Fernán Pérez de Guzmán Kimdir?

0
Advertisement

Fernán Pérez de Guzmán kimdir? İspanyol tarihçi ve şair olan Fernán Pérez de Guzmán hayatı ve eserleri ile ilgili bilgiler.

Fernán Pérez de Guzmán Kimdir?

Fernán Pérez de GuzmánFernán Pérez de Guzmán (d. y. 1378 – ö. y. 1460), İspanyol şair ve tarihçi. İspanyol tarihi ve tarih yazımı alanındaki ilk önemli yapıtın yazandır. Çağdaşlarının tarihsel portrelerini kaleme aldığı için “İspanya’nın Plutarkhos’u” olarak anılır.

Seçkin bir aileden geliyordu; şair ve tarihçi Pedro Lopez de Ayala’nın yeğeni, şair Marques de Santillana’nın amcasıydı. Kastilya kralı II. Juan’ın danışmanı Alvaro de Luna tarafından hapsedildikten sonra kendini edebiyata adadı. Şiirlerinin birçok basımı yapıldıysa da, asıl ününü hükümdar, filozof ve azizlerin yaşamöykülerini içeren Mar de historias (1512; Tarihler Denizi) adlı yapıtıyla, özellikle de bu yapıtın III. Enrique’den II. Juan’a değin uzanan dönemin (1390-1454) önde gelen kişilerinin (33 erkek ve bir kadın) tarihsel portrelerini içeren üçüncü bölümüyle kazandı.

Bu portreler belirli retorik kalıplarına göre yazılmışlarsa da, her kişiliği birkaç sayfada aktarabilen ekonomik, kesin ve açık seçik bir üslupları vardır. Mar’ın üçüncü bölümünün ön sözü de kitap kadar önemlidir. Bu ön sözde Perez de Guzmân tarihsel kesinlik, tarihçinin kullanması gereken dil ve ünün tarihteki ahlaki rolü gibi sorunlara eğilerek tarih kuramı ve tarihçinin sorumluluğu üzerine ilk İspanyolca incelemeyi kaleme almıştır.


Leave A Reply