Famsiklovir İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Famsiklovir ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Famsiklovirin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Famsiklovir neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Famsiklovir

Famsiklovir

Kullanımları

Famsiklovir, belirli virüs türlerinin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Herpes zoster’in neden olduğu zona hastalığını tedavi eder. Ayrıca ağız çevresinde uçuklara, anüs çevresinde yaralara ve genital uçuklara neden olan herpes simpleks salgınlarını tedavi eder. Sıklıkla genital herpes salgınlarına sahip olan insanlarda, famsiklovir, gelecek atakların sayısını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır.

Famsiklovir antiviral bir ilaçtır. Bununla birlikte, bu enfeksiyonlar için bir tedavi değildir. Bu enfeksiyonlara neden olan virüsler, salgınlar arasında bile vücutta yaşamaya devam eder. Famsiklovir bu salgınların şiddetini ve uzunluğunu azaltır. Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur, yeni yaraların oluşmasını önler ve ağrı / kaşıntıyı azaltır. Bu ilaç ayrıca yaraların iyileşmesinden sonra ağrının kalış süresini azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, famsiklovir, virüsün vücudun diğer bölgelerine yayılma ve ciddi enfeksiyonlara neden olma riskini azaltabilir.

Famsiklovir nasıl kullanılır?

Famsiklovir kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde 2 ila 3 kez veya doktorunuzun belirttiği şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın.

Advertisement

Bu ilaç, doktorunuzun yönlendirdiği gibi, bir salgının ilk belirtisinde başladığında en iyi sonucu verir. Tedaviyi geciktirirseniz işe yaramayabilir.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Bu ilaç, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu nedenle, bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Belirtilen miktarın tamamı bitene kadar bu ilacı almaya devam edin. Dozunuzu değiştirmeyin, herhangi bir dozu atlamayın veya doktorunuzun onayı olmadan bu ilacı erken durdurmayın.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Baş ağrısı, bulantı ve ishal oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Zihinsel / ruh hali değişiklikleri (ajitasyon, yavaş düşünme, karışıklık, halüsinasyonlar), baş dönmesi, uyuşukluk, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. , sararma gözleri / cilt, kolay morarma / kanama.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Famsiklovir almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek problemlerinizi söyleyin.

Bu ilaç nadiren başınızı döndürebilir veya uykulu hale getirebilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren hiçbir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bu ilaç laktoz içerebilir. Galaktoz intoleransı, ciddi laktaz eksikliği (laktoz veya süt intoleransı değil) veya laktoz alımınızı kısıtlamanızı gerektiren glikoz-galaktoz malabsorpsiyonu gibi belirli durumlarınız varsa, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Doktorunuzun onayı olmadan belirli aşılar / aşılar (suçiçeği virüsüne karşı aşılar gibi) yapmayın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle baş dönmesi, uyuşukluk, karışıklık ve idrar miktarındaki değişime (böbrek sorunları) daha duyarlı olabilir.

Advertisement

Famsiklovir, genital herpes yayılmasına karşı koruma sağlamaz. Herpes’i eşinize bulaştırma riskini azaltmak için, bir salgın sırasında veya belirtileriniz varsa cinsel temasta bulunmayın. Semptomlarınız olmasa bile genital herpes’i yayabilirsiniz. Bu nedenle, tüm cinsel aktivite sırasında her zaman etkili bir bariyer yöntemi (lateks veya poliüretan prezervatifler) kullanın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


Leave A Reply