Edward Taylor Kimdir? Amerikalı Puriten Siyasetçi ve Şairin Hayatı

0

Edward Taylor kimdir? 1939 yılına kadar şiirleri basılmamış “Amerikan Metafiziği” olarak nitelendirilen Amerikalı şairin hayatı ve eserleri.

Edward Taylor

Edward Taylor; (1642-1729), eserleri 1939’a kadar basılmamış olan Püriten bakan ve şair, ona sömürge Amerika’nın en iyi şairi unvanını verir. Çalışmalarının İngiliz metafizik şairlerinin, özellikle George Herbert’inkiyle üslup benzerlikleri, eleştirmenlerin Edward Taylor’ı “Amerikan metafiziği” olarak adlandırmasına neden oldu.

Hayatı

Edward Taylor’ın erken yaşamı hakkında çok az şey biliniyor. 1642’de İngiltere’nin Coventry yakınlarında doğdu ve muhtemelen kısa bir süre Cambridge Üniversitesi’ne gitti. Püriten vicdanı onu 1662 tarihli Tekdüzelik Yasası’nın gerektirdiği yemini etmeyi reddedene kadar öğretmenlik yaptı. 1668’de New England’a gitti, Harvard’a girdi ve 1671’de mezun oldu. Daha sonra Westfield, Mass’ta kilisenin bakanı oldu. İlk karısının 1689’da ölümü, onun en etkileyici şiirlerinden biri olan Meditasyon, Birinci Seri’ye vesile oldu. 24 Haziran 1729’da Westfield’de öldü.

İşler:

Edward Taylor’ın tüm şiirleri dini konularla ilgilidir. Taylor, varislerinin onları yayınlamamasını istedi ve 1883’te bir soyundan gelen el yazmalarını Yale Üniversitesi’ne verdi. Thomas H. Johnson tarafından düzenlenen The Poetical Works of Edward Taylor koleksiyonu 1939’da çıkana kadar şiirlerin hiçbiri yayınlanmadı. Edward Taylor’ın eserlerini yayınlamış olsaydı, muhtemelen Preparatory Meditations başlıklı beş büyük ciltte yer alacaklardı; Hazırlık Meditasyonları, İkinci Seri; Allah’ın Tespitleri Seçtiğine Dokunur; Hıristiyanlığın Metrik Tarihi; ve Çeşitli Şiirler.

Meditasyonlar serisi, Komünyondan önce kullanılacak adanmışlık alıştırmaları olarak yazılmıştır. Sade görüntülerde Tanrı’nın gücünü kutlayan Tanrı’nın Kararları’nın önsözü, Taylor’ın en iyi ve en bilinen şiirlerinden biridir. Çalışmanın kendisi, Wigglesworth’un daha ünlü ama daha az okunabilir Kıyamet Günü’nde (1662) işlenen bir konu olan seçim ve kınama konusundaki Puritan doktrinlerinin bir savunmasıdır. Bugün en çok ilgi çeken şiirlerin çoğu – örneğin, Bir Örümcek Yakalamak Bir Sinek, İllüzyon ve Evlilik Üzerine ve Çocukların Ölümü gibi – Çeşitli gruba aittir.

Çalışmalarının ilk seçkisi yayınlandığında, basitçe “Püriten kutsal bir şair” olarak adlandırıldı. Ancak kısa bir süre sonra “Amerikan metafiziği” olarak tanımlanmaya başlandı ve şiiri “Sömürge Barok” olarak tanımlandı. Çalışmalarında akrostiş dizeler, kelime oyunları ve kibir kullanımı gibi tipik Barok öğelerin yanı sıra George Herbert’i anımsatan sözlü meditasyonlar yer alır. Daha sonraki bir çalışma, onun yaklaşımını, zamanında Yeni Dünya’nın İspanyolca konuşan şairlerini etkileyen Giambattista Marino ve Francisco de Quevedo gibi Barok Şairlerin yaklaşımıyla karşılaştırdı.


Leave A Reply