Hester Bateman Kimdir?

0
Advertisement

Hester Bateman kimdir ve ne yapmıştır? Hester Bateman hayatı, gümüş üzerine çalışmaları, sofra takımları, kariyeri hakkında bilgi.

Hester Bateman Kİmdir?

Hester Bateman; (d. 1709 -ö. 1794, Londra), yaptığı zarif ve yalın gümüş sofra takımlarıyla tanınan gümüşçüdür.

Altın ve gümüş üzerine çalışan ve özellikle saat zincirleri yapan kocası John Bateman’ın 1760’ta ölmesi üzerine aile işini devraldı ve ertesi yıl Londra’daki Kuyumcular Loncası’nda kendi markasını tescil ettirdi. Oğulları John, Peter ve bir çırakla birlikte çalışıyordu. 1774’ten önceki yapıtlarının pek azının bilinmesinin nedeni, atölyenin bu tarihe değin yoğun olarak başka gümüşçülerin siparişlerini yapmasıydı.

Bundan sonra kaşık, tuzluk, şekerlik ve çaydanlık gibi sofra takımları konusunda uzmanlaşan atölye büyük başarı kazandı ve ünlendi. İş dünyasında başarılı bir kadın olan Bateman’ın ayrıca olağanüstü bir yeteneği ve beğenisi vardı. Zarif nesneler üretiyor ve çoğunlukla boğumlu kenar süslerinden başka bir bezeme kullanmıyordu. Gümüş sofra takımlarının yanı sıra bazı büyük boyutlu süs eşyası da yaptı. 1790’da emekli olmasından sonra, işi ailenin öbür üyeleri yürüterek bir süre daha oldukça başarılı gümüşler ürettiler.

Advertisement

Leave A Reply