El Dorado Şehri Hakkında Bilgi

0

Büyük bir zenginlik barındırdığına inanılan Güney Amerika’daki efsanevi El Dorado kenti ile ilgil olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Advertisement

Efsanevî bir ülkedir. «Altına bulanmış adam» anlamına gelir. Çok eski bir Güney Amerika efsanesi olan El Dorado efsanesine göre Güney Amerika’da yerli kabîlelerinden birinin başkanı vücudunu altın tozuna bulayıp göle atlarmış. Suyun üstünde kalan altınları da kabîle halkı toplayıp paylaşırmış.

Manoa yahut Omoa adını taşıyan şehirde yapıldığı tahmin edilen bu tören kulaktan kulağa duyulmuş, altın bulma hevesine kapılan macera meraklısı Avrupalılar, El Dorado’yu aramak için, Güney Amerika’ya gitmişlerdir. Bilhassa İspanyol kâşifleri bu efsanevi altın ülkesini bulmak için yıllarca uğraşmışlarsa da bir sonuç elde edememişlerdir. XV. yüzyılın başından beri birçok denizciler de El Dorado’yu aramışlardır. Bu arada, El Dorado’yu Amazon ırmağının yakınlarında bulduğunu ileri süren bir kâşif de ortaya çıkmıştır. El Dorado’nun yeri bulunamayınca efsane çeşitli şekiller alarak yerleşmiş kalmıştır. Bugün El Dorado, mecazi anlamda, parası, eğlencesi bol ülkeler için kullanılır.


Leave A Reply