Elsie Clews Parsons Kimdir?

0
Advertisement

Elsie Clews Parsons kimdir? Amerikalı antropolog ve sosyolog olan Elsie Clews Parsons hayatı ve çalışmaları ile ilgili bilgiler.

Elsie Clews Parsons Kimdir?

Elsie Clews Parsons (d.27 Kasım 1875, New York kenti – ö. 19 Aralık 1941, New York kenti, ABD), ABD’li sosyolog ve antropolog. ABD’nin güneybatı kesiminde yaşayan Pueblolar ve öteki Yerli toplulukları üzerine çalışmaları günümüzde de temel başvuru kaynağı olma özelliğini korumaktadır.
Elsie Clews Parsons
Sosyoloji alanındaki doktora çalışmasını 1899’da Colombia Üniversitesi’nde tamamladı. Birkaç yıl New York kentindeki Barnard College’da ders verdi. İlk yapıtlarında çeşitli dönem ve kültürlerde kadınların karşı karşıya kaldıkları baskıları ele alan Parsons, John Main takma adıyla yayımladığı ve Victoria sonrası dönemin toplumuna ilişkin görüşlerini ortaya koyduğu The Old-Fashioned Woman (1913; Eski Zaman Kadını) adlı yapıtında cinsel ilişkiler konusunda bir tartışmaya da yer verdi.

1915’te ABD’nin güneybatısına yaptığı bir ziyaret sırasında tanıştığı Franz Boas- ve Pliny E. Goddard’ın etkisiyle Kuzey ve Güney Amerika Yerlileri üzerine çalışmaya başladı. Pueblo Yerlileriyle, ilgili pek çok veri topladı ve bu verilere dayanarak Pueblo Indian Religion (1939; Pueblo Yerli Dini) adlı iki ciltlik yapıtını yazdı. Meksika’nın Oaxaca eyaletinde yaşayan Zapotek Yerlileri üzerine araştırmalarını Mitla: Town of the Souls (1936; Mitla: Ruhlar Kenti) adlı kitabında özetledi. And Dağlarındaki araştırmalarının sonuçlan ise Peguche, Canton of Otavalo (1945; Otavalo’nun Kantonu Peguche) adıyla yayımlandı.

Meslek yaşamının sonlarına doğru Amerikan Antropoloji Derneği’nin başkanlığına seçilen Parsons, bu göreve getirilen ilk kadın oldu. Ama göreve başlamadan öldü.


Leave A Reply