Ekokardiyogram Nedir? Ne İçin Yapılır? Çeşitleri İşlem Öncesi ve Sonrası

0
Advertisement

Ekokardiyogram nedir, ne için istenir, neyi gösterir? Ekokardiyogram çeşitleri ve uygulanması nasıldır? İşlem sonrası ve riskler nelerdir?

Ekokardiyogram nedir?

Ekokardiyografi, kalbinizin canlı görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan bir testtir. Görüntü ekokardiyogram olarak adlandırılır. Bu test doktorunuzun kalbinizin ve kapaklarının nasıl çalıştığını izlemesini sağlar.

Ekokardiyogram

Resimler aşağıdaki konularda bilgi edinmelerine yardımcı olabilir:

 • kalp odalarındaki kan pıhtıları
 • kalbin çevresindeki kese sıvı
 • kalbe bağlı ana arter olan aort ile ilgili sorunlar
 • pompalama fonksiyonu veya kalbin gevşeme fonksiyonu ile ilgili problemler
 • kalp kapakçığının işleviyle ilgili sorunlar

Ekokardiyogram, özellikle kalp krizinden sonra kalp kasının sağlığını belirlemede anahtardır. Ayrıca doğmamış bebeklerde kalp kusurlarını da ortaya çıkarabilir.

Ekokardiyogram çektirmek ağrısızdır. Belirli ekokardiyogram tiplerinde veya ekokardiyogramda kontrast kullanılıyorsa çok nadir durumlarda sadece risk vardır.

Advertisement

Kullanımları

Doktorunuz çeşitli nedenlerden dolayı ekokardiyogram isteyebilir. Örneğin, diğer testlerden veya bir steteskopla kalp atışınızı dinlerken bir anormallik keşfetmiş olabilirler.

Düzensiz bir kalp atışınız varsa, doktorunuz kalp kapakçıklarını veya odalarını incelemek veya kalbinizin pompalama yeteneğini kontrol etmek isteyebilir. Göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi kalp problemleri belirtileri gösteriyorsanız da isteyebilirler.

Türleri

Birkaç farklı ekokardiyogram türü vardır.

Transtorasik ekokardiyografi

Bu en yaygın ekokardiyografi türüdür. Ağrısızdır.

Dönüştürücü adı verilen bir cihaz göğsünüze kalbinizin üzerine yerleştirilecektir. Dönüştürücü göğsünüzden kalbinize doğru ultrason dalgaları gönderir. Bilgisayar ses dalgalarını dönüştürücüye geri dönerken yorumlar. Bu, bir monitörde gösterilen canlı görüntüleri üretir.

Transözofageal ekokardiyografi

Bir transtorasik ekokardiyogram kesin görüntüler üretmezse veya kalbin arkasını daha iyi görselleştirmeniz gerekiyorsa, doktorunuz bir transözofageal ekokardiyogram önerebilir.

Advertisement

Bu prosedürde, doktor ağzınızdan daha küçük bir transdüseri boğazınıza yönlendirir. Doktor bu prosedürü kolaylaştırmak ve tıkaç refleksini ortadan kaldırmak için boğazınızı uyuşturacaktır.

Dönüştürücü tüpü, boğazınızı midenize bağlayan tüp olan yemek borunuzdan geçirilir. Dönüştürücü kalbinizin arkasındayken, doktorunuz herhangi bir problemi daha iyi görebilir ve transtorasik ekokardiyogramda görülmeyen kalbin bazı odalarını görselleştirebilir.

Stres ekokardiyografi

Stres ekokardiyogramında geleneksel transtorasik ekokardiyografi kullanılır. Bununla birlikte, prosedür, kalbinizin daha hızlı atmasını sağlamak için egzersiz yapmadan veya ilaç almadan önce ve sonra yapılır. Bu, doktorunuzun kalbinizin stres altında nasıl performans gösterdiğini test etmesini sağlar.

Üç boyutlu ekokardiyografi

Üç boyutlu (3-D) ekokardiyogram, kalbinizin 3-D görüntüsünü oluşturmak için transözofageal veya transtorasik ekokardiyografi kullanır. Bu, farklı açılardan birden fazla görüntü içerir. Kalp kapak cerrahisi öncesinde kullanılır. Çocuklarda kalp problemlerini teşhis etmek için de kullanılır.

Fetal ekokardiyografi

Fetal ekokardiyografi hamile annelerde gebeliğin 18-22. Haftaları arasında kullanılır. Dönüştürücü, fetüste kalp problemlerini kontrol etmek için kadının karnının üzerine yerleştirilir. Test, doğmamış bir çocuk için güvenli kabul edilir, çünkü bir röntgenden farklı olarak radyasyon kullanmaz.

Riskler

Ekokardiyogramların çok güvenli olduğu düşünülmektedir. X-ışınları gibi diğer görüntüleme tekniklerinden farklı olarak, ekokardiyogramlar radyasyon kullanmaz.

