Elmanın Faydaları Nelerdir? Günde Bir Elma İle Neler Olur?

0
Advertisement

Belki de en kolay ulaşabildiğimiz bir meyve olan elmanın faydaları nelerdir? Günde bir elma tüketirsek vücudumuza nasıl etki eder? Elmanın yararları nelerdir?

Elmalar (aynı zamanda malus sylvestris veya pyrus malus olarak da bilinir ), dünya çapında büyüyen 7.500’den fazla farklı çeşidi ile dünyanın en iyi bilinen ve en yaygın meyvelerinden biridir. ” Günde bir elma doktoru uzak tutar” sözü 1866’dan beri dolaşımdadır ve modern araştırmalara göre elmanın aslında birçok sağlık yararı vardır.

Elma yiyen insanlardan ilk söz, antik Yunanistan‘a kadar izlenebilir. O zamanlar, bir erkeğin bir kadına evlenme teklif etmesi için bir yol olarak kullanılabilirlerdi; bugün çeşitli sağlık yararları ile ünlüler. Çoğunlukla çiğ yenen elma, ününü ve “süper gıda” adını birkaç nedenden dolayı almıştır:

kırmızı elma

Kaynak : pixabay.com

1. Bağışıklık Sistemi ve Genel Sağlık Desteği

Elmalar, C Vitamini , A Vitamini ve E Vitamini gibi çeşitli vitaminler açısından zengindir . Diğer vitamin kaynakları gibi elmadan elde edilen C vitamini de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve genel olarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. A ve E vitaminleri, kalp hastalığı, diyabet ve hatta astım gelişme riskini azaltmaya yardımcı oldukları bilindiğinden sağlığınız üzerinde de bir etkiye sahip olacaktır. Elmalar ayrıca iyi bir pektin ve bor kaynağıdır. Pektin , sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilecek çözünür bir liftir. Buna ek olarak pektin ayrıca kan basıncını, glikoz seviyelerini ve kötü kolesterolü düşürür. Bor tüketimi kemik ve beyin sağlığını destekleyebilir.

2. Kanseri ve Alzheimer’ı Önlemeye Yardım Edin

Quercetin, elmada bulunan bir besin maddesidir ve flavonoid olarak bilinir. Bu flavonoidin, akciğer ve meme kanseri de dahil olmak üzere farklı kanserleri önlemeye yardımcı olma potansiyeline sahip olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca quercetin’in serbest radikallerin neden olduğu hasarı önlemeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Serbest radikaller, eşleşmemiş elektronlara sahip atomlardır. Bu eşleşmemiş elektronlar bir hücreye ve hatta DNA’ya zarar verebilir. Serbest radikallerin neden olduğu hasar, Alzheimer dahil olmak üzere yaşa bağlı farklı hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Quercetin, serbest radikalleri nötralize etme yeteneğine sahiptir ve bu tür hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

yeşil elma ağacı

Kaynak: pixabay.com

3. Doğal Diş Fırçası

Bir elma yemek, ağzınızı sağlıklı tutmak için iyi bir destek olabilir. Isırmak için sağlam bir dokuya sahip olduklarından dişlerinizi aşındırarak temizlemeye yardımcı olurlar ve hafif asidik yapıları dişlerdeki plak ve lekelerin çıkarılmasına da yardımcı olur, bu nedenle elmalar yemekten veya kahve gibi koyu renkli içeceklerden sonra yemek için harikadır. Elmadan sonra bir bardak su içmek daha da iyidir çünkü bu daha sonra asitli tükürüğü ve ayrıca herhangi bir plak kalıntısını temizler.

Advertisement

4. İnmeyi Önlemeye Yardım Edin

Elma ve armut da dahil olmak üzere “beyaz ürünler” olarak adlandırılan ürünlerin, genellikle ıspanak veya ahududu gibi daha koyu, daha zengin renklere sahip meyve ve sebzelerden daha az sağlıklı olduğu varsayılmıştır. Ancak Hollandalı araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada bu fikir sorgulandı. On yıllık bir çalışmada, bilim adamları orta veya büyük bir elmaya eşdeğer beyaz ürün tüketen yaşlıların felç geçirme riskinin yüzde elli iki daha az olduğunu buldular.beyaz ürünlerden daha az yiyen diğerlerine kıyasla. Aslında, genel bir kural olarak, günde tüketilen her yirmi beş gram elmanın felç geçirme olasılığını yüzde yedi oranında azalttığı keşfedildi. Bunun neden olduğu ve bilgilerin güvenilir olup olmadığı hala soru işareti ama elmanın içerdiği sağlığa faydalı besinlerin sayısı düşünüldüğünde, bu fikir o kadar da abartılı değil.

5. Kilo Kaybına Yardımcı Olun

Popülaritesi artan kilo kontrolü için bir yöntem, sadece yiyecekleri kesmeye ve daha az yemeye çalışmak yerine, yüksek yağlı yiyecekleri lif içeriği yüksek olanlarla değiştirmektir. Lif içeriği yüksek yiyecekler yemek, bir kişinin kendini tok hissetmesine ve aşırı yeme ile sonuçlanabilecek istekleri önlemesine yardımcı olur. Bunun nedeni, lifin çoğunlukla sindiremeyeceğimiz bir şey olmasıdır. Bu da sindirim sürecinin yavaşlamasına ve tokluk hissinin daha uzun sürmesine neden olur. Özellikle elma bu amaç için ideal bir besindir. Lif bakımından zengindirler ancak kalorileri de düşüktür . Ayrıca, ortalama bir insan günde en az yirmi beş gram lif tüketmelidir; orta veya büyük boy bir elma yaklaşık yüz yetmiş bir gram lif içerebilir.

elma

Kaynak: pixabay.com

Nasıl Yenmelidir?

Elmalar çoğunlukla çiğ yenir. Ayrıca haşlanabilirler. Kurutulmuş elma parçaları da yaygın olarak bulunur ve taze meyve taşımanın mümkün olmadığı durumlarda harika bir atıştırmalık olabilir. Elma kabuğu, sağlık yararlarının çoğunu sağlar, bu nedenle elmaları kabuğuyla birlikte yemek en iyisidir. Herhangi bir pestisit kalıntısını gidermek için önce iyice durulayın.

Tıbbi Sorumluluk Reddi


Leave A Reply