Ernest Oppenheimer Kimdir?

0
Advertisement

Ernest Oppenheimer kimdir ve ne yapmıştır? Ernest Oppenheimer hayatı, biyografisi, iş hayatı ve kariyeri hakkında bilgi.

Ernest Oppenheimer

Ernest Oppenheimer; (d. 22 Mayıs 1880, Friedberg, Hesse-Nassau, Almanya -ö. 25 Kasım 1957, Johannesburg, Güney Afrika Cumhuriyeti), Alman asıllı sanayicidir. Güney Afrika ve Rodezya’da büyük madencilik şirketleri kurmuştur.

Henüz 16 yaşındayken Londra’da elmas ticaretiyle uğraşan Dunkelsbuhlers & Company’de çalışmaya başladı. 1902’de Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Kimberley kentine göç etti ve burada Dunkelsbuhlers’ın temsilcisi oldu. 1917’de Anglo American Corporation of South Africa, Ltd.’yi banker J. P. Morgan’ın desteğiyle kurduktan iki yıl sonra da Consolidated Diamond Mines of South West Africa, Ltd.’yi kurdu. Bu şirket sayesinde büyük servet edinerek, o dönemde dünya elmas ticaretini denetimi altında tutan De Beers Consolidated Mines, Ltd.’nin yönetimini ele geçirdi. 1929’da Kuzey Rodezya’daki (bugün Zambia) zengin bakır yataklarını işletmek için Rhodesian Anglo American Corporation’ı kurdu. Daha sonraki yıllarda Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Oranje Vrystaat’ta bulunan altın yataklarını işletmeye açtı. Oppenheimer 1930’da da The Diamond Corporation Ltd.’yi kurdu.

1912’den 1915’e değin Kimberley belediye başkanı olarak görev yapan Oppenheimer 1924-38 arasında da Güney Afrika Birliği Parlamentosu üyeliğinde bulundu.

Advertisement

Leave A Reply