Dünyanın En Kötü Kokan 10 Hayvanı, Bu Hayvanlar Çok Kokuyor

0
Advertisement

Bu hayvanlara yaklaşmanız hiç tavsiye edilmez. Çünkü çok kötü kokuyorlar. Tehdit edildiklerinde kötü koku yayan dünyanın en kokulu hayvanları listesi.

Hayvanlar, hayatlarını kurtarmak için farklı savunma mekanizmaları seçerler. Bazı hayvanlar kötü kokularını potansiyel yırtıcılarına karşı güçlü bir silah olarak kullanırlar. Aşağıdakiler dünyanın en kötü kokan 10 hayvanıdır.

10. Kral Sıçan Yılanı

yılan

Kaynak: pixabay.com

Kral Sıçan Yılanı, Çin, Kuzey Vietnam ve Çin’in açık ormanlarında ve çayırlarında bulunan büyük ve güzel bir yılandır. Bu yılan, güçlü keskin koku alma alışkanlığı nedeniyle ‘kokuşmuş tanrıça’ olarak da adlandırılır. Kral Sıçan Yılanının savunma mekanizması, tehdit edildiğinde anal bezlerden rahatsız edici kokuyu serbest bırakmasıdır.

Şaşırtıcı bir şekilde, dünyanın bazı bölgelerinde egzotik bir evcil hayvan olarak bulunan kokmuş kral ratsnakes. Bu büyük türler maksimum 2.4 metreye kadar ulaşabilir. Sıçanlar çoğunlukla kemirgenlerle beslenirler.

9. Kulağakaçan

kulağakaçan

Kaynak: pixabay.com

Kulağakaçan Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya’da bulunan küçük, koyu renkli bir böcektir. Kulağakaçan kayaların altında veya gün boyunca küçük açıklıkta saklanır. Kulağakaçan da kokulu bir böcektir. Tehdit edildiğinde koku bezlerinden kokmuş, sarı renkli sıvı fışkırır. Kurbağalar ve böcekler gibi yırtıcılara karşı savunmalarına yardımcı olur.

8. Ahşap ibibik (Orman ibibiği)

orman ibibiği

Kaynak: commons.wikimedia.org

Ahşap ibibik, Sahra altı Afrika’ya özgü orta boy, uzun gagalı bir kuştur. Güzel tüyleri yeşil, mavi veya mor renktedir. Çekici tüylerine rağmen, kokulu sıvıyı püskürtmeleri ile bilinir. Çürük yumurta gibi kötü kokar. Bu davranışın arkasındaki amaç yuvalarını yırtıcılardan korumaktır.

Advertisement

Bu kuşlar kokulu sıvıyı vücutlarındaki özel bezlerden üretir. Bu tür orta boy bir kuş için harika bir savunma silahıdır.

7. Tazmanya Canavarı

tazmanya canavari

Kaynak: pixabay.com

Tazmanya canavarı, sadece Avustralya’nın Tazmanya Eyaletinde bulunan garip bir memelidir. Küçük köpek büyüklüğündeki memeli korkutucu görünür, ancak tehlikeli değildir. Tazmanya şeytanları siyah kürkleri, keskin koku hissi ve son derece gürültülü çığlıkları ile ünlüdür. Tazmanya canavarı tehdit edildiğinde keskin bir koku yayar. Potansiyel avcılara karşı savunmalarına yardımcı olur.

6. Volverin

Volverin

Kaynak: pixabay.com

Volverin, ayıya benzeyen ve gelincik ailesinin en büyük üyesi olan küçük bir hayvandır. Kuzey ormanları, Alaska ve Sibirya’nın kuzey ormanlarında ve Alp tundrasında yaşarlar. Volverinler, keskin bir koku yayma alışkanlığı nedeniyle ‘kokarca ayı’ olarak da adlandırılır. Anal bezden hiç hoş olmayan bir koku üretir. Volverinler, bölgelerini işaretlemek için bu kokuyu kullanırlar.

