Enginar Nedir? Enginar Özellikleri Yetiştirilmesi Hakkında Ansiklopedik Bilgi

0

Enginar nedir, nasıl yetiştirilir? Enginar sebzesinin özellikleri, türleri, yetiştirilmesi, yararları, besin değeri hakkında kısa bilgi.

Advertisement

ENGİNAR

Enginar Anlamı

1. Birleşikgillerden çok yıllık, dikenli bitki (Cynara scolymus)
2. Bu bitkinin sebze olarak tüketilen, iri, yuvarlak, yeşil çiçeği

  • “yabani enginar”
    Kenger
  • “sakız enginarı”
    Yaprakları sivri, kenarları düzgün, lezzetli bir tür enginar
  • “yaban enginarı”
    Bir tür deve dikeni
Enginar

Bileşiklerden dikenli bir bitkidir. Kökü yıllarca yaşar. İlkbaharda yeni sürgünler verir. İri, topuz biçimindeki çiçeği sebze olarak yenir. Saplarının uzunluğu bir metreyi geçer, çiçekler bu sapların üstünde bulunur.

Bitkinin yenilebilir kısmı, çiçekler açılmadan önce çiçek tomurcuklarından oluşur. Tomurcuklanan enginar çiçek başı, birçok tomurcukla birlikte yenilebilir bir tabanda birçok tomurcuklanan küçük çiçeğin (bir çiçeklenme) kümesidir. Tomurcuklar çiçek açtığında, yapı kaba, zar zor yenilebilir bir forma dönüşür. Aynı türün bir başka çeşidi de Akdeniz bölgesine özgü çok yıllık bir bitki olan cardoon’dur. Hem vahşi formlar hem de ekili çeşitler (çeşitler) mevcuttur.

Kurutulmuş Enginar

Advertisement

Yetiştirilmesi

Enginar tohumlardan veya bölünme, kök kesimleri veya mikro çoğaltma gibi bitkisel araçlardan üretilebilir. Normalde sadece ikinci ve sonraki yıllarda yenilebilir çiçek üreten enginar, teknik olarak uzun ömürlü olmasına rağmen, bazı enginar çeşitleri yıllık olarak tohumdan yetiştirilebilir.

Enginar hemen her yerde yetişirse de, daha çok, sıkı toprağı sever. İlkbaharda yeni çıkmaya başlayan sürgünleri vasıtasıyla üretilir. Sürgünler birer metre arayla dikilmeli, kurak havalarda sık sık sulanmalıdır. Bütün sebzeler gibi enginar da çapalanmak ister. Kış yaklaşınca, dondan korumak için sapları kesilir. Aynı yerde devamlı olarak enginar yetiştirilecekse toprağı bol bol gübrelemelidir.

Yararları

Enginarın besin değeri az olmakla beraber C vitamini bakımından zengindir. Enginardan eczacılıkta safra ifrazını artıran, kolestrol metabolizmasını düzenlemekte kullanılan bir madde çıkarılır.

Enginar, apigenin ve luteolin biyoaktif ajanlarını içerir. Enginar çiçek başlarının toplam antioksidan kapasitesi sebzeler için bildirilen en yükseklerden biridir. Cynarine, Cynara’da kimyasal bir bileşendir. Enginarda bulunan sinarinin çoğu yaprakların hamurunda bulunur. Enginar cynarin içerdiği için karaciğer,safra ve idrar kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca vücuttaki amonyak ve kolestrolü azaltır.

Advertisement


Leave A Reply