Tespih Ağacının Gölgesinde Kitap Özeti Konusu Karakterler, Harper Lee

0
Advertisement

Harper Lee’nin Tespih Ağacının Gölgesinde isimli kitabının konusu nedir? Tespih Ağacının Gölgesinde kitabının özeti, hakkında bilgi.

Tespih Ağacının Gölgesinde

Tespih Ağacının Gölgesinde Harper Lee’nin Pulitzer Ödüllü Bülbülü Öldürmek kitabından sonraki diğer romanıdır. Başlangıçta yayıncısı tarafından devam kitabı olarak tanıtılmasına rağmen, şimdi birçok pasajın tekrar kullanıldığı Bülbülü Öldürmek’in ilk taslağı olarak kabul edildi.

Tespih Ağacının Gölgesinde

Kitabın Özeti

Yirmi altı yaşındaki Jean Louise Finch, tatilde iki haftalığına ailesini ziyaret etmek için Alabama’daki memleketi Maycomb’a döner. Çocukluk takma adı Scout tarafından da anılan Jean Louise, üniversiteden sonra Güney’i terk etmiştir ve şimdi New York’ta çalışıyordur. Babası Atticus Finch, kasabada tanınmış bir avukattır ve bir keresinde tecavüzle suçlanan genç bir siyahi için inanılmaz bir beraat kazanmıştır. Atticus şu anda yetmiş iki yaşındadır ve romatoid artritten muzdariptir. Jean Louise babasına son derece saygı duyuyordur.

Eve geldiğinde Jean Louise’i, çocukluk arkadaşı ve sevgilisi Henry “Hank” Clinton ile karşılar. Henry Jean’i evine götürür ve evlenmek ile ilgili fikirlerinden bahseder, ancak Jean Louise hala kendini Henry ile evlenmeye hazır hissetmemektedir. Eve varırlar ve Atticus ve Atticus’un kız kardeşi Jean Louise’in halası Alexandra ile konuşurlar. Jean Louise halası ile hiç anlaşamaz. O gece, Jean Louise ve Henry bir akşam yemeği randevusuna giderler ve ardından Finch’s Landing adlı çocukluk uğrak yerlerine giderler. Oraya giderken Jean Louise, iki yıl önce kalp krizinden ölen ağabeyi Jem’i ve şu anda yurtdışında bir yerlerde olan çocukluk arkadaşı Dill’i hatırlar. Uzun yıllardır Finch ailesinde bulunan bir mülk olan Finch’s Landing’e yapılan ziyaret, Jean Louise’i rahatsız eder. Satıldığını görünce şaşırır. Bunun sadece bilgisi olmadan gerçekleştiği için onu rahatsız ettiğini iddia etse de bu durum, değişime açık olmadığının farkında olmadığını gösteriyor.

Babası Atticus Finch ve Hank bir mahkeme toplantısındayken, Jean Louise, babasının okuduğu ırkçı bir broşürü bulur. Ayrıca, babasının ve Hank’in ırkçı Maycomb İlçe Vatandaşlar Konseyi’nin üyeleri olduğunu öğrenir. Jean Louise toplantıyı dinlemek için adliyeye koşar. Kızar ve hayal kırıklığına uğrar. Savunmasız siyahların savunucusu olarak tanıdığı ve ahlaki olarak mükemmel gördüğü babası, sandığı gibi ilkelerin adamı değildir.

Advertisement

Atticus, Finch’in eski siyah aşçısı Calpurnia’nın torunu Frank’i savunması için çağrılır. Frank kazara yaşlı bir beyaz adamı öldürmüştür. Atticus hala aynı fikirdedir, ancak Jean Louise’in çocukluğunda düşündüğü nedenlerden dolayı değil. Bu arada Jean Louise, ailesi ve kasabasında meydana gelen şaşırtıcı değişiklikler olarak algıladığı şeyleri anlamaya çalışırken derin bir duygusal kargaşa içindedir.

Jack Amca

Jean Louise, akıl hocası Jack Amca’yı ziyarete gider. Jack Amca çoğu kişi tarafından deli olarak görülüyordur, ancak Jean Louise onu her zaman ona karşı açık ve dürüst bulmuştur. Ancak, şimdi çevresinde meydana gelen algılanan değişiklikleri anlamaya çalışırken, Jack Amca bilmeceler halinde konuşuyor gibi görünüyor.

Jean Louise, Hank ile evlilikteki bireysel kimliğe ilişkin görüşleri ve hükümet içinde bir değişim ajanı olarak rolünü nasıl gördüğü konusunda yüzleşir. Hank’in görüşleri kendisininkinden önemli ölçüde farklıdır ve Jean onunla evlenmeyeceğini beyan eder. Daha sonra adliyede gözlemlediği görüşme hakkında onunla yüzleşir. Atticus konuşmaya kulak misafiri olur. Jean Louise daha sonra Atticus’la yüzleşir ve kendisininkinden farklı olan sosyal adalet ve toplumsal değişim hakkındaki görüşlerine meydan okur. Jean Louise’in idealize ettiği Atticus kavramı ile gerçek Atticus arasındaki bu fark, onun iç kargaşasını körüklüyordur. Kızgınlıkla babasını Hitler ile karşılaştırır ve tüm hayatı boyunca ona yalan söylediğini düşünür.

Jean Louise, çantalarını toplayıp ayrılmak için eve döner. Ancak Jack Amca onu durdurur. Jean’in çocuksu perspektifinden babasının olmasını hayal ettiği kişiden ziyade babasını kim olduğunu görmesine yardımcı olur. Jean Louise’in vicdanını babasınınkinden ayırma çabası, kendi ahlaki pusulasını güçlendirmesine yardımcı olur.


Leave A Reply