5. Kokarca Böceği

kokarca böceği

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kokarca böceği, rahatsız edildiklerinde veya tehdit edildiklerinde hoş olmayan bir koku saldıkları için böyle adlandırılır. Bu savunma mekanizması kokarca böceklerin kertenkele gibi potansiyel yırtıcı hayvanlar için yiyecek olmamasına yardımcı olur. Kokarca böceklerin karınlarında hoş olmayan bir koku üretmesine yardımcı olan bir bez bulunur.

Kokarca böcekler, meyve ve sebzelerde büyük hasara neden olabilecek tarımsal zararlılardır. ABD, Çin ve Japonya’da çok yaygındır.

4. Kokarca

kokarca

Kaynak: pixabay.com

Kokarca, tehdit edildiğinde korkunç kokulu yağlı sıvıları püskürten küçük bir memelidir. Kokarcalar kötü kokulu yağlı sıvıyı 3 metreye kadar fırlatabilir. Hoş olmayan, yağlı sıvı, kuyruklarının altındaki iki bez tarafından üretilir. Bu sıvıyı püskürtmek kokarcaları, ayılar gibi daha büyük yırtıcıları uzak tutarak korur.

Advertisement

Kokarcalar, tehdit altındayken ilk olarak kokulu sıvı püskürtme mekanizmalarını kullanmazlar. Hırlarlar ve yırtıcıya karşı kuyruklarını sallarlar. Tehlike devam ederse, yırtıcılara kokmuş, yağlı sıvıyı püskürtecektir. Kokarca sıvısı hiç zararlı değildir. Ama tamamen rahatsızlık vericidir.

3. Bombacı Böceği

Bombacı Böceği

Kaynak: wikipedia.org

Bombacı böcekleri, sıra dışı savunma stratejilerinden dolayı böyle adlandırılır. Tehdit edildiğinde, kötü kokulu, sıcak, zararlı bir kimyasal püskürtürler. Kimyasalları karınlarının ucundan serbest bırakırlar. Bombacı böceği, bu kimyasalları yırtıcılara birkaç kez büyük hızda püskürtebilir.

Bombacı böceklerinin karnındaki özel bölmeler hidrokinon ve hidrojen peroksit adı verilen iki kimyasal içerir. Tehdit edildiğinde, bombacı böcekleri güçlü kimyasalları enzimlerle karıştırır ve davetsiz misafir üzerine püskürtür. Enzimlerin eklenmesi kimyasal karışımı yaklaşık 100 santigrat dereceye kadar ısıtır.

Zararlı kimyasal küçük böcekleri kolayca öldürebilir. İnsanlarda bu kimyasallar ciltte yanma hissi verir.

2. Çizgili Kokarca

çizgili kokarca

Kaynak: pixabay.com

Çizgili kokarca, Afrika kıtasında bulunan agresif, kokarcaya benzeyen bir hayvandır. Kokarcalar gibi, çizgili kokarcalar da çok güçlü, hoş olmayan sıvı üretebilirler. Bu sıvıyı anal bezlerden üretirler. Çizgili kokarcalar tarafından salınan korkunç kokulu sıvı, birkaç metreden uzakta hissedilebilecek kadar yoğundur.

Tehdit edildiğinde, çizgili kokarcalar yaklaşan yırtıcılara karşı ilk uyarı olarak gövdelerini şişirir. Yırtıcı gitmezse, anal bezlerinden korkunç kokulu sıvıları püskürtürler.

1. Küçük Karıncayiyen

karınca yiyen

Kaynak: pixabay.com

Küçük karıncayiyen çok kokan bir hayvandır. Diğer kokulu hayvanlar gibi, yırtıcılara karşı kendini savunmak için hoş olmayan bir koku bırakır. Küçük karıncayiyenler kuyruklarının altındaki bezlerden hoş olmayan bir koku üretir.

Küçük karıncayiler gündüzleri içi boş ağaç gövdelerinde dinlenerek geçirir. Görme duyuları oldukça zayıftır, ancak güçlü bir koku ve işitme duyusuna sahiptir. Hoş olmayan bir koku yayma davranışına ek olarak, kendini yırtıcılara karşı savunmak için güçlü kolları vardır.


Leave A Reply