Eliza Orzeszkowa Kimdir?

0
Advertisement

Eliza Orzeszkowa kimdir ve ne yapmıştır? Eliza Orzeszkowa hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları ve edebi kariyeri hakkında bilgi.

Eliza Orzeszkowa

Eliza Orzeszkowa; (d. 25 Mayıs 1841, Milkowszczyzna, Polonya – ö. 18 Mayıs 1910, Grodno, Rus Çarlığı), yaşadığı dönemin en ünlü Polonyalı romancılarındandır. Yapıtları, başarısız Ocak Ayaklanması’nın sosyal adalet, eşitlik, bireysel özgürlük ve kardeşlik ideallerini etkilemiştir.

Taşralı varlıklı bir ailenin kızıydı. On yedi yaşındayken bir toprak sahibiyle evlendi. On bir yıl sonra boşanıp Grodno’ya yerleşti. 1879’da bir kitapçı dükkânı ve yayınevi açtı. 1878’de yayımladığı Meir Ezofowicz adlı romanda, Beyaz Rusya’nın küçük bir kasabasında oturan Yahudilerin yaşamlarını sergiledi ve Yahudi cemaatine karşı hoşgörüden çok, asimilasyon politikasının izlenmesi gerektiğini savundu. Yayınevi ve kitapçı dükkânı 1882’de Rus yetkililerce kapatıldı ve Orzeszkowa beş yıl gözetim altında tutuldu.

Orzeszkowa’nın tanınmış köy romanları arasında, yoksul çiftçilerin cahilliğini ve boş inançlarını çarpıcı bir biçimde yansıttığı Dziurdziowie (1885) ile bir balıkçının kültürlü ve ruh hastası bir kentli kıza olan aşkının trajik öyküsü Cham (1888; Kaba Saba Adam) yer alır. Başyapıtı sayılan Nad Niemnen (1888; Neman Kıyılarında) Litvanya’daki Polonyalıları, Bene nati (1892; İyi Aile Çocuğu) küçük köylerin yoksullaşmış toprak sahiplerini konu alır.

Advertisement

Leave A Reply