Exjade İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Exjade ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Exjade yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Exjade neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Exjade

Exjade

Kullanımları

Bu ilaç, çoklu kan transfüzyonlarının neden olduğu vücutta devam eden yüksek demir seviyelerini tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca kan nakli gerektirmeyen (kan nakli bağımlı olmayan talasemi) belirli bir kan bozukluğu olan kişilerde yüksek demir seviyelerini tedavi etmek için kullanılır. Demire bağlanarak vücudun dışkıda ekstra demir geçirmesine izin vererek çalışır. Deferasirox, demir şelatlayıcı ajanlar olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Belirli kan hastalıkları türlerinde (orak hücre hastalığı, anemi gibi) sık sık kan nakline ihtiyaç vardır. Kan transfüzyonlarının çok yararlı faydaları vardır, ancak vücudun çok fazla demire tutmasına neden olabilirler. Ekstra demir vücutta birikebilir ve kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve diyabet gibi sorunlara neden olabilir. Ekstra demirden kurtulmak bu hastalıkların riskini azaltabilir.

Exjade nasıl kullanılır?

Deferasiroks kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Tabletleri tamamen parçalanana ve sıvıya iyice karışana kadar su, portakal suyu veya elma suyuna karıştırın. Dozunuz 1 gramdan azsa, tabletleri yaklaşık 1/2 bardak (3,5 ons / 100 mililitre) sıvıya karıştırın. Dozunuz 1 gramdan fazlaysa, yaklaşık 1 bardak (7 ons / 200 mililitre) sıvı kullanın. Tüm karışımı hemen için, sonra boş kaba daha fazla sıvı ekleyin ve kalan ilacı almak için karıştırın. Tüm bu durulama sıvısını hemen için.

Advertisement

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi, yemekten en az 30 dakika önce aç karnına ağızdan alın. Tabletleri çiğnemeyin veya tamamen yutmayın. Bu ilacı her zaman belirtilen şekilde sıvıya karıştırın.

Alüminyum içeren antasitler, deferasiroksun çalışmasını etkileyebilecek deferasiroks ile bağlanabilir. Bu ilacı alüminyum içeren antasitler ile almaktan kaçının.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

Dozaj, tıbbi durumunuza, kilonuza, laboratuvar testlerine ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bazı yan etkiler alırsanız dozunuzun düşürülmesi veya tedavinizin durdurulması gerekebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, ishal veya baş dönmesi meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

İşitme kaybı, görme değişiklikleri (bulanık görme gibi) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, kırmızı hücreler, beyaz küreler ve trombositler gibi az sayıda kan hücresine yol açabilecek bir etki olan kemik iliği fonksiyonunu azaltır. Bu etki anemiyi kötüleştirebilir, vücudunuzun bir enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltabilir veya kolay morarma / kanamaya neden olabilir. Aşağıdaki olası semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz hemen doktorunuza bildirin: olağandışı yorgunluk, soluk cilt, enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, sürekli boğaz ağrısı), kolay morarma / kanama.

Bu ilaç nadiren ciddi mide / bağırsak sorunlarına (mide / bağırsak kanaması ve ülser gibi) neden olabilir. Aşağıdaki olası ama ciddi yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, deferasiroks almayı bırakın ve hemen doktorunuza veya eczacınıza danışın: siyah / kanlı dışkı, kahve telvesi gibi görünen kusma, kalıcı mide / karın ağrısı.

Deferasiroks nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Karaciğer hasarı belirtileriniz varsa, derhal tıbbi yardım alın: kalıcı bulantı / kusma, iştahsızlık, mide / karın ağrısı, gözlerin / cildin sararması, koyu idrar.

Deferasiroks nadiren çok ciddi (muhtemelen ölümcül) böbrek sorunlarına neden olmuştur. Böbrek problemleri belirtileri geliştirirseniz, derhal doktorunuza bildirin: idrar miktarında değişiklik, köpüklü idrar.

Deferasiroks genellikle ciddi olmayan döküntülere neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Deferasiroks almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, düşük trombosit sayısı, gelişmiş kanser, hasarlı kan oluşturan hücreleri içeren bazı kemik iliği bozuklukları (yüksek riskli miyelodisplastik sendromlar).

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Advertisement

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Ciddi bir vücut suyu kaybına (ateş, ishal veya kusma dahil) neden olabilecek bir hastalık geliştirirseniz veya sıvı içemiyorsanız derhal doktora bildirin. Doktorun, özellikle çocuklarda deferasiroks tedavisini durdurması veya ayarlaması gerekebilir.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle böbrek problemlerine ve işitme kaybına karşı daha duyarlı olabilirler.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle karaciğer problemlerine, mide / bağırsak kanamasına ve ülserlere daha duyarlı olabilir.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kanama / morarmaya neden olabilecek diğer ilaçlar (klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar, ibuprofen / naproksen gibi NSAID’ler, dabigatran / warfarin gibi “kan incelticiler” dahil).

Aspirin, bu ilaçla kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almayı yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajlarda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç hap gibi hormonal doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir. Bu hamileliğe neden olabilir. Bu ilacı kullanırken güvenilir yedek doğum kontrol yöntemleri kullanmanız gerekiyorsa doktorunuzla veya eczacınızla görüşün. Ayrıca, yeni bir lekelenme veya atılım kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.

Advertisement


Leave A Reply