Henry Hunt Kimdir?

0
Advertisement

Henry Hunt kimdir? Henry Hunt hayatı, biyografisi, çalışmaları, politik kariyeri hakkında bilgi.

Henry HuntHenry Hunt;(d. 6 Kasım 1773, Upavon, Wiltshire – ö. 15 Şubat 1835, Alresford, Hampshire, İngiltere), radikal reformcu İngiliz siyaset adamıdır. Genel oy hakkını ve parlamentonun her yıl yeniden seçilmesini savunan konuşmalarıyla ünlüdür.

16 Ağustos 1819’da Manchester’daki St. Peter Alanı’nda seçim sisteminde reformu savunan 60 bin gösterici önünde yaptığı konuşmayla ülke çapında dikkatleri üzerinde topladı. Gösteri sırasında Hunt’ı ve reform yanlısı öteki önderleri yakalama girişimleri karışıklıklara ve şiddet olaylarına yol açtı. Silahsız 11 gösterici öldü, 500’ü de yaralandı. Hunt, Peterloo Katliamı adıyla anılan bu olayda yara almadı, ama başındaki beyaz şapka kılıçla delindi. Bu beyaz şapka daha sonra reform mücadelesinin simgesi oldu.

Hunt 1820’de yakalandı, yargılandı ve radikal görüşlerinden dolayı 2 yıl hapse mahkûm oldu. Ilchester Hapishanesi’ndeki yaşam koşullarını A Peep into Prison (Zindana Bir Bakış) adlı kitabında anlattı. Hapisten çıktıktan sonra, parlamento reformunu destekleyen konuşmalar yapmayı sürdürdü. 1830’da Lancashire’a bağlı bir işçi yerleşmesi olan Preston bölgesinden katıldığı seçimleri kazanarak parlamentoya girdi.

Hunt’ın önemli rol oynadığı reform mücadelesi 1832’de Reform Yasası’nın çıkarılmasıyla sonuçlandı. Orta sınıfa oy hakkı tanıyan ve oy kullanımını tek örnek koşullara bağlayan yeni yasaya göre yapılan 1832 seçimleri, bu reformun önderlerinden olduğu halde Hunt’ın parlamentodaki sandalyesini yitirmesiyle sonuçlandı.

Advertisement

Leave A Reply