Ekolojik Ayak İzi Nedir?

0
Advertisement

Ekolojik ayak izi nedir, nasıl oluşur? Ekolojik ayak izi nasıl azaltılır, hakkında bilgi.

EKOLOJİK AYAK İZİ

ekolojik-ayak-izi

Ekolojik ayak izi, belirli bir nüfusun doğaya yükünü hesaplamak için oluşturulan bir yöntemdir. Dünyada üretim yapılabilen alanların, dünyada yaşayan nüfusa oranlandığında ortaya bir değer çıkar. Bu değer bir kişinin beslenmesini, barınmasını, ısınmasını sağlayan ve oluşan atıkları etkisiz hale getiren kara ve deniz alanlarıdır. Başka bir ifadeyle bir kişinin ortalama ekolojik ayak izidir.

Kullandığımız ürünler dünyanın farklı yerlerinden geldiğinden, ekolojik ayak izimiz de dünyanın farklı yerlerindeki alanların toplamıdır. Ekolojik ayak izi bireyler için hesaplanabildiği gibi toplumlar hatta ürünler için bile hesaplanabilir.

Örneğin bir kutu ketçabı ele alalım. Ketçap yapımında kullanılan domates ve diğer hammaddelerin üretimi, işlenmesi ve depolanması için üretim yapan şirkete bir alan gereklidir. Ayrıca ketçapların satışının yapıldığı marketler ve bakkallarda bir yer işgal etmektedir. Ayrıca ketçap üretimi ve dağıtımı sırasında açığa çıkan artık maddelerin ortadan kaldırılması için belirli bir alan gereklidir. Bahsi geçen tüm bu alanların toplamı bir kutu ket-çapın dünya üzerinde bıraktığı ekolojik ayak izidir.

Bu konu üzerinde araştırma yapan bilim adamlarına göre, doğadaki ihtiyaçlarımız için yeryüzünde yaşayan her bireye ortalama 1,5 hektar alan düşmektedir. Dünya nüfusunun hızla arttığı göz önüne alındığında bu alanın önümüzdeki yıllarda azalması kaçınılmazdır.

Advertisement

Leave A Reply