygun hale getirir. Aynı renk ve görünümde bazı varyasyonları vardır. Ancak bu koyu kırmızı güzellik kadar değiller ve küçük bitkiler küçük dekoratif saksılara uyarlanabilir. Kısacası, bu eşsiz orkideler dünyanın en güzel orkideleri arasında yer alıyor.

Liparis Latifolia

2 – Liparis Latifolia

Liparis Latifolia, listedeki bir başka sevimli görünümlü orkide. Güzel çiçek Malezya, Tayland ve Timor gibi bölgelerde bulunur. Çiçek başaktaki bir küme gibi büyür ve etli konik başak üzerinde birkaç küçük çiçek olacaktır. Ek olarak, orkide bitkisinin kendisi kısadır. Bu güzel çiçeğin büyüklüğü yaklaşık 2 santimetredir ve başaktaki çiçekler bazen yoğundur. Bununla birlikte, bazı durumlarda, çiçek seyrek olarak dağılır. Çiçekler, yaprakları için karışık kırmızı bir renge sahiptir ve beyaz bir kapak doğrudan orta kısımdan yetiştirilir. Üst kısımda sarı bir renk var.

Küçük yaprakları ve kapağı bu sevimli çiçeğe küçük bir kuş yapısı verir. Tüm başak, üzerinde açık kahverengi bir renge sahiptir. Çiçek çeşitli zanaat ve tasarım çalışmalarında kullanılır. Geniş kullanılabilirlik ve yetiştirme kolaylığı, bu çiçeği dekoratif işler için de daha iyi bir seçenek haline getirir. Güzel çiçek ilk görüşte sevimli bir görünüme sahiptir. Bu nedenle popülerdir.

Beyaz Ak Balıkçıl Orkide

1 – Beyaz Ak Balıkçıl Orkide

Beyaz Ak balıkçıl Orkide, listenin bir numarası. Japonya yerlisidir. Küçük boyutuna rağmen, çiçek şaşırtıcı derecede güzeldir. Çiçek bir güvercin sürüsü gibi görünüyor. Ayrıca, çiçeğin kuş uçuşu ile benzerliği vardır. Yapraklar gibi kanatlar genişler. Mükemmel çiçeğin de güzel bir kokusu vardır ve bu sevimli çiçek yaz ortasında çiçek açar.

Advertisement

Çiçek yaklaşık bir ay veya daha fazla sürer. Çiçeğin yaprakları uzundur ve çiçek sivri uçları uzundur. Bu nedenle rüzgardan kaçar. Bitkiler tam güneşte ise, en iyi çiçeklenmeyi sağlar ve başka bir deyişle, gölgeler çiçeğin sayısını ve boyutunu azaltır.

Bitki açık nemli alanda iyi yetişir. Ancak, daha kuru koşullarda yaşamaya da uyarlanabilirler. Yavaş büyüyen bitki çeşitli genç bitkiler üretir. Bitkilerin tohumları mükemmeldir. Küçük yeraltı yumru, tüm bitki için enerji sağlar. Çiçek Tokyo’nun resmi çiçeğidir. Böylece büyüleyici beyaz ak balıkçıl çiçeği, dünyanın en güzel orkidelerinden biridir.


Leave A Reply