Fazla Uyumak Da Az Uyumak Kadar Zararlı, İşte Fazla Uykunun Riskleri

0
Advertisement

Doğru uyku süresi nedir? Fazla uyumak da az uyumak gibi sağlığı tehdit ediyor. Fazla uyumanın riskleri ve uyku süresini etkileyen durumlar.

Aşırı uyumak da az uyumak kadar kötü olabilir. Vücudun ve zihnin en iyi şekilde çalışması için uygun miktarda uyku gerekli olmakla birlikte, aşırı uyumak, uykusuzluğun yaptığı gibi birkaç sağlık sorunuyla bağlantılıdır. Risklere ve ne kadar uykunun çok fazla olduğuna bakalım.

uyumak

Kaynak: pexels.com

Riskler

Diyabet: Çalışmalar hem aşırı uyumanın hem de uykusuzluğun diyabet riskine yol açabileceğini göstermektedir.

Obezite: Son zamanlarda yapılan bir araştırma, 9-10 saatten fazla uyuyan yetişkinlerin obezite olasılığının % 21 daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Sırt Ağrısı: Geçmişte doktorlar sırt ağrısı ile mücadele eden insanlar için yatak istirahati önerirken, günümüzde sırt ağrısını önlemek, omuriliği destekleyen kasları güçlendirmek için yoga gibi egzersizler önermektedir. Aşırı uyku sırt kaslarınızı zayıflatabilir.

Kalp hastalığı: 72.000 kadın üzerinde yapılan dikkatli bir çalışma, fazla uyuyan kadınların gece 8 saat uyuyan kadınlara göre kalp hastalığı geliştirme olasılığının % 38 daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Advertisement

Artan ölüm riski: Bu korelasyon için belirli bir neden bulunamamış olmakla birlikte, kronik olarak aşırı uyuyan insanlar için önemli ölçüde daha yüksek bir ölüm oranı fark edilmiştir.

Aşırı Uyumanın Sebepleri Nelerdir?

Hipersomninin (aşırı uyumanın) birkaç olası nedeni vardır. Birincisi depresyon. Depresyon, uyku düzeninin sıklıkla bozulabileceği yaygın bir duygudurum bozukluğudur. Depresyon belirtileri arasında umutsuzluk hissi ve uzun bir süre normalden daha az mutluluk hissi vardır. Daha önce beğendiğiniz şeylerden hoşlanmayabilirsiniz. Ayrıca sağlığınız için tehlikeli olabilecek yeme ve uyku düzenindeki değişiklikler de eşlik edebilir.

Hipersomnisi olan bazı insanlar, kronik bir yorgunlukla mücadele eder, bu da sizi ortalama bir insandan daha sık uykulu yapar. Aşırı uykunun bir başka yaygın nedeni, bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Aşırı uyumaya neden olan başka bir tıbbi duruma uyku apnesi denir. Uyku apnesi, uyku sırasında nefes almanız engellendiğinde ortaya çıkar ve gece uyanmanıza ve böylece uyku döngülerinizin bozulmasına neden olur. Normalden daha yorgun hissetmenizi sağlayabilir ve böylece fazla uyumaya neden olabilir.

uyanmak

Kaynak: pixabay.com

Ne Kadar Uyku Yeterli?

Ortalama bir yetişkinin aktivite düzeyine, stresine ve sağlık durumuna bağlı olarak 7-9 saat kaliteli uykuya ihtiyacı vardır.

Hipersomnia, bir yetişkin bir günde 10-12 saatten fazla uyuyorsa ortaya çıkar. Bu noktada, aşırı uyku doğrulanmış bir tıbbi duruma dönüşür.

Advertisement

İhtiyacınız olan uyku miktarı, yaşınıza bağlıdır. Örneğin, bebekler yetişkinlerden daha fazla uyumaya ihtiyaç duyarlar ve yaşlılar daha az uykuya ihtiyaç duyarlar.

İhtiyacınız olan uyku saatleri yaşam tarzınıza da bağlı olarak değişebilir. Çok aktif bir yaşam tarzınız varsa, vücudunuzun daha fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Ek olarak, bir stres döneminden geçiyorsanız, vücudunuz zihinsel yorgunluktan kurtulmak için daha fazla uykuya ihtiyaç duyacaktır. Hastaysanız veya kronik bir hastalığınız varsa daha fazla uykuya ihtiyacınız olur. Uyku, vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olur, ancak çok fazla uyku bir risk faktörüdür.

Uyku, vücudunuzun sağlığı için çok önemlidir, bu nedenle sağlık risklerinden kaçınmak için doğru miktarda uyuduğunuzdan emin olun – çok fazla veya çok az değil.


Leave A Reply