Edmund Allenby Kimdir? İngiliz Mareşalin Hayatı ve Katıldığı Savaşlar

0
Advertisement

Edmund Allenby Kimdir? İngiliz mareşal Edmund Allenby hayatı, biyografisi, dönemi, katıldığı savaşlar ve kitapları hakkında bilgi.

Edmund Allenby

Edmund Allenby (Kaynak : wikipedia.org)

Edmund Allenby; İngiliz mareşalidir (Nottinghamshire/Brackken hurst 1861-Londra 1936). Haileyburg’ da ve Sandhurst Harbokulu’nda okudu. Ailesi Hynman Allenby ve Catherine Anne Cane’di. 1880’de Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’ne girmeden önce Haileybury Koleji’nde eğitim gördü. 1882’de 6. Ejderhalar’da teğmen olarak görevlendirildi ve alayıyla birlikte Güney Afrika’ya gönderildi. Canterbury’de süvari olarak görev yaptıktan sonra yüzbaşı oldu ve 1888’de Güney Afrika’ya döndü.

1891’de başarısız bir girişimden sonra Camberley’deki Liseye girdi. 1897’de binbaşılığa terfi etti ve Binbaşı Tugayı ile İrlanda’ya gönderildi. İkinci Boer Savaşı patlak verdiğinde , alayına geri alındı ​​ve Güney Afrika’ya doğru yola çıktı. Colesberg, Klip Drift ve Dronfield Ridge’deki çatışmalara katıldı . Daha sonra 1910 ve 1914 yılları arasında süvari genel müfettişi olarak görev yaptı .

Afrika’da Bechuanaland’da (1884-1885) ve Zululand’da (1888) büyük yararlıkları görüldü, Boer Savaşı‘na katıldı (1899-1902). Birinci Dünya Savaşı’nda önce Fransa cephesine gönderildi, 1916’da Birinci Somme Meydan Savaşı’nda ve 1917’de Arras Meydan Savaşı’nda İngiliz Üçüncü Ordusu’nu yönetti. Nisan 1917’de Filistin’deki İngiliz birlikleri başkomutanı olarak Sir Archibald Murray’in yerini aldı, Osmanlı birliklerini yenilgiye uğratarak aralık ayında Kudüs’e girdi, ardından 18 Eylül 1918’de genel saldırıya geçti, 19-21 Eylül’de Megiddo zaferini kazanarak 1 Ekim’de Şam’ı, ertesi gün de Beyrut’u ele geçirdi.

Osmanlı İmparatorluğu 30 Ekim’de ateşkes imzalamak zorunda kaldı. Bu yararlıklarından ötürü 1919’da Feld Mareşallığa yükseltildi ve “Megiddo ile Felixstove Birinci Vikontu Allenby” ünvanını aldı. Daha sonra Mısır Yüksek Komiserliği’ne atandı (1919-1925), Mısır onun işbaşında bulunduğu sırada bağımsız bir devlet olarak tanındı (1922). Onun komutası altında görev yapmış olan General A.P. Wawell Allenby (1940) ve Allenby in Egypt (Allenby Mısır’da) 1943 adlı iki kitap yazdı. Büyük İngiliz süvari komutanlarının sonuncusu olarak bilinir.

Emeklilik Dönemi ve Ölümü

Allenby, 12 Eylül 1925’te Cinque Ports Kalesi Kraliyet Mühendisleri Onursal Albayı olarak atandı ve Deal Kalesi’nin Kaptanı oldu.

Advertisement

Murray ve Allenby, 1931’de Aldershot’ta Filistin Kampanyası hakkında konferanslar vermek üzere davet edildiler. Önceden mektup alışverişinde bulunan Murray, Batı Cephesini (1917 sonbaharında) Filistin’e asker göndermenin riske atmaya değip değmeyeceğini sordu. Allenby bu sorudan kaçındı, ancak 1917’de ve 1918 baharında Müttefiklerin savaşı kazanacaklarının net olmaktan çok uzak olduğu yorumunu yaptı. Rusya çekiliyordu, ancak Amerikalılar henüz güçlü değildi. Fransa ve İtalya zayıfladı ve belki de Almanya’nın Belçika’dan veya Alsace-Lorraine’den veya Avusturya-Macaristan’ın Trentino’dan vazgeçmesiyle barış yapmaya ikna edilmiş olabilirdi. Bu şartlar altında, Almanya’nın Doğu Avrupa ve Balkanlar’ın kontrolünde kalması muhtemeldi ve İngiltere’nin Almanya’yı engellemek için Orta Doğu’da bir miktar toprak ele geçirmesi mantıklıydı. Allenby’nin görüşleri, o sırada Savaş Kabinesi’nin görüşlerini yansıtıyordu.

Allenby , somonun Tay’dakiler kadar büyük olup olmadığını görmek için 74 yaşında son bir balık avı gezisi için Patagonya’ya gitti. 14 Mayıs 1936’da Londra, Kensington’daki evinde 75 yaşında iken aniden beyin anevrizmasından öldü. Cesedi yakıldı ve külleri Westminster Abbey’e gömüldü.


Leave A Reply