Elizabeth Blackwell Kimdir? Amerika’nın İlk Kadın Doktorunun Hayatı

0
Advertisement

Elizabeth Blackwell kimdir ve ne yapmıştır? Amerika’nın ilk kadın doktoru olan Elizabeth Blackwell’in hayatı, biyografisi ve çalışmaları hakkında bilgi.

Elizabeth Blackwell

Elizabeth Blackwell

Elizabeth Blackwell, Amerika Birleşik Devletleri’nde tıp fakültesinden mezun olan ilk kadındı. Yaşamı boyunca önde gelen bir halk sağlığı aktivisti oldu.

Elizabeth Blackwell kimdi?

Elizabeth Blackwell, İngiliz doktor ve ABD’de tıp diploması alan ilk kadındı. Bir kız olarak, ailesiyle birlikte ilk öğretmen olarak çalıştığı ABD’ye taşındı. Yaygın muhalefete rağmen, daha sonra tıp fakültesine gitmeye karar verdi ve sınıfında ilk mezun oldu. 1860’ların sonunda kadınlar için bir tıp okulu kurdu, sonunda İngiltere’ye döndü ve özel bir muayenehane kurdu.

Geçmiş ve Eğitim

Doktor ve eğitimci Blackwell, 3 Şubat 1821’de İngiltere’nin Bristol şehrinde doğdu. Eğitimi vurgulayan liberal bir evde büyüyen Blackwell, sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde tıp fakültesinden mezun olan ilk kadın olmak için tıp alanına girdi.

1832’de Blackwell ve ailesi Amerika’ya taşındı, önce New York’a yerleşti ve daha sonra Ohio, Cincinnati’ye taşındı. Babasının 1838’de ölümünden sonra, Blackwell (Fransızca ve Almanca dillerinde), annesi ve iki ablası, amaçlarını karşılamak için eğitimci olarak çalıştı.

Advertisement

Elizabeth Blackwell

Tarihsel Başarı

20’li yaşlarının ortalarında Blackwell, erkek doktorlara gitmekten utanan bir ölümcül hastalıktan muzdarip bir arkadaşı vardı ve kadın doktorların olmasının daha iyi olacağını söyledi. Arkadaşının sözlerinden derinden etkilenen ve aynı zamanda kalbin bir sorunuyla mücadele eden Blackwell, tıp alanında kariyer yapmaya karar verdi. Ancak doktor olmanın yolu kolay değildi. O sırada diğer bazı kadınların yaptığı gibi, 1847’de New York’ta Cenevre Tıp Koleji’ne kabul edilmeden önce doktorlarla bağımsız olarak çalıştı.

Blackwell, tıp alanında örgün eğitim alan kadınlar üzerindeki zamanın önyargıları nedeniyle kabulü ile toplum kargaşası yaratarak çalışmalarını sürdürmek için ortaya çıktı. Zaman zaman hem eğitimciler hem de hastalar tarafından dışlandı. Blackwell, sayısız zorluğa rağmen, akranlarının çoğunun saygısını kazandı ve sonunda doktora tezini tifüs ateşi üzerine yazdı. Sınıfında ilk sırada yer alan Blackwell, 1849 yılında mezun oldu ve çağdaş çağda tıp doktoru olan ilk kadın oldu.

Elizabeth Blackwell

New York’ta Tıbbi Kuruluşlar

Blackwell Avrupa’ya döndü ve Londra ve Paris’te çalıştı. La Maternité’de ebeliğe odaklandı ve burada bir bebeğe yapılan bir işlem sırasında bir gözü kör bırakan bir hastalığa yakalandı; tek gözle dilediği gibi ameliyat yapamıyordu. Blackwell daha sonra New York’a döndü ve ilk olarak günün önyargıları nedeniyle finansal olarak tekrar mücadele ederek özel bir muayenehane kurdu.

1850’lerin ortalarında, Yoksul Kadın ve Çocuklar için New York Dispanseri olarak bilinen bir klinik açtı. Cerrah olarak çalışan kız kardeşi ve doktor Emily Blackwell ve doktor Marie Zakrzewska’nın yardımıyla Blackwell, 1857’de bir asırdan fazla sürecek bir kurum olan New York’lu Yerli Kadınlar ve Çocuklar Revirini kurdu. On yılın sonunda, İngiltere’de ders verirken, İngiliz Tıbbi Kayıtlarında listelenen ilk kadın oldu.

Advertisement

Temiz sağlık koşullarının sağlığın özellikle savaşta önemli bir yönü olduğunu iddia eden Blackwell, 1861’de Başkan Abraham Lincoln’ün himayesi altında ABD Sağlık Komisyonu’nun kurulmasına yardımcı oldu. 1860’ların sonunda, Blackwell kadınlar için bir tıp okulu açtı. New York Revir Kadın Tıp Koleji öğrencileri böylece kapsamlı, son derece yapılandırılmış ve rekabetçi bir müfredata sahipti. Okulun kısa bir süreli öğrencilerden biri, daha sonra Londra’da kadınlar için bir tıp okulu açacak olan Sophia Jex-Blake idi.

Koleji kurduktan kısa bir süre sonra Blackwell İngiltere’ye döndü. Özel bir muayenehane kurdu ve Londra Kadınlar Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Sonunda İngiltere’nin Hastings şehrine taşındı.

Ölüm

Elizabeth Blackwell, 31 Mayıs 1910’da evinde öldü. Geleceğin kadın doktorları için fırsatlar yaratan büyük bir vizyoner olan Blackwell, kariyeri boyunca 1895 otobiyografisi, Kadınlara Tıbbi Mesleğin Açılmasında Öncü Çalışması da dahil olmak üzere birçok kitap yayınladı.


Leave A Reply