Fatsa Nerededir?

0
Advertisement

Fatsa nerededir? Fatsa hangi ilimize bağlıdır? Fatsa ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

fatsaFatsa; Ordu İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Bolaman), 63 köyü vardır. İlin kuzeyinde; kuzeyden Karadeniz, batıdan Ünye ve Çatalpınar, doğudan Perşembe, güneyden Çamaş ve Kumru ilçeleriyle çevrilidir.

Kuzey Anadolu Dağları, ilçe topraklarını doğu-batı doğrultusunda keser. Bu dağlar kıyıya dik biçimde inen kısa ve gür akışlı ırmaklar tarafından derin biçimde yarılmıştır. Yükselti kuzeyden güneye doğru gittikçe artar. En önemli ırmaklar, Bolaman ve Elekçi dereleridir. İklim ılık ve yağışlı olduğundan doğal bitki örtüsü zengindir. Yıllık ortalama sıcaklık 14°C, yağış miktarı 1.100 mm’dir. Ekonomi, tarım (mısır, kurufasulye, patates, fındık, elma, armut), balıkçılık ve küçükbaş hayvancılık (koyun, kılkeçisi) etkinliklerine dayanır.

Küçük bir koyun kıyısında, doğu-batı doğrultusunda uzanan dar ve uzun bir düzlük üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 57 km uzaklıktadır. Kıyıda bulunan Belediye Parkı ile iki yandan uzanan doğal plajlar ilgi çekicidir. Kasabada birkaç fındık kırma işleme atölyesiyle balıkyağı ve balık unu üreten bir fabrika vardır.

Advertisement

Leave A Reply