En İyi 10 Serotonin Kaynağı, Serotonin Bakımından Zengin Yiyecekler

0
Advertisement

Serotonin alımı vücut için neden önemlidir, ne işe yarar? Serotonin bakımından zengin yiyecekler nelerdir, bu yiyecekler tüketilirken dikkat edilmesi gerekenler.

serotonin

Serotonin ve Vücuttaki Rolü

Serotonin, ruh hali ve uyku düzenini etkilediği için çok önemli bir hormondur. Ayrıca kan basıncı seviyelerini de kontrol eder. Serotonin bir amino asit – Triptofandan oluşur. Triptofan, daha sonra beyne taşınan yiyeceklerden elde edilir. Beyin hücrelerinde, Triptofan Serotonin’e dönüştürülür.

Serotonin eksikliği uygun diyet veya Serotonin takviyeleri ile tedavi edilebilir. Bu nedenle, Triptofan içeren gıdaların diyetimize dahil edilmesi çok önemlidir.

Serotonin İçeren En iyi 10 Besin

1. Deniz Ürünleri

Ton balığı, istiridye, yengeç, uskumru, somon, ringa balığı, sardalye ve ayrıca balık yağı takviyeleri gibi yağlı balıklar iyi Serotonin kaynaklarıdır.

2. Et

Etlerde de Serotonin bulunur. Et, bilinen Serotonin kaynağıdır. Sığır Eti, Karaciğer, Hindi ve Tavuk gibi etler Serotonin içerir ve serotonin eksikliklerinden kurtulmaya yardımcı olabilir. Pastırmalar da Serotonin için mükemmel bir kaynaktır.

Advertisement

Yumurta

3. Yumurta

Yumurtanın beyazı, Serotonin için çok önemli bir kaynaktır. Yumurtalar günlük yiyeceklerdir, kolayca bulunabilir ve herkes onları sever. Yumurtalar ayrıca vücut için gerekli olan birçok vitamin ve hayati besin içerir. Kalp sağlığına zararlı olabilecek çok fazla yağ içerdiğinden fazla yumurta sarısı tüketmekten kaçının.

4. Süt ürünleri

Süt, Ayran, Lor, Peynir gibi süt ürünleri Serotonin gıdaları için iyi bir kaynaktır. Hint peyniri, paneer ayrıca Serotonin içerir.

Tofu, birçok vitamin ve sağlık besini dışında serotonin de içerir. Soyadan yapılmıştır; böylece soya vitaminlerinin gerçek iyiliğini de elde edersiniz. Soya sütü veya Soya besinleri için de tüketilebilir.

5. Sebzeler

Sarımsak, Havuç, Kabak, Bamya, Kuşkonmaz, Brokoli, Ispanak, Yeşil fasulye, Patates, Lahana, Pancar, Marul, Soğan ve Domates gibi sebzeler Serotonin oluşumuna yardımcı olur. Tüm bunlar herhangi bir pazarda kolayca bulunur ve Serotonin seviyesini artırmaya yardımcı olur ve bu nedenle serotonin açısından zengin gıdalar arasındadır.

pop corn

Advertisement

6. Patlamış Mısır

Sizi rahatlatmak ve mutlu etmek için lif içeren karbonhidrat yönünden zengin yiyecekler tüketilmelidir. Patlamış mısır, serotonin içeren bu yiyeceklere bir örnektir.

7. Kuruyemiş

Badem, Fıstık, Kaju fıstığı, Antep fıstığı, Çam Fıstığı, Fıstık Ezmesi, Fındık ve Ceviz Serotonin yapımında yardımcı olur. Bu nedenle, her gün yiyeceklerde kullanımları vücutta Demir sağlayabilir. Bu çerezler ayrıca sağlıklı cilt, saç ve tırnakların korunmasına yardımcı olan iyi miktarda omega-3 yağ asitleri içerir.

8. Tahıllar

Kepek, vücutta uygun hücre fonksiyonuna yol açan Serotonin içerir. Lif bakımından da zengindir. Kepeğin iyi örnekleri pirinç kepeği, buğday tohumu ekmekleri, tahıllar, patates ve pirinçtir.

Çay

9. İçecekler

Siyah Çay, Kakao, Kahve, Bira ve Şarap gibi içeceklerde az miktarda Serotonin bulunur. Vücuttaki Serotonin gereksinimlerini karşılayabilmelerine rağmen, içinde bulunan kafein nedeniyle az miktarda alınmaları gerekir.

10. Tohumlar

Tohumlar çok zengin Serotonin kaynağıdır. Ayrıca Protein, Potasyum, Çinko, Demir, B vitaminleri, E vitaminleri, Magnezyum ve Kalsiyum içerirler. Kabak tohumları, Karpuz tohumları, Susam tohumları, Keten tohumları, Ayçiçeği Tohumları Serotonin içeren bazı tohumlardır.

Tahin olarak da bilinen susam yağı, gıdalarda iyi bir Serotonin kaynağıdır. Bu kalsiyum ve Serotonin içeriği yüksektir.

Bazı önemli ipuçları:

  1. Aşırı Serotonin tüketiminden kaçının. Tehlikeli olabilir.
  2. Aşırı alım kemiklerin zayıflamasına, iç organların kireçlenmesine, kalp krizi riskinin artmasına ve diğer birçok vasküler hastalığa yol açabilir.
  3. Düşük serotonin iştahsızlık, raşitizm, anemi, kas ağrısı, uygunsuz kemik oluşumu, uyuşma, depresyon ve düşük bağışıklık sistemine yol açabilir.
  4. Serotonin eksikliği belirtileri terleme, baş ağrısı, bulantı, yüksek ateş, düzensiz kalp atışı ve bilinç kaybıdır.


Leave A Reply