E Ticaret ve WordPress Siteler İçin Barındırma Esasları

0
Advertisement

WordPress ve e-ticaret siteleri için hosting seçimi ve barındırma esasları ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Dedicated Serverin Avantajları Nelerdir?

Kaynak: pixabay.com

Bir blog kurmak isteyen herkes günümüzde kolayca site açabilmektedir. Zira WordPress son derece hızlı bir biçimde görsel olarak sitelerin kurulumunu mümkün hale getirmiştir ki, benzeri şekilde e-ticaret platformları da kolayca kurulabilir durumdadır. Ancak, bir wordpress veya e-ticaret sitesi açanların bir kısmının yavaşlama ve takılma gibi şikayetlerden yakındığını biliriz ki, bu kullanıcılar çoğunlukla doğru hosting satın almamış, büyük olasılıkla statik siteler için tesis edilmiş web hosting planlarını satın almış kişiler olmaktadır. Oysa, hosting pek çok çeşidi olan wordpress ve e-ticaret platformları için özel olarak optimize edilmiş türlerinden mail için kullanılan mail hosting planlarına kadar farklı seviyelerde sunulan hizmetlerdir ve dikkatli tercih yapılması gerekli olmaktadır.

Web siteleri iki şekilde kategorize edilebilir.

  • Statik Siteler
  • Dinamik Siteler

Statik siteler, çoğunlukla içeriği değiştirilmeyen ve sıkça güncellenmeyen sitelerdir ki, katalog sitelerde ve bilgi amaçlı sitelerde bu yöntem kullanılır. Ancak dinamik siteler sahip oldukları yazılım alt yapısı ile her an güncellenebilen ve bir veri tabanına bağlı olarak sürekli içerik geliştirmesi yapılan sitelerdir. WordPress sürümlerinin tümü ve E-ticaret platformları bu zemin üzerine kuruludur. Zira zaten E-ticaret sitelerinde dinamik olmayan bir arayüzün kullanılabilmesi teknik olarak mümkün değildir. Ürün girişleri ve diğer işlemler için dinamik bir arayüz zorunludur. WordPress de aynı şekilde dinamik bir alt yapıya sahiptir.

Dedicated Serverin Avantajları Nelerdir?

Kaynak: pixabay.com

Statik siteler için hosting planlarının çok kapsamlı olması gerekmez. Yazılımın kodlama diline uygun ve yeterli web alanının web hosting planında sunulması yeterlidir. Tabii sadece mail alışverişi yapacak olanların mail hosting alması da yeterli olacaktır.

Ancak WordPress ve e-ticaret platformlarında konvansiyonel hosting planları yeterli değildir ve çoğunlukla bu planlar web hosting olarak değil, WordPress hosting veya E-ticaret hosting olarak tanımlanırlar. Mail hosting dışında yapacağınız tercihlerde seçeceğiniz hosting planının, ihtiyaç duyduğunuz web hosting standartlarını karşıladığından emin olmanız bu sebeple gereklidir. Aksi halde tercih edeceğiniz paket ihtiyaçlarınızı karşılamayacak ve sahip olduğu vasıfların gereği olarak sitenizin doğru çalışmaması söz konusu olabilecektir.

Advertisement

Leave A Reply