Ferenc Puskás Kimdir? Macar Futbolcunun Hayatı ve Spor Kariyeri

0
Advertisement

Ferenc Puskás Kimdir ve ne yapmıştır? Macar futbolcu Ferenc Puskás hayatı, biyografisi, futbol kariyeri ile ilgili bilgi.

Ferenc Puskás

Ferenc Puskás; Macar futbolcusudur (Budapeşte 2 Nisan 1927 – 17 Kasım 2006)

Ferenc Puskás

Kaynak: commons.wikimedia.org

1939-1956 arasında Macaristan’ın yıldızlar kulübü ve ordu kuruluşu Honved Takımı’nda oynadı, bu takımın dört kez Macaristan şampiyonluğunu kazanmasında önemli rol oynadı. 1952 Olimpiyat Şampiyonu, 1954 Dünya Kupası finalisti Macar Milli Takımı’nda soliç olarak yer aldı. İngiltere’yi Wembley’de 6-3, Macaristan’da 7-1 gibi farklı yenilgilere uğratan büyük bir skorla yenen Macar Milli Takımı’nın kaptanlığını yaptı. Üstün futbol tekniği, futbol zekâsı, sol şutları, isabetli paslarıyla, futbol dünyasının ölümsüzleri arasına girdi. 1946-1956 arasında 85 kez Macar Milli Takımı’nda yer aldı, 47 kez kaptanlık yaptı, 82 gol attı. Macar Ordusu’nda albaylığa kadar yükseldi, 1956 Macar ihtilâl sırasında ülkesinden kaçarak 1958’de İspanya’ya yerleşti. Futbol yaşamını 1965’e kadar Real Madrid’de sürdürdü. Bu takımla, 3 kez İspanya lig, 2 kez Avrupa Şampiyon Kulüpler, 1 kez dünya şampiyonlukları yaşadı. 1962’de İspanyol yurttaşlığına geçti, 4 kez İspanya Milli Takımı’nda oynadı (1961-1962). 1965’te futbolu bıraktıktan sonra Şili ve Yunanistan’da çalıştırıcılık yaptı. Yunanistan’ın Panatinaikos Takımı’nı, 1970-1971 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda finale yükseltme başarısını gösterdi. 1956’da Macar Milli Takımı ile, 1988’de davetli olarak Türkiye’yi ziyaret etti.

Kariyer

Ferenc Puskás, babasının teknik direktör olduğu Kispest AC’nin genç futbol takımına katıldı ve 16 yaşında A takımdaki ilk maçına çıktı. 18 yaşında Macaristan milli takımına girdi, gol attı. Avusturya’ya karşı uluslararası ilk maçına çıktı.

85 maça çıktı ve Macaristan adına 84 gol kaydetti. Uluslararası gol rekoru Avusturya’ya karşı iki hattrick, Lüksemburg’a karşı bir ve Arnavutluk’u 12-0 yendikleri maçta dört gol içeriyordu.

Puskás, 1940’ların sonlarında Budapeşte Honvéd SE olarak Macar Ordusu takımı olarak yeniden adlandırılan Kispet’in en iyi oyuncusu olarak ortaya çıktı. Kısa ve tıknaz, bir futbol yıldızı gibi görünmüyordu ama ölümcül sol ayağı ve eşsiz saha görüşü ile ünlüydü. “Dörtnala Binbaşı” lakaplı Puskás, 1948’de 50 golle Avrupa’nın lideri oldu ve Honvéd’in yedi yıllık bir süre içinde beş Macar Ligi şampiyonluğu kazanmasına yardımcı oldu.

Advertisement

Bu dönemde, Macar milli takımı kendisini diğer uluslara karşı yenilmez bir juggernaut olarak kurdu. Puskas kaptan olarak görev yaparken, “Sihirli Magyarlar” 1950’den ’56’ya kadar 51 maçta 43 galibiyet ve yedi beraberlik kaydetti. Öne çıkan özellikleri arasında 1952 Olimpiyat Oyunlarında altın madalya ve güçlü İngiliz takımının arka arkaya 13-4’lük bir skorla mağlubiyetleri vardı.

Puskas, Macaristan’ın 1954 FIFA Dünya Kupası’nda oynadığı iki ilk tur maçında üç gol attı. Güney Kore’yi 9-0 ve ardından Batı Almanya’yı 8-3 mağlup ettiler. İkinci oyunda, Werner Liebrich’in bir müdahalesinden sonra ayak bileğinde kılcal bir kırığı yaşadı ve finale kadar geri dönmedi.

Puskas, 1954 Dünya Kupası finalinin tamamını Batı Almanya’ya karşı kılcal kırıkla oynadı. Buna rağmen, altı dakika sonra Macaristan’ı öne geçirmek için turnuvadaki dördüncü golünü attı ve iki dakika sonra Czibor bir gol daha ekledi, turnuva öncesi favorilerin unvanı alacak gibi görünüyordu. Ancak, Batı Almanlar ilk yarıdan önce iki golü geri çekti, altı dakika kala Batı Almanlar kazananı kaydetti. Maçın bitimine iki dakika kala Puskás bir ekolayzer golü buldu ancak ofsayt nedeniyle gol geçersiz sayıldı.

İspanya’da geçirdiği dokuz yıl boyunca Puskas, Real Madrid’i arka arkaya beş lig şampiyonluğuna ve üç Avrupa Kupası zaferine taşıdı ve dört gol kralı oldu. Honvéd, Macaristan milli takımı ve Real Madrid ile yaptığı görevlerde maç başına neredeyse bir gol kaydettikten sonra 1966’da futboldan emekli oldu. 1962’de Puskas İspanyol vatandaşlığını aldı ve ardından İspanya için dört kez oynadı. Bu maçların üçü 1962 Dünya Kupası’ndaydı. Bir kez, gol atma formu onu terk etti ve İspanya için herhangi bir gol atamadı. 1967’de, 40 yaşındayken, İngiliz Ligi olmayan tarafı Güney Liverpool için, kulübün Holly Park stadyumunda 10.000 kişilik bir kapalı gişe seyircisinin önünde, bağış toplama amaçlı bir hazırlık maçında yer aldı.

Koçluk ve Yönetim Kariyeri

Bir oyuncu olarak emekli olduktan sonra, Puskas bir koç oldu ve Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya’da takımları yönetti. Dörtnala Binbaşı nihayet 1981’de bir gösteri maçında oynamak için ülkesine döndü ve 1993’te Macar milli takımına dört maç koçluk yaptı. 2000 yılının başlarında, Macaristan tarafından yürütülen yüzyılın bir oyuncusu anketinde 6. oldu. Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu.

Panathinaikos’taki dört yıllık görev süresi boyunca Puskás, 1972’de takımın bir Yunan Şampiyonasını güvence altına almasına yardımcı oldu. Ancak, Panathinaikos’taki büyüsünün dikkate değer istisnası dışında, Puskás bir oyuncu olarak başarısını koçluk kariyerine aktaramadı. Geniş seyahatlerine rağmen, diğer tek başarısı 1991’de Ulusal Futbol Ligi şampiyonluğunu kazandığı South Melbourne Hellas ile geldi. 1993’te, Macaristan’ın iki gol birden gerileyerek rakiplerini yendiği Dublin’de İrlanda Cumhuriyeti’ne karşı 4-2’lik bir dostluk galibiyeti de dahil olmak üzere dört maçta Macar milli futbol takımının başına geçti.

Advertisement


Leave A Reply