Dünyanın En Hızlı Uçan 10 Kuşu, Bu Kuşlar Hız Makinesi Gibi

0
Advertisement

Dünyanın en hızlı uçan kuşları hangileridir? Kuşlar uçarken ne kadar yüksek hızlara çıkabilirler? İşte sizler için Top 10 Listesi.

İnsanların yüksek hızların keyfini çıkarmak için süper arabalara veya süper motosikletlere ihtiyacı var. Ancak bazı kuşlar hız makineleri olarak doğarlar. Aşağıdakiler dünyanın en hızlı 10 kuşu.

10 – Yaban Ördeği (Canvasback) – 73 mil / saat

Yaban Ördeği

Yaban Ördeği, Kuzey Amerika’da Bataklıklarda yaşayan bir dalış ördeğidir. 34 inç kanat açıklığı vardır. Uçuş sırasında maksimum 73 mil / saat hıza ulaşabilirler. Göçmen bir kuştur. Göçü kış başında, ABD ve Kanada sınırları arasında yer alan Büyük Göllere doğru başlar. Uçarken ‘V’ şeklinde bir formasyonda uçarlar.

9 – Gri Başlı Albatros – 78,9 mil / saat

Gri Başlı Albatros

Gri başlı albatros, adından da anlaşılacağı gibi, mavimsi gri bir baş ve boyun ve siyah gri kuyruğa sahiptir. 2.2 metrelik kanat açıklığı ile gri başlı albatros maksimum 78.9 mil / saat hızla uçabilir. Yiyecek arama sırasında dinlenmeden normal 68 mil / saat hızda seyahat ederler.

Advertisement

Güney okyanusunun rüzgar koşulları, gri başlı albatrosun uçuş hızı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Daha hızlı uçmak için güçlü Antarktika fırtınalarından yararlanırlar. Bu gibi durumlarda, gri başlı albatrosun geniş kanat açıklığı da dengeli bir uçuş yapmalarına yardımcı olur.

8 – Kırmızı Göğüslü Merganser – 81 mil / saat

Kırmızı Göğüslü Merganser

Kırmızı göğüslü merganser büyük bir dalış ördeğidir. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki tatlı su göllerinde ve nehirlerde çok sayıda bulunurlar. Yetişkin kırmızı göğüslü merganser, kış gelmeden önce, Kuzey Amerika’nın iç bölgelerinden Kuzey Kanada ve Alaska’ya göç eder. Bu yolculuk sırasında kırmızı göğüslü merganerler maksimum 81 mil / saat hıza ulaşır.

Büyük Göller ve bataklıklar ve Kuzey Kanada sulak alanları, kırmızı göğüslü merganser’ın ana üreme yerleridir. Dişileri çekmek için erkek kuş boynunu uzatır ve mırıldanma sesi çıkarır. Dişi kuş 10 kadar yumurta bırakır. Kırmızı göğüslü merganser esas olarak balıklar, yengeçler ve karideslerle beslenir.

7 – Mahmuz Kanatlı Kaz – 88 mil / saat

Mahmuz Kanatlı Kaz

Mahmuz kanatlı kaz, Afrika genelinde sulak alanlarda bulunan büyük bir su kuşudur. 30-45 inç arasında bir uzunluğa sahiptir ve 7 kg ağırlıktadır. Ayrıca 1.5-2 metre arasında kanat açıklığı vardır.

Advertisement

Maksimum 88 mil / saat hıza sahip olan mahmuz kanatlı kaz, dünyanın en hızlı kazıdır. Mahmuz kanatlı kaz, tünemiş ördek ailesinin en büyüğüdür. Yine de, dünyadaki diğer tüneyen ördeklerden daha hızlı uçabilir.

6 – Fırkateyn Kuşu – 95 mil / saat

Fırkateyn Kuşu

Fırkateyn kuşu, dünyanın tropik bölgelerinde bulunabilen büyük bir deniz kuşudur. 2.3 metrelik kanat açıklığı vardır. Vücut ağırlığı oranı ile karşılaştırıldığında, fırkateyn kuşu dünyanın en büyük kanat açıklığına sahiptir. Fırkateyn kuşu maksimum 95 mil / saat hıza ulaşabilir. Ayrıca bir hafta boyunca havada kalabildikleri biliniyor. Fırkateyn kuşunun sadece dinlenmek ve üremek için karaya indiği söylenir.

