Enerji Tasarrufu Neden Önemlidir?

0

Neden enerji tasarrufu yapmalıyız? Enerji tasarrufu neden önemlidir konulu yazı, hakkında bilgi.

Enerji Tasarrufu Neden Önemlidir?

Advertisement

Enerji tasarrufu, her ülke ve millet için büyük önem taşır. Tasarruf, gereksiz tüketimin kısıtlanmasıdır. Kendi ülkemiz Türkiye’yi ele alırsak bir çok konuda enerjiye ihtiyacımız vardır. Enerji türleri ve kullanım alanları çok çeşitlidir. Örneğin ısı enerjisinin kullanım alanı çok geniştir. En basit örnek olarak ısı enerjisi evlerimizi ısıtmakta kullanılır. Ülkemizde son olarak güneş enerjisinden de yararlanılmaya başlanmıştır.

Enerji tasarrufu bir yönden de evimizdeki bütçemize benzer. Ev harcamalarımızı akıllıca, elimizdeki paraya göre ve bir düzen içinde yaparsak rahat eder ve sıkıntı çekmeyiz. Eğer istediğimiz gibi, düşüncesizce elimizdeki parayı harcarsak, elimizdeki para biter ve sıkıntıya gireriz. Enerji tasarrufu da bu olaya benzer. Eğer kullandığımız enerjiyi düşüncesizce harcarsak tükenir. Hayatta sonu olmayan hiç bir şey yoktur.

Enerji tasarrufu, sadece bir gün ve belli bir kesim içinde tartışılacak bir konu değildir. Enerji israfına milletçe savaş açmalıyız. Bu savaş, bize çok şey kazandırabilir. Ülkemizin zenginleşmesindeki en önemli faktörlerden biri enerji tasarrufuna alışmak ve bunu uygulamaktır. Köylüsünden şehirlisine, fakirinden zenginine enerji tasarrufu yapıp ülkemizi zengin ülkeler arasına sokmak hepimizin başlıca görevleri olmalıdır.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply