Eleme Yöntemi İle Ayırma Nedir?

0
Advertisement

Heterojen karışımların eleme yöntemi ile ayrılması nedir, nasıl yapılır? Eleme yöntemi ile karışımları ayırma örnekleri, hakkında bilgi.

Eleme Yöntemi İle Ayırma Nedir?

Karışımı oluşturan katı madde taneciklerinin boyutları birbirinden faklı ise istenen bileşen bir elek yardımı ile karışımdan kolaylıkla ayrılabilir.

***Elek istenen boyuttaki taneciklerin geçmesine izin verecek ölçüde deliklere sahip araçlardır.

Katı- katı heterojen karışımlarının tanecik boyutu farkından yararlanarak bir elek yardımı ile ayırması işlemine eleme denir.

Elemede kullanılacak eleğin delik boyutu elekten geçmesi istenen taneciğin boyutuna göre ayarlanır. Çok ince delikli elekler olduğu gibi çok büyük delikli elekler de vardır.

Advertisement

Günlük Hayattan Örnekler

Fırınlarda ekmek yapan ustalar ya da evde börek yapan kadınlar önce unu bir elekten geçirirler. Bunun nedeni unun içindeki farklı maddeleri temizlemek ve onların elekte kalmasını sağlamaktır.

Binaların inşaatında kullanılan kum sıva yapmak ince oldukça ince bir elekten geçirilerek kaba kumdan ve çakıl taşlarından ayrılır.

Eleme işlemi bir ürünü faklı büyüklüklere göre sınıflandırmak için de kullanılır. Örneğin, zeytin, kuru fasulye ve nohut gibi gıdalar paketlenmeden önce farklı boyutlardaki eleklerden geçirilerek tanecik büyüklüklerine göre ayrılırlar.

***Zeytinler eleme makinesiyle elenerek boyutlarına göre sınıflandırılır.
***Kum elenerek çakıl taşlarından ayrılır.
***Un elenerek ayrılır.


Yorum yapılmamış

  1. Bana daha kısa bir kısa açıklama lazım ama bu da güzel olmuş daha kısasını örneklerle açıklaybilir misiniz?

Leave A Reply