Eugénie de Montijo Kimdir

0
Advertisement

Eugénie de Montijo kimdir? Eugénie de Montijo hayatı hakkında kısa bilgi.

Eugénie de Montijo

Eugénie de Montijo

Eugénie de Montijo Fransız imparatoriçesidir. İspanyol asilzadelerinden birinin kızıydı. Soyadı Montijo de Guzman’dır. Teba Kontesi unvanını taşıyordu. 1853’te, kendini imparator ilan etmeye hazırlanan Fransız Prensi Louis-Napoléon’un takdirini kazanarak onunla evlendi.

Ertesi yıl Prens, III. Napolyon ünvanı ile tahta geçip Fransa’da ikinci imparatorluğun başlaması ile Eugénie’de imparatoriçe oldu. 1856’da Prens Napolyon’u doğurup Fransa’ya veliaht kazandırınca nüfuzu siyasi alanda da arttı.

1870-71 Prusya Savaşı’nda Fransa yenilip III. Napolyon memleketten ayrılmak zorunda kalınca Eugénie birkaç gün için oğluna naibe olduysa da III. Cumhuriyet’in ilanı üzerine İngiltere’ye gitti. 1873’te III. Napolyon ölünce, imparatorluk taraftarlarına liderlik etmekten vazgeçerek bu işi Rouher’ye bıraktı. 1879’da oğlunu da kaybedince kendini dini hayata hayır işlerine verdi. 1920’de 94 yaşında Madrit’te öldü.

İmparatoriçe Eugénie, Fransız tarihinin parlak bir safhasında Fransa’yı başarıyla temsil edip Avrupa’da güzellik, zarafet ve zekası ile ün kazanmıştı. Devlet işlerindeki nüfuzu, Fransa için her zaman hayırlı olmamıştır. Sultan Abdülaziz‘in Paris’i ziyaretini iade etmek üzere 1869’da İstanbul’a yaptığı ziyaret tarihte ünlüdür. İmparatoriçe, Türk halkının oldukça ilgisini çekmişti. Beylerbeyi Sarayı‘nda ağırlanmış, İstanbul’u gezmiş, Padişah tarafından Harem halkı ile tanıştırılmıştı.

Advertisement

Leave A Reply