Fahrenheit 451 Kitap Özeti, Konusu, Karakterler, Ray Bradbury

0
Advertisement

Ray Bradbury tarafından yazılmış olan distopik roman Fahrenheit 45’in kitap özeti, konusu, karakterleri, olay örgüsü. Fahrenheit 451 kitabının özeti.

Fahrenheit 451

Ray Bradbury’nin 1953 tarihli romanı Fahrenheit 451, tehlikeli fikirleri ve mutsuz kavramları kontrol etmek için kitapları yakan distopik bir toplumda geçiyor. Roman, kitap yakma politikasını sorgulayan ve bunun sonucunda olağanüstü acı ve dönüşüm yaşayan bir itfaiyeci olan Guy Montag’ın hikayesini anlatıyor.

Fahrenheit 451

Kitabın Özeti

Bölüm 1

Roman başladığında, itfaiyeci Guy Montag gizli bir kitap koleksiyonunu yakıyor. Deneyimden hoşlanır; “yakmak bir zevktir”. Vardiyasını bitirdikten sonra itfaiyeden ayrılır ve eve gider. Yolda komşusu Clarisse McClellan adında genç bir kızla karşılaşır. Clarisse, Montag’a “çılgın” olduğunu söyler ve Montag’a birçok soru sorar. Ayrıldıktan sonra, Montag karşılaşmadan rahatsız olduğunu fark eder. Clarisse, sorularına yüzeysel cevaplar vermek yerine onu hayatı hakkında düşünmeye zorlamıştır.

Montag evde, karısı Mildred’i aşırı dozda uyku hapı yüzünden baygın halde bulur. Montag yardım çağırır ve iki teknisyen Mildred’in midesini yıkamak ve kan nakli yapmak için gelir. Montag’a çok fazla doz aşımı olduğu için artık doktor göndermediklerini söylerler. Ertesi gün Mildred, aşırı dozla ilgili hiçbir şey hatırlamadığını iddia eder. Çılgın bir partiye gittiğine ve akşamdan kalma uyandığına inanıyordur. Montag, onun bu halinden ve gerçeklerden kopukluğundan rahatsız olur.

Montag, artık neredeyse her gece Clarisse ile buluşup sohbet etmeye başlamıştır. Clarisse, hayatın normal aktivitelerinden hoşlanmadığı ve dışarıda olmayı ve sohbet etmeyi tercih ettiği için terapiye gönderildiğini söyler. Birkaç hafta sonra Clarisse aniden Montag’le görüşmeyi bırakır ve Montag üzülür, paniğe kapılır.

Advertisement

İtfaiyeciler bir kitap istifçisinin evine çağrılır. Yaşlı bir kadın kütüphanesinden vazgeçmeyi reddediyordur ve itfaiyeciler içeri girip evi yıkmaya başlar. Kaosta, Montag dürtüyle İncil’in bir kopyasını çalar. Yaşlı kadın daha sonra kendisini ve kitaplarını ateşe vererek onu şok eder.

Montag eve gider ve karısı ile konuşmaya çalışır, ancak karısının aklı gerilemiştir, basit düşünceleri bile yapamaz haldedir. Karısı Montag’e Clarisse’e araba çarptığını ve öldüğünü söyler. Ertesi sabah Montag, işine ara vermesi gerekebileceği ancak masrafları nasıl karşılayacağı düşüncesiyle panikler.

Montag’ın patronu Kaptan Beatty, kitap yakma politikasının kökenini açıklar: dikkat sürelerinin kısalması ve çeşitli kitapların içeriğine karşı artan protesto nedeniyle, toplum gelecekteki sorunları önlemek için tüm kitapları gönüllü olarak dağıtmaya karar vermiştir. Kaptan Beatty, Montag’ın bir kitap çaldığından şüpheleniyordur ve Montag’a bir kitabı çalan bir itfaiyeciye onu yakmak için genellikle 24 saat verildiğini söyler. Ondan sonra itfaiyecilerin geri kalanı gelip evini yakacaktır.

Kaptan Beatty ayrıldıktan sonra Montag, dehşete düşmüş bir halde karısına bir süredir kitap çaldığını ve birkaçını sakladığını açıklar. Kadın onları yakmaya çalışır, ancak Montag onu durdurur. Kitapları okuyacaklarını ve herhangi bir değeri olup olmadığına karar vereceklerini söyler. Değilse, onları yakmaya söz verir.

yanan kitap

Kaynak: pixabay.com

Bölüm 2:

Bundan sonra ne yapacağından emin olmayan Montag, bir yıl önce emekli bir profesör olan Faber ile tanıştığını ve yaşlı adamla fikirlerin değerini tartıştığını hatırlar. İlk başta onunla konuşmaktan, itfaiyecinin bir sonraki kurbanı olacağından korkan Faber’i ziyaret etmeye karar verir. Ancak, iki adam birbirlerine güvenmeye başladıkça, Faber, Montag’in akıl hocası olur, itfaiyeciyle içgörülerini paylaşır ve kitaplarının kopyalarını yaptırmak için onunla plan yapar. Faber, Montag’a kulağına sokması için kendi icadı olan iki yönlü küçük bir telsiz verir, böylece iki adam her zaman iletişim halinde olur.

