Eyüpsultan Nerededir? Eyüpsultan İlçesinin tarihi ve İsminin Kaynağı

0
Advertisement

Eyüpsultan nerededir? Eyüpsultan hangi ilimize bağlıdır? Eyüpsultan ilçesi özellikleri, hakkında bilgi. Eyüpsultan ismi nereden gelmektedir?

Haliç - İstanbul

Kaynak: wikipedia.org

Eyüpsultan; İstanbul İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Kemerburgaz), 8 köyü vardır. İlin güneyinde; doğu-güneydoğudan Sarıyer, Şişli, Kâğıthane, Haliç, güneyden Fatih, batı ve kuzeyden Bakırköy, Büyükçekmece ve Bayrampaşa ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe, Haliç kıyılarından başlayarak kuzeybatıya doğru uzanan hafif dalgalı toprakları içerir. İlçenin merkezi olan Eyüp semti, Haliç kıyısındadır. İlçenin, özellikle Haliç kıyısı boyunca ve Alibeyköy çevresinde düzensiz ve bilinçsiz bir biçimde yoğun endüstri kuruluşları yer alır. Kemerburgaz Bucağı’ nda sınırlı tarım (yulaf, elma, armut) uğraşısının yanı sıra Ağaçlı Köyü’nde uzun yıllardır işletilen linyit yatakları vardır. 1983’ten başlayarak İstanbul anakent ve ilçe belediyeleri olarak ayrıldıktan sonra, her ilçe belediyesi kendi olanaklarıyla büyük bir planlamaya giriştiler. Eyüp ve çevresi de bu planlama çerçevesinde yeniden düzenlenmeye başlandı. Büyük Haliç Projesi’ nin bir parçası olan Eyüp ve Eyüp çevre düzenlemesiyle Eyüp’teki plansız endüstrileşme durdurularak yeni bir gelişme ve büyüme planı yapıldı.

Tarih:

Arap akınları İstanbul önlerine kadar uzandığı 7. yüzyılda, Hz. Muhammed’in bayraktarı Ebu-Eyyüp İstanbul surları önünde şehit düştü. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra, Ebu-Eyyüp’ün mezarının bulunduğu yerde günümüzdeki Eyüp Sultan Türbesi ile Eyüp Camisi’ni yaptırdı. Türbe ve cami Müslümanların kutsal günlerinde bir ziyaret yeridir. Yeşillikler içindeki eski mezarlıklar ve Haliç’e egemen bir tepe üzerinde kurulmuş olan Piyer Loti Kahvesi de ilçenin ünlü yerlerindendir.


Leave A Reply