Testis Kanseri Nedir? Belirtileri Nedenleri Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

0
Advertisement

Testis kanseri nedir, neden olur? Testis kanseri risk faktörleri, belirtileri nelerdir? Testis kanseri nasıl teşhis ve tedavi edilir?

Testis Kanseri

Testis kanseri nedir?

Testis kanseri, bir veya her iki testis veya testis kaynaklı bir kanserdir. Testisleriniz, penisinizin altında bulunan deri kesesi olan skrotumunuzun içinde bulunan erkek üreme bezleridir. Testisleriniz sperm ve testosteron hormonu üretmekten sorumludur.

Testis kanseri çoğunlukla mikrop hücrelerindeki değişikliklerle başlar. Bunlar testislerinizde sperm üreten hücrelerdir. Bu germ hücreli tümörler testis kanserlerinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturur.

İki ana tip germ hücre tümörü vardır:

 • Seminomlar yavaş büyüyen testis kanseridir. Genellikle testislerinizle sınırlıdırlar, ancak lenf düğümleriniz de dahil olabilir.
 • Sematomlar testis kanserinin daha yaygın şeklidir. Bu tip daha hızlı büyür ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir.

Testis kanseri, hormon üreten dokularda da ortaya çıkabilir. Bu tümörlere gonadal stromal tümörler denir.

Advertisement

Testis kanseri, 15 ila 35 yaş arasındaki erkeklerde en sık teşhis edilen kanserdir, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Ayrıca, diğer bölgelere yayılmış olsa bile, en tedavi edilebilir kanserlerden biridir. Erken evrelerde testis kanseri olanlar için beş yıllık sağkalım oranı yüzde 95’ten fazladır.

Testis kanseri için risk faktörleri

Testis kanseri geliştirme riskinizi artırabilecek risk faktörleri şunları içerir:

 • ailede hastalık öyküsü olması
 • anormal testis gelişimi olan
 • Kafkas kökenli olma
 • kriptorşidizm adı verilen inmemiş bir testisin olması

Testis kanseri belirtileri

Bazı erkekler testis kanseri teşhisi konduğunda hiçbir belirti göstermezler. Semptomlar ortaya çıktığında şunları içerebilir:

 • testis ağrısı veya rahatsızlığı
 • testis şişmesi
 • alt karın veya sırt ağrısı
 • göğüs dokusunun genişlemesi

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuzla randevu alın.

Testis kanseri nasıl teşhis edilir?

Doktorunuzun testis kanserini teşhis etmek için kullanabileceği testler şunları içerebilir:

 • topaklar veya şişme gibi testis anormalliklerini ortaya çıkarabilen fiziksel bir muayene
 • testislerin iç yapısını incelemek için bir ultrason
 • alfa-fetoprotein veya beta-insan koryonik gonadotropin gibi testis kanserine bağlı yüksek seviyelerde madde gösterebilen tümör marker testleri olarak adlandırılan kan testleri

Doktorunuz kanserden şüphelenirse, bir doku örneği elde etmek için tüm testisinizin çıkarılması gerekebilir. Bu, testisiniz hala skrotumdayken yapılamaz çünkü bunu yapmak kanserin skrotumdan yayılmasına neden olabilir.

Advertisement

Tanı konulduktan sonra, kanserin başka bir yere yayılıp yayılmadığını görmek için pelvik ve abdominal BT taramaları gibi testler yapılacaktır. Buna evreleme denir.

Testis kanserinin aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Evre 1 testis ile sınırlıdır.
 • Evre 2, karındaki lenf düğümlerine yayılmıştır.
 • Evre 3 vücudun diğer bölgelerine yayılmıştır. Bu tip kanser genellikle akciğerlere, karaciğere, beyinlere ve kemiğe yayılır.

Kanser ayrıca tedaviye beklenen yanıta göre kategorize edilir. Görünüm iyi, orta veya zayıf olabilir.

Testis kanseri tedavisi

Testis kanseri için kullanılan üç genel tedavi kategorisi vardır. Kanserinizin evresine bağlı olarak, bir veya daha fazla seçenekle tedavi edilebilir.

Ameliyat

Cerrahi, kanseri evrelemek ve tedavi etmek için testislerinizden birini veya her ikisini ve çevresindeki bazı lenf düğümlerini çıkarmak için kullanılır.

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınlar kullanır. Harici veya dahili olarak uygulanabilir.

Harici radyasyon, kanserli bölgeye radyasyonu hedefleyen bir makine kullanır. Dahili radyasyon, etkilenen bölgeye yerleştirilen radyoaktif tohumların veya tellerin kullanımını içerir. Bu form seminomların tedavisinde genellikle başarılıdır.

Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanır. Bu sistemik bir tedavidir, yani vücudunuzun diğer bölgelerine seyahat eden kanser hücrelerini öldürebilir. Ağızdan veya damarlardan alındığında, kanser hücrelerini öldürmek için kan dolaşımınızdan geçebilir.

Çok ileri testis kanseri vakalarında, yüksek doz kemoterapiyi bir kök hücre nakli izleyebilir. Kemoterapi kanser hücrelerini yok ettikten sonra kök hücreler uygulanır ve sağlıklı kan hücrelerine dönüşür.

Testis kanseri komplikasyonları

Testis kanseri oldukça tedavi edilebilir bir kanser olmasına rağmen, yine de vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir. Testislerden biri veya her ikisi de çıkarılırsa, üreme yeteneğiniz de etkilenebilir. Tedavi başlamadan önce, üreme yeteneğinizi korumak için doktorunuza danışın.

Advertisement


Leave A Reply