Evde, Montag, karısı ve arkadaşlarını boş boş oturup, televizyon izlerken bulur. Onarın bencilliklerini, yaklaşan atom savaşı konusundaki farkındalık eksikliklerini ve anlamsız dedikodularla meşgul oldukları görerek iğrenir. Faber’in kulağında yankılanan gizli radyodan gelen itirazlarına karşı Montag, kadınları aile ve siyaset hakkında bir tartışmaya sokar. Daha sonra onlara bir şiir kitabını okur. Karısının arkadaşları, Montag’ın okuduklarına anlam veremezler. Mildred’in arkadaşları ayrıldığında, Mildred de birkaç uyku ilacı almak için odasına çekilir ve Montag de işe gitmeden önce kitaplarını arka bahçeye saklar. İtfaiyeciler alarma çağrılır ve Montag yakılacak evin kendi evi olduğunu öğrenince dehşete düşer. Karısı, onu ihbar etmiştir.

Advertisement
Bölüm 3:

Beatty, Montag’a karısının ve arkadaşlarının onu ihbar ettiğini söyler. Mildred şaşkınlıkla evden çıkar ve tek kelime etmeden bir taksiye biner. Montag emredileni yapar ve kendi evini yakar, ancak Beatty kulaklığı keşfedip Faber’i öldürmekle tehdit ettiğinde, Montag onu da yakar ve diğer itfaiyecilere saldırır. Sonrasında da yaşlı adam Faber’in evine kaçar.

Faber, Montag’ı vahşi doğaya kaçmaya ve toplumdan kaçan bir grup insan olan Drifterlar ile temas kurmaya çağırır. Montag, Granger adında bir adam tarafından yönetilen serserilerle tanışır. Granger, yetkililerin kontrollerindeki herhangi bir kusuru kabul etmek yerine Montag’ın yakalandığı yalanını söylediklerini ve başka bir adamın Montag olarak tanımlanıp idam edildiğini bir televizyonda izlediklerini söyler.

Drifterlar eski entelektüellerdir ve her biri bilgisini geleceğe taşımak amacıyla en az bir kitap ezberlemiştir. Montag onlarla çalışırken, bombardıman uçakları tepeden uçar ve şehre nükleer bomba bırakır. Drifterlar hayatta kalabilecek kadar uzaktadırlar. Ertesi gün, Granger onlara küllerden doğan efsanevi Zümrütü Anka kuşundan bahseder ve insanların kendi hatalarının bilgisi dışında onlara rehberlik etmek dışında aynı şeyi yapabileceğini söyler. Grup daha sonra ezberledikleri bilgelikle toplumu yeniden inşa etmeye yardım etmek için şehre doğru yürümeye başlar.

Karakterler

Guy Montag

Bir itfaiyeci olan Guy Montag, Fahrenheit 451’in kahramanıdır. Romanda, itfaiyecinin geleneksel rolü altüst edilmiştir: binalar büyük ölçüde yanmaz malzemelerden yapılmıştır ve bir itfaiyecinin işi kitap yakmaktır. Bir itfaiyeci geçmişi korumak yerine şimdi onu yok ediyor.

Mildred Montag

Mildred, Guy’ın karısı. Guy onu çok derinden umursamasına rağmen, uzaylı ve korkunç bulduğu bir kişiye dönüşmüştür. Mildred’in televizyon izlemekten ve onun ‘Seashell kulak yüksüklerini’ dinlemekten başka hiçbir hırsı yoktur, sürekli eğlence ve dikkati dağılmış haldedir, onun için hiçbir düşünce veya zihinsel çaba harcamaz. Toplumu bir bütün olarak temsil ediyor: görünüşte mutlu, içten içe mutsuz ve bu mutsuzluğu dile getiremeyen veya bununla başa çıkamayan biridir.

Kaptan Beatty

Kaptan Beatty, kitaptaki en çok okumuş ve en eğitimli karakterdir. Bununla birlikte, hayatını kitapları yok etmeye ve toplumun cehaletini sürdürmeye adadı. Diğer karakterlerden farklı olarak, Beatty kendi suçunu benimsemiş ve edindiği bilgiyi kullanmayı seçmiştir.

Clarisse McClellan

Guy ve Mildred’in yanında yaşayan genç bir kız olan Clarisse, çocuksu dürüstlük ve cesaretle cehaleti reddeder. Henüz toplum tarafından kırılmamış olan Clarisse, Guy’ı sürekli sorgulamasının gösterdiği, etrafındaki her şey hakkında genç bir meraka sahiptir – kimlik krizini tetikleyen sorgulama.

Profesör Faber

Profesör Faber, bir zamanlar edebiyat öğretmeni olan yaşlı bir adamdır. Kendi yaşamı boyunca toplumun entelektüel çöküşünü gördü. Bazı yönlerden Beatty’nin tam karşıtı olarak konumlandırılmıştır: toplumu hor görür ve okumanın ve bağımsız düşüncenin gücüne kuvvetle inanır, ancak Beatty’den farklı olarak korkar ve bilgisini hiçbir şekilde kullanmaz, bunun yerine karanlıkta saklanmayı tercih eder. .


Leave A Reply