Fiber Optik Kablolarda Veri Aktarımı Nasıl Gerçekleşir? Nasıl Çalışır?

0

Fiber optik kablolar nasıl çalışır, veri aktarımı nasıl gerçekleşir? Fiber optik kabloların kullanım alanları ve çalışımı.

Fiber optik

Fiber optik nedir?

Bilgiler, tel kablolar ve radyo dalgaları gibi muhtemelen aşina olduğunuz birçok şekilde aktarılabilir. Fiber optik, bilgi aktarmanın başka bir yoludur, ancak fiziksel kablolar veya radyo dalgaları yerine, fiber optik, bilgi iletmek için ışığı kullanır. Bilgi, bir fiber, cam veya plastik borunun altındaki ışık demetine kodlanır. Tarihsel olarak, bu, 1950’lerde doktorların endoskopların kullanımıyla insan vücudunun ameliyatsız görselleştirilmesine yardımcı olmak için geliştirildi. Yalnızca on yıl sonra, bu teknoloji telefon çağrılarını ışık hızında iletmek için kullanılıyordu.

Optik teknoloji nedir?

Bir fiber optik kablo, ince plastik veya cam teller olan çok sayıda optik fiberden oluşur. Optik bir kabloda en az iki fiber veya yüzlerce fiber olabilir. Her bir lif, ortalama bir insan saçından daha incedir ve on binlerce telefon çağrısı iletebilir. Bilgi, gönderici ile alıcı arasında tamamen ışık tabanlı teknoloji ile iletilir.

Basit bir senaryoda, gönderici, ilgili bilgileri ışık darbelerine dönüştürmek için bir lazer kullanır. Bu ışık darbeleri daha sonra fiber optik kablo üzerinden iletilir ve diğer uçta tespit edilebilir. Alıcı daha sonra ışık darbelerini orijinal bilgilere dönüştürmek için bir ışık detektörü veya fotoelektrik hücre kullanır.

Fiber optik

Nasıl çalışır?

Işık darbeleri, esasen fiber optik kabloların her bir optik fiberinden aşağı seken küçük ışık parçacıklarıdır. Işık iki şey kullanılarak borunun içinde tutulur: toplam iç yansıma ilkesi ve kablonun yapısı. Şeffaf bir cam lifinde hareket eden ışık kenarlardan dışarı sızabilir, ancak ışık cama sığ bir açıyla çarparsa, o zaman toplam iç yansıma oluşur ve ışık cam lifinde tutulur. Optik kablonun kendisi iki ayrı parçadan oluşur. Işığın gittiği kablonun çekirdeği ortadadır. Kaplama, çekirdeğin içinde bulunan ışık sinyallerini korumaya yardımcı olan, çekirdeğin etrafındaki bir cam tabakasıdır.

Ne için kullanılır?

Fiber optik kablolar, bilgisayar ağı ve yayıncılık gibi çeşitli uygulamalar için bilgi iletmek için kullanılır. Bilgisayar ağları için, fiber optik kablolar daha az zayıflama, parazitsiz ve daha yüksek bant genişliği ile bilgi aktarımı sağlar. Başka bir deyişle, sinyalin yükseltilmesi gerekmeden önce bilgi normal mesafenin on katına kadar iletilebilir. Bu, hem işletme hem de bakım maliyetlerini azaltır. Geleneksel bakır kabloların aksine, elektromanyetik parazit yoktur, bu da daha güvenilir sinyal kalitesine yol açar. Geleneksel kablolarla karşılaştırıldığında, fiber optik kablolar kullanılan mekansal hacim başına çok daha fazla veri taşıyabilir. Yayın şirketleri, daha yüksek bilgi aktarım kapasiteleri ve daha iyi sinyal kalitesi nedeniyle fiