Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Ne Anlama Gelir

0
Advertisement

Kanda ki sedmintasyon kızı ve ya ESH hızı ne anlama gelir sorusunun kısa cevabı.

Kanda yapılan sedimantasyon ölçüm incelemelerinde asıl bakılan durum kanda yer alan alyuvarlarda oluşan çökme hızının ölçümüdür. ESR olarak tabir edilen Alyuvar Çökme Hızı hekimlere çeşitli hastalıklara tanı koyabilmeleri için yardımcı olmaktadır.

Sedimantasyon ölçüm tüpleri

Sedimantasyon ölçüm tüpleri

Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR) değerlerinin normallerin dışında seyretmesi bir hastalığın seyrettiğine işatret eder ancak hangi hastalığın olduğunu belirlelemde tek başına yardımcı olamaz. Sedimantasyon hızının ölçümü hastaya tanı koymak için atılan adımlardan sadece birisidir.

Katz indeksi ve ya milimetrik değerler ile sedimantasyon hızı tanımlanmaktadır. Kanda birinci saat değeri ile ikinci saat değerinin aritmetik ortalamasına Katz indeksi adı verilmektedir. Bu ölçüm biçiminde normal değerler (yine de sonucun normal olup olmadığına doktor karar vermelidir)

Normal değerleri:

Yaş 20 55 90
Erkeklerde 12 14 19
Kadınlarda 18 21 23

 

Advertisement

ESR insan yaşamının ilk dönemlerinde değer olarak oldukça düşük bir durumdadır. Yaşlı insanlarda ESR değeri bir sebep olmaksızın artabilir. Adet gören kadınlarda bu değerde bir değişiklik gözlemlenmez.Gebelik dönemlerinde sedimantasyon değeri 40’lara kadar çıkabilir ancak doğum sonrası normale döner.

Sedimantasyon değerinin arttığı durumlarda doktorlar genellikle iltihabi ve enfeksiyonlu bir hastalıktan, tümör, verem, romatoid artrit, glomerüloreflit gibi hastalıklardan şüphelenirler. Birçok değişik hastalık türünde ESR değeri artabilmektedir.

Ancak sedimantasyon hızında bir anomili bir hastalığı işaret etmektedir. Sedimantasyon hızının yüksek olması mutlaka ama mutlaka uzman bir hekim tarafından takip edilerek tanı ve tedavileri yaptırılması gereken bir durumdur.

Sağlık Uyarı


Yorum yapılmamış

 1. seven sentürk on

  Sedimentasyon değerim 43,yaşım 65 , HT.KOAH, Romatait artirit im var, Bileklerim civarında zaman zaman cilt altında kanama ve gölleşmeler oluyor acı yok kaşıntı yok kendiliğinden bir hafta sonra geçiyor .Acaba bu nedir? hematolog baktı anormallik yok dedi

 2. birgül gündoğdu on

  Ankielozon spondolit hastasiyim sedimasyon 56 cokmudr eklemlerim cok agrio neler tavsiyf edilur

 3. Slm bizim sedimantasyon degeri 28
  Crp degeri 0.54 durum nedir acaba.ve bir sene once rektum ca ameliyati olduk

  • Ne olursa olsun uzman bir hekimin yorumunu sadece dinleyin. Uzman olmayan kişilerin yorumları sizi yanlış yönlendirebilir.

  • İyi günler benim sedimantasyon değerin 60 çıktı ayrıca sinüzit göründü röntgende. Acaba sinüzit bu değere çıkarırmı

 4. Sedimatasyonum 112 çıktı doktor romotolojite gitmelisin kas hastalığı veya kanser riski taşıyosun dedi eklam kas ağrılarım şiddetli ve sürekli diş etim kanıyor çabuk yoruluyorum halsizleşiyorum salı günü medical parktan randevu aldım ama benim için çok uzun süre 2 tane küçük bebem var lütfen ön bi bilgi verebilirmisiniz

  • Merhaba;

   Öncelikle geçmiş olsun. Sİtemiz üzerinden doktor tavsiyeleri verilmemektedir. Bu sebeple sizlere yardımcı olamayacağız.

   Tekrar geçmiş olsun.

   NKFU

 5. Ben 17 yasindayim crp (nefolometrik)=4, 84 hemogran (wbc)=12, 2 sedisedimantasyon=42 cikti bunun sonucu ne olabilir okulum oldugu icin hastaneyede gidemiyorum sizce onemlimi herhangi bir sorun varmi ?

 6. Merhaba ben 15 yaşındayım bacagimdaki ve kolumdaki ağrılardan dolayi doktora gittim sedim degeri 1 saat 26 cikti kolestrol 233 LDL 145 hdl_c 63 eos 0.06 pct 0.325 çıktı ne anlama gelir

 7. Ben 25 yasindayim bugun doktora gittim ve sag ayagimin agrisindan yuruyemiyordum film cekti daralma var dedi bi de romatizma var dedi sonra kan tahlili istedi sedimantasyonum 44 cikti neden bu kadar yuksek acaba hangi doktora gitmeliyim

 8. Ben 28 yaşında bir bayanim Sedimantasyon degerim 19 çıktı ne anlama geliyor iyi mi kotumu teşekkürler

 9. Merhaba 9 yaşındaki kızımın sedimantasyonu 71 çıktı ne anlama geliyor acaba ve karaciğeri nede büyüme var dediler

 10. Sedimentasyonum 63 boğazımda anı bi şişlik oluştu.iltahabik durum.mevcut.dr um nodüller kanama yapmış olabilir.iltahaptan göremiyorum dedi.biopsi istedi.ameliyat gerekecek dedi
  Nodül.kanamasi kanser belirtisimidir.t.ederim.

Leave A Reply