Ev Alma Komşu Al Ne Demektir? Atasözünün Anlamı Açıklaması, Kompozisyon

7
Advertisement

Ev Alma Komşu Al ne demektir, atasözünün anlamı, anafikri ve açıklaması nedir? Ev Alma Komşu Al konulu kompozisyon örneği, açıklayıcı yazı.

Ev Alma Komşu Al:

ANAFİKİR : Komşuların niteliği evden daha önemlidir.

ev alma komşu al

Arka resim kaynak: pixabay.com

İnsanın mutlu bir yaşam sürmesi, kendi çabalarına bağlı olduğu kadar, birlikte yaşadığı kişilerin niteliklerine de bağlıdır. Huzur, kişiler arasındaki ilişkilerin sağlıklı olmasıyla sağlanır. Kişinin huzuru yoksa en lüks evde yaşamak bile ona zindandakinden farksız gelir. Her an yüz yüze geldiğimiz kişilerle uyumlu bir ilişkimizin olması, mutlu olmamız için şarttır. Yakın komşularımız ile yardımlaşmak, görüşmek bir zorunluluktur. Her an birbirimize ihtiyaç duyabiliriz. Komşularımız iyi olursa evimiz varsın kötü olsun. Çünkü huzurlu oluruz.

Ama evimiz iyi olduğu halde, komşularımız kötü ise sürekli tedirgin olur, asla mutlu olamayız

Ev Alma Komşu Al Konulu Kompozisyon Örneği

İnsan yaşamında komşuluğun önemli bir yeri vardır. Bazen komşu evden daha önemlidir.

İnsanlar tek başlarına yaşayamazlar. Her zaman başkalarına işleri düşer. Birbirine komşu olan insanların, daha iyi ilişkiler içinde olması gerekir. Çünkü her an birbirine destek olmak zorundadırlar. İyi ilişkiler ortadan kalkarsa, komşuluk çekilmez olur. Araya düşmanlık girer. Yaşamak tatsızlaşır; başka bir eve taşınmak zorunluluğu doğar.

Advertisement

Düşünün ki sürekli kavga çıkaran geçimsiz komşuya sahipsiniz. Bu durumda evinizde huzur bulamazsınız. Eve gelirken ayaklarınız komşunuzla karşılaşıp tartışırım korkusu ile geri geri gidecektir. Sonuçta insan yaşadığı evden, oturduğu muhitten dahi komşusu yüzünden soğur hale gelebilir. Oysa iyi anlaşabileceğiniz nezih insanlarla yapılan komşuluk hem yararlı hem de tatminkar olacaktır. Üstelik zor durumlarda komşusunun yardıma koşacağını bilmek insana güven duygusu da verir.

Öyleyse bir yere yerleşirken, ev alırken, ya da kiralarken komşuluk edeceğimiz insanları iyi tanımalıyız. Evden önce, onların iyi olmasına dikkat etmeliyiz.

Yazı 2 – Komşum

İyi bir komşu büyük bir nimettir. O bizimle akrabadan daha fazlası. Uzakta yaşayan akrabalarımız, sıkıntılarımızda ve üzüntülerimizde bize yardım edecek durumda olmayabilirler ama iyi bir komşu, talihsizliklerle karşılaştığımızda her zaman bize yardım etmeye hazırdır.

Yan tarafta yaşıyor. Yardımına ihtiyacımız olduğunda bize kolayca yardım edebilir. Böyle ideal bir komşum var O iyi kalpli ve sempatik bir adam. Yaşı daha büyük olmasına rağmen, en neşeli ve şirket için en uygun kişidir. Tavsiyesine veya yardımına ihtiyacım olduğunda asla eksik bulunmazdı. Benim uğruma dinlenmesini veya rahatını feda etmeye her zaman hazırdır. Onun olgun deneyimi, bu dünyada bana rehberlik etmek ve beni tuzaklardan kurtarmak için her zaman oradadır.

O şimdiye kadar karşılaştığım en özverili ve özverili adam. Neredeyse hiçbir şey gizlemediğim ailemizin bir üyesi oldu. Tüm planlarımı onunla tartışıyorum ve bana olgun tavsiyelerini veriyor. Onun olgun tavsiyesi benim için sadece teoride değil, pratikte de çok değerlidir. Çok düşünceli ve son derece uzlaşmacıdır. Asla kaba bir söz söylemez. Bana karşı her zaman sempati, sevgi ve şefkat doludur. Tüm sevinçlerime ve üzüntülerime ortak oluyor. Bu karanlık ve kasvetli hayatta benim için büyük bir destek. O, hayatımın fırtınaları ve fırtınalarının ortasında benim için bir güç direğidir. Bana birçok vesileyle çok yardımcı oldu.

Bir kere öyle oldu ki, gece yarısı aniden ciddi şekilde hastalandım. Kusmaya başladım ve kalbim batmaya başladı. Hemen koşarak geldi ve bütün gece yatağımın yanında oturdu. O tuhaf saatte tıbbi yardım ayarladı. Tam yedi gün yedi gece beni kendi elleriyle besledi. Samimiyetini, nezaketini ve hizmetini asla unutamam.

Advertisement

Böyle nazik bir komşuya nasıl borcumu ödeyebilirim? Tanrı onu korusun!


7 yorum

Leave A Reply