Transtorasik ekokardiyogram kontrast enjeksiyonu olmadan yapıldığında risk taşımamaktadır. EKG elektrotları cildinizden çıkarıldığında hafif bir rahatsızlık olabilir. Bu, bir yara bandı çıkarmaya benzer bir his olabilir.

Kontrast enjeksiyonu kullanılırsa, kontrasta alerjik reaksiyon gibi hafif bir komplikasyon riski vardır. Ekokardiyogramı olan hamile hastalarda kontrast kullanılmamalıdır.

Transözofageal ekokardiyogramda kullanılan tüpün yemek borusunu sıyırma ve tahrişe neden olma ihtimali nadirdir. Çok nadir durumlarda, özofagusu, özofagus perforasyonu olarak adlandırılan potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir komplikasyona neden olmak için delebilir. En yaygın yan etki, boğazın arkasındaki tahriş nedeniyle boğaz ağrısıdır. İşlemde kullanılan sakinleştirici nedeniyle biraz rahat veya uykulu hissedebilirsiniz.

Stres ekokardiyogramında kalp atış hızınızı yükseltmek için kullanılan ilaç veya egzersiz geçici olarak düzensiz kalp atışına neden olabilir veya kalp krizine neden olabilir. İşlem denetlenecek ve bu da ciddi reaksiyon riskini azaltacaktır.

Prosedür sırasında

Çoğu ekokardiyogram bir saatten az sürer ve bir hastanede veya doktor ofisinde gerçekleşebilir.

Advertisement

Bir transtorasik ekokardiyogram için adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Belden yukarı soyunmanız gerekecek.
 • Teknisyen vücudunuza elektrotlar bağlar.
 • Teknisyen, kalbinizin ses dalgalarını bir görüntü olarak kaydetmek için bir dönüştürücüyü göğsünüzde ileri geri hareket ettirecektir.
 • Sizden belirli bir şekilde nefes almanız veya hareket etmeniz istenebilir.

Bir transözofageal ekokardiyogram için adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Boğazınız uyuşacaktır.
 • Daha sonra prosedür sırasında rahatlamanıza yardımcı olacak bir sakinleştirici verilecektir.
 • Dönüştürücü boğazınızdan bir tüp ile yönlendirilecek ve yemek borunuzdan kalbinizin görüntülerini alacaktır.

Stres ekokardiyogramının prosedürü transtorasik ekokardiyogram ile aynıdır, ancak stres ekokardiyogram egzersiz yapmadan önce ve sonra fotoğraf çeker. Egzersiz süresi genellikle 6 ila 10 dakikadır ancak egzersiz toleransınıza ve kondisyon seviyenize bağlı olarak daha kısa veya daha uzun olabilir.

Ekokardiyogram için nasıl hazırlanılır?

Transtorasik ekokardiyogram özel bir hazırlık gerektirmez.

Bununla birlikte, bir transözofageal ekokardiyogram geçirirseniz, doktorunuz testten birkaç saat önce hiçbir şey yememenizi söyleyecektir. Bu, test sırasında kusmanızı önlemek amaçlıdır. Ayrıca sakinleştiriciler nedeniyle birkaç saat sonra araç kullanamayabilirsiniz.

Doktorunuz bir stres ekokardiyogram sipariş ettiyse, egzersiz yapmak için rahat kıyafetler ve ayakkabılar giyin.

Ekokardiyogram sonrası iyileşme

Genel olarak, bir ekokardiyogram için iyileşme süresi çok azdır veya hiç gerekmez.

Transözofageal ekokardiyogram için bir miktar boğaz ağrısı yaşayabilirsiniz. Boğazınızdaki herhangi bir uyuşma yaklaşık 2 saat içinde kaybolmalıdır.

Ekokardiyogramdan sonra

Teknisyen görüntüleri aldıktan sonra, ölçümün yapılması genellikle 20 ila 30 dakika sürer. Daha sonra, doktor görüntüleri hemen inceleyebilir ve sonuçları size bildirebilir.

Sonuçlar aşağıdaki gibi anormallikleri ortaya çıkarabilir:

 • kalp kasına zarar
 • kalp kusurları
 • anormal kalp odası boyutu
 • pompalama fonksiyonu ile ilgili problemler
 • kalbin sertliği
 • valf problemleri
 • kalpte pıhtılar
 • egzersiz sırasında kalbe kan akışı ile ilgili sorunlar

Doktorunuz sonuçlarınızdan endişe duyuyorsa sizi bir kardiyologa yönlendirebilir. Herhangi bir sorunu teşhis etmeden önce doktorunuz daha fazla test veya fiziksel muayene isteyebilir.

Advertisement

Bir kalp rahatsızlığı teşhisi konulursa, doktorunuz sizin için en uygun tedavi planını geliştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır.


Leave A Reply