Diğer hızlı kuşların aksine, fırkateyn kuşları karada, özellikle deniz kıyılarında iyi yürüyemezler. Balık, yengeç ve kabuklu hayvanlar gibi avları yakalamak için fırkateyn kuşları havada süzülerek avlarını doğru zamanda yakalarlar.

5 – Delice Doğan – 100 mil / saat

Delice Doğan

Delice Doğan şahin ailesinin küçük bir üyesidir. Afrika, Avrupa ve Asya’da açık ormanlık alanlarda, nehir kenarlarında ve ormanlarda bulunur. Delice Doğan uzun mesafeli göçmen bir kuştur. Kışı geçirmek için Orta Afrika ve Güney Asya’ya göç eder. Maksimum 100 mil / saat hızla uçabilirler. Ayrıca hızlı ve akrobatik uçuşlarıyla da bilinirler.

4 – Beyaz Boğazlı İğne Kuyruk – 105 mil / saat

Beyaz Boğazlı İğne Kuyruk

Beyaz boğazlı iğne kuyruk, Sibirya ve Asya’nın kayalık tepelerinde yaşayan büyük bir kuştur. İğne kuyruklu hızlı olarak da bilinir. 105 mil / saat maksimum hızda uçabilir. Uzun kavisli kanatları ve güçlü gövdeleri vardır. Bu yapıları uçurken olağanüstü hız elde etmelerine yardımcı olur.

Beyaz Boğazlı İğne Kuyruk hızlı bir göçmen kuştur. Kış başlamadan önce Güney Asya ve Avustralya’ya doğru hareket ederler. Kış sonunda üreme alanlarına geri dönerler.

3 – Akdoğan – 130 mil / saat

Akdoğan

Akdoğanlar yüksek hızlı dalışları ve uzun sivri kanatları ile bilinir. Akdoğanlar dünyanın en büyük şahinidir. 20-24 inç arasında bir uzunluğa ve 1,3 kg’a kadar ağırlığa sahip olabilirler. Avı büyük yüksekliklerden yakalamak için dik bir şekilde dalarlar. Bir dalış sırasında, bir akdoğan maksimum 130 mil / saat hıza ulaşabilir. Akdoğanlar ayrıca hızlı dalışları üzerinde olağanüstü kontrole sahiptir.

Advertisement

Akdoğanların dalışında birçok aşama vardır. Kanatlarının konumunu değiştirerek hızı arttırır veya azaltır. Akdoğanların geniş sivri kanatları vardır. Kanat açıklıkları bir uçtan diğerine 50 inç uzunluğundadır.

2 – Altın Kartal (Kaya Kartalı) – 200 mil / saat

Altın Kartal

Altın Kartal, Kuzey Amerika’nın en büyük raptorudur. Bu güçlü kartal 26-40 inç arasında bir uzunluğa ve 7 kg ağırlığa sahiptir. Altın kartalların da 2.3 metre kanat açıklığı vardır. Avlarına büyük yüksekliklerden dalarlar. Bir dalış sırasında altın kartallar maksimum 200 mil / saat hıza ulaşabilir.

Uzun, geniş kanatları ile altın kartallar uzun süre havada süzülebilir. Ayrıca çok güçlü bir vizyonları vardır ve avı büyük yüksekliklerden tespit edebilirler. Altın kartal avını bulduğunda, avın üzerine şaşırtıcı bir hızla dalar. Dalışın hızı ve keskin pençeleriyle avını kolayca kaparlar.

1 – Alaca Şahin – 242 mil / saat

Alaca Şahin

242 mil / saat azami hıza sahip alaca şahin, dünyadaki en hızlı uçan kuşudur. Antarktika hariç her kıtada bulunan en yaygın yırtıcı kuştur. Yetişkin alaca şahin, güçlü kaslı uzun sivri kanatlara sahiptir. Onlara uçuşta olağanüstü hız verir. Kanatlarındaki sert tüyler de rüzgarın sürüklemesini önler.

Alaca şahinleri avlanırken muhteşem bir çember sergiler. Yükseklerden küçük kuşlara dalarlar. Şaşırtıcı hızı nedeniyle avını kısa sürede öldürebilir. Diğer kuşların aksine alaca şahinleri güçlü bir kalbe ve yüksek verimli akciğerlere sahiptir. Böylece vücutları dalış sırasında elde ettikleri yüksek hızda bile yeterli oksijen kaynağı elde eder.


Leave A Reply