Gizli Bahçe Kitabının Konusu Özeti Karakterler, Frances Hodgson Burnett

0
Advertisement

Frances Hodgson Burnett’in Gizli Bahçe isimli kitabının konusu nedir? Gizli Bahçe kitabının özeti, kitaptaki karakterler hakkında bilgi.

Gizli Bahçe, Frances Hodgson Burnett’in ilk kez 1911’de The American Magazine’de (Kasım 1910 – Ağustos 1911) serileştirilmesinden sonra kitap formunda yayınlanan bir romanıdır. İngiltere‘de geçen Burnett’in en popüler romanlarından biridir ve İngiliz çocuk edebiyatının bir klasiği olarak görülür. Birkaç sahne ve film uyarlaması yapılmıştır.

gizli bahçe

Kitabın Özeti:

20. yüzyılın başlarıdır. Mary Lennox, Hindistan’da onu hiç istemeyen ve görmezden gelen zengin İngiliz anne babanın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Hasta, ihmal edilmiş, sevilmemiş 10 yaşında bir kızdır. Şımarık, agresif ve ben merkezli olmasına izin veren yerli hizmetçiler tarafından büyütülmüştür. Kolera salgınında Mary’nin ebeveynlerini öldürdükten ve hayatta kalan az sayıda hizmetçi evden kaçtıktan sonra Mary kendini yapayalnız bulur. Onu bir İngiliz din adamının bakımına bırakan İngiliz askerleri tarafından keşfedilir. Ancak, bu geçicidir: Sonrasında Yorkshire kırsalındaki izole malikanesi Misselthwaite’da yaşayan daha önce hiç tanışmadığı, zengin ve kambur amcası Archibald Craven’ın yanında yaşamak üzere İngiltere’ye gönderilir.

İlk başta Mary her zamanki gibi iğrenç ve huysuzdur. Yeni evini ve içinde yaşayan insanları sevmez. Sadece iyi huylu bir hizmetçi olan Martha Sowerby’den hoşlanmaya başlar. Martha Mary’ye Mary’nin teyzesi, merhum Lilias Craven’den bahseder. Lilias’ın içinde gül yetiştirdiği özel duvarlı bir bahçesi vardır. Bayan Craven bahçedeki bir kazada ölünce, yıkılan Bay Craven bahçeyi kilitler ve anahtarını gömer. Gizli bahçeyi bulmakla ilgilenen Mary’nin huysuz davranışları yumuşamaya başlamıştır. Yakında zamanda Martha, bahçıvan Ben Weatherstaff ve bir ardıç kuşu ile arkadaşlık etmeye başlar. Yorkshire’ın canlandırıcı havası Mary’nin sağlığı ve davranışlarını olumlu etkilemeye başlar. Bayan Sowerby’nin ona hediye ettiği iple, ip atlar. Mary gizli bahçeyi ve geceleri evin içinde yankılanan gizemli çığlıkları merak ediyordur.

gizli bahçe

Advertisement

Gizli Bahçenin Keşfi

Mary bahçeleri araştırırken, kuş Mary’i bir toprak yığınına yönlendirir. Burada Mary kilitli bahçenin anahtarını bulur ve sonunda da bahçenin kapısını keşfeder. Martha’dan, bahçe malzemeleri ister. Martha’da ona 12 yaşındaki kardeşi Dickon ile bahçe aletlerini gönderir. Mary ve Dickon birbirlerinden hoşlanırlar, çünkü Dickon hayvanları ve doğayı çok sevmektedir. Bahçecilik hakkında bilgisinden yararlanmak isteyen Mary, Dickon’a gizli bahçeyi anlatır.

Colin

Bir gece, Mary bir kez daha çığlıkları duyar ve sesleri evin içinde takip etmeye karar verir. Gizli bir yatak odasında yaşayan Colin adında bir çocuk bularak şaşırır. Kısa süre sonra kuzen olduklarını, Colin’in Bay ve Bayan Craven’ın oğlu olduğunu öğrenir. Colin bir omurga probleminden muzdarip olduğu için yürüyemez ve zamanının çoğunu yatakta geçirmektedir. Mary gibi o da şımarık ve ben merkezli büyümüştür. Evdeki çalışanlar Colin’nin ara sıra girdiği korkutucu histerik öfke nöbetleri önlemek için onun her istediklerini yapmaktadırlar. Mary onu hafta boyunca her gün ziyaret eder ve ona Dickon ve hayvanlarından, gizli bahçeden bahsederek, sıkıntılarını hafifletmeye çalışır. Mary sonunda Colin’e gizli bahçeye girebildiğini söyleyecek kadar güvenir. Colin de gizli bahçeye gitmek ister. Tekerlekli sandalyesine oturur ve gizli bahçeye giderler. Colin yıllardır ilk kez açık havaya çıkmıştır.

gizli bahçe

Çocuklar bahçedeyken, Ben Weatherstaff’ın merdivende duvarın üzerinden onlara baktığını görürler. Çocukları gizli bahçede görmekten şaşkın ve öfkeli olan Ben Weatherstaff, Colin’nin sakat olduğunu düşündüğünü söyler. Sakat olarak adlandırılmaktan öfkelenen Colin sandalyesinden ayağa kalkar ve bacaklarının iyi olduğunu, ancak uzun süre kullanılmamaktan dolayı zayıf olduğunu fark eder.

Colin ve Mary her gün bahçede zaman geçirmeye başlarlar. Bazen de Dickon onlara eşlik eder. Çocuklar ve Ben, Colin’in sağlığına kavuştuğunu diğer ev çalışanlarından saklamaya karar verirler, böylece yurtdışında seyahatte olan babasına sürpriz yapacaklardır. Colin’in sağlığı gittikçe düzelir. Bayan Sowerby’den bir mektup alan Bay Craven, sonunda eve dönmeye karar verir. Eve geldiğinde karısının bahçesine doğru ilerler, ama içerideki sesleri duyar, kapının kilitli olmadığını görür. Bahçede çiçekler açmıştır ve oğlu Mary’le koşuyordur. Çocuklar ona hikayeyi anlatırlar. Bay Craven ve Colin birlikte malikâneye yürürken ev ahalisi şaşkınlıkla izler.

Advertisement


Leave A Reply