Enrico Caruso Kimdir? İtalyan Operatik Tenorün Hayatı Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Enrico Caruso hayatı, biyografisi. İtalyan operatik tenor Enrico Caruso eserleri ve başarıları hakkında bilgiler.

Enrico Caruso

Kaynak : wikipedia.org

Enrico Caruso (1873-1921). Opera tarihinin en ünlü ses yıldızlarından biridir. Müziğe 9 yaşında kilise korosunda şarkı söyleyerek başlamış, doğduğu şehir olan Napoli’deki tanınmış öğretmenlerden ders alarak bilgisini genişletmiştir.

Caruso sahneye ilk defa 1894’de “L’Amico Fritz” operasında çıkmış, dört yıl sonra Milano’da Teatre Lirico’ya geçmiştir. Kendisini o sıralarda dinleyen ünlü orkestra şefi Arturo Toscanini şunları söylemiştir : “Bu genç Napolili böyle şarkı söylemekte devam ederse, yakında tüm dünya ondan bahsetmeye başlayacak.”

Caruso’nun ünü 1902’de Monte Carlo Operası’nda temsillerinden sonra yayıldı, 1903’de New York’un Metropolitan Müessesi tarafından davet edildi. Burada bıraktığı ilk izlenim pek iyi olmadıysa da mevsim sonuna doğru başarısı günden güne yükseldi. Caruso 17 yıl boyunca Metropolitan’ın baş yıldızı olarak çalıştı, o tarihe kadar hiçbir opera sanatçısının almadığı ücreti aldı, görmediği saygı ve sevgiyi topladı. Yalnız plaklarından iki milyon dolar kazanan sanatçı 1920 yılında New York’ta Brooklyn Akademisi adına düzenlenen bir gösteride “L’Elisir d’Amore” (Aşk İksiri) operasında sahneye çıktığı sırada ağzından kan boşandı. Bundan sonra uzunca bir süre şarkı söyleyemedi, geçirdiği birkaç ameliyata rağmen durumu düzelmedi. 1921 yılında vatanına döndü, orada öldü.

Caruso sesinin güzelliği ve üslubundaki özelliklerle operaseverleri yıllarca kendisine hayran bırakmış, ölümü bütün dünyada büyük üzüntü yaratmıştır. Hayatı hakkında kitaplar yazılmış, filmler çevrilmiştir. Plakları meraklıları tarafından hala aranmaktadır.

Caruso, yaklaşık 250 opera alıntısı ve sanat şarkısı kaydetti ve bunların çoğu aktif katalogdan hiç çıkmadı. Teknik sınırlamalara rağmen, bu kayıtlar sanatının gerçek bir aynasıdır. Caruso’nun, olgunlaştığı yıllarda tınısı giderek koyulaşan, duyusal zenginlik ve büyük güce sahip bir sesi vardı. Tarzı duygusaldı ve belirgin bir şekilde İtalyan’dı, ancak yine de sanatsal olmayan aşırılıklara düşkün değildi. Etkileyici bir dizi ve teknik, onun yorumlayıcı mükemmelliğinin bütünlüğüne de katkıda bulundu.

Advertisement

Caruso’nun New York’taki son görünümü 24 Aralık 1920’de La Juive’deydi. Karın ağrısı ve komplikasyonları olduğu anlaşıldı ve birkaç ameliyattan sonra İtalya’ya döndü. 2 Ağustos 1921’de Napoli’de öldü.


Kaynak – 2 (Kısa)

Enrico Caruso , İtalyan opera sanatçısı (Napoli 25 Şubat 1873 – Napoli 2 Ağustos 1921). İlk kez 1894’te Napoli’de sahneye çıktı. 1897’de Livorno’da La Boheme Operası’nın Rodolfo rolünü canlandırdı, daha soma Milano’da 1902’de Londra’ da ve 1904’ten başlayarak ABD’de çalıştı. 1920’ye kadar çalıştığı New York Metropolitan Operası’nda yıldız oldu.

Zamanının en parlak tenoru olarak etkin ses tekniğini, yorumunun doğallığı ve güçlü oyunculuk yeteneğiyle birleştirdi. Dünya çapında ün kazanmasında gramofonla plak endüstrisinin önemli rolü olduğu kabul edilir. Aynı zamanda yetenekli bir karikatürcü de olan Enrico Caruso, How to Sing (Şarkı Nasıl Söylenir) adlı bir kitap da yazdı.


Leave A Reply