Eugene Curran Kelly Kimdir? Hayatı, Biyografisi ve Sinema Kariyeri

0
Advertisement

Gene Kelly kimdir? Gene Kelly (Eugene Curran “Gene” Kelly) hayatı, biyografisi, eserleri, filmleri ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

Gene Kelly

Eugene Curran Kelly; (23.8.1912 – 2.2.1996)

Pittsburgh’de dünyaya gelen Kelly, önce Pennsylvania Devlet Üniversitesinde ekonomi tahsil etti. 1935 yılında Hollywood’da dansçı olarak anlaşmalı bir iş almaya çalışan Kelly, giriş testlerinde başarı gösteremedi. 1938 yılında New York’a taşınan Kelly, Broadway’de danslarıyla büyük sükse yaptı ve film yapımcısı David O. Selznick kendisiyle bir iş kontratı imzaladı. For Me and My Girl (İkimiz İçin, 1942) adlı ilk filminden sonra Metro-Goldwyn-Mayer kendisini ayarttı. Christmas Holiday (Noel Tatili, 1944) ve Three Muskeleers (Üç Silahşörler, 1948) gibi uzun metrajlı filmlerdeki rolleriyle kısa zamanda Hollywood’da starlığa yükseldi.

1949: Müzikallerde Yeni Akımlar

On the Town (Denizciler Geliyor/Şen Denizciler, 1949) başarılı ikili Gene Kelly ile Stanley Donen’in birlikte yaptıkları ilk ortak yönetmenlik çalışması oldu. Bu filmde Kelly, Frank Sinatra ve Jules Munshin, karadaki izinlerini New York’ta geçiren ve iki genç kızla beraber kentin altını üstüne getiren üç denizciyi canlandırıyor. Bu filmde hareketli olaylar, hızlı tempolu müzik ve etkileyici dans numaralarıyla zarif bir biçimde iç içe geçmiş ve böylece bu iki öğe kendi başına filmin bir ara sahnesi olmaktan çıkıp, birer parçası haline getirilmiştir. Bu öykü turistik bir New York gezisi niteliğindeydi ve seyircileri nükteli buluşlarıyla güldürüyordu. Örneğin, Ann Miller’in Doğa Tarihi Müzesindeki ilkel insanın önünde step dansı yapması gibi. Dansın, filmin konusuyla iç içe geçmesi, 1951 yılında Kelly’nin koreograf ve oyuncu olarak çalışmalarına katıldığı Vincente Minnelli’nin An American in Paris (Paris’te Bir Amerikalı) adlı müzikalinin doğmasına yol açtı. Sekiz tane Oscar’la ödüllendirilen bu yapıt, yalnız şarkı ve dans gösterilerinden ibaretti, konuşma şeklinde diyaloglar filmde yoktu,

1952: Dünya Çapında Etkileyici Bir Başarı

Kelly/Donen ikilisinin en ünlü yapıtı Singin’ in the Rain (Yağmur Altında, 1952) oldu. Filmde, sesli filmlerin ortaya çıkmasıyla eski bir sessiz film oyuncusunun (Kelly) şarkıcı ve dansçı olarak parlamasına karşın, zor bir aşk ilişkisine düşüşü eşsiz bir rahatlıkla anlatılıyor. Büyük paralara mal olan dekorlar, Kelly’nin koreografık tasarımlarını gerçekleştirebilmesi için gerekli hareket serbestliğine izin veriyordu. Aşkını, bardaktan boşanırcasına bir yağmur altında dans ederek ilan eden Kelly’nin bu dansı sinema tarihine geçti. 1955’te gerçekleştirdiği Invilation lo the Dance (Dansa Davet) büyük umutlarla çevrilen, hiç konuşma içermeyen bir filmdi. Üç kısa aşk öyküsünü sadece dans ve pantomimle canlandırdığı bu deneysel çalışma, ABD’de tutulmamakla beraber, Avrupa seyircisi üzerindeki cazibesi büyüktü; Berlin Film Şenliğinde de ödüllendirildi.

1961: Yönetmenliğe Geçişi

Gigot (1961) filmiyle başlayarak 60’lı yıllardan itibaren yalnız film yönetmenliğiyle ilgilendi. Başarılı olamayan müzikal dışı türden bu filmde Kelly, terk edilen bir kızla ilgilenen iyi kalpli, herkesin alay ettiği dilsiz bir adamın dokunaklı öyküsünü anlatır. Rejisörlükte başlangıçta çektiği acemiliklerden 1970′ te çevirdiği The Cheyenne Social Club adlı filmle tamamen kurtuldu. Bu çok başarılı western komedisinde bu tarzın ana öğeleriyle alay ediyordu. Başrollerde oynattığı iki Western kahramanı, Henry Fonda ve James Stewart, miras yoluyla bir randevuevine konan iki kovboy olarak kendi star kültleriyle alay ediyorlardı.

Advertisement

1968: Müzikalin Geç Gelen Başarısı

Kelly’nin en çok ilgilendiği alan her Zaman müzikal filmler olmuştur. Senaryosu da kendine ait olan son müzikali Hello Dolly’de (Cici Kız, 1969) bütün yeteneklerini bir kez daha kullandı. Gösterişli dekorlarla donattığı filmin zengin şarkı ve dans gösterilerini renkli olarak gerçekleştirdi. Başrol oyunculuğunu üstlenen şarkıcı ve Broadway oyuncusu Barbra Streisand, bu müzikalle kendisine sinema dünyasında sağlam bir yer edindi. Gişe gelirlerinin doyurucu olmasına karşın Kelly aslında yapmak istediğini yapamamıştı. Bu eseriyle kaybolan müzikal geleneğini yeniden canlandırmak istediyse de, seyircilerin değişen zevkleri karşısında başarısızlığa uğradı. Uzun zaman sesi çıkmayan Kelly, 1980’de Xanadu adlı müzikalde yeniden bir rol aldı. Bir yıl sonra caz trompetçisi Louis Armstrong‘un hayatını anlatan Satchmo müzikalinin prömiyeri New York’ta Broadway’de yapıldı. Kelly 1996 yılında 83 yaşında hayata veda etti.


Leave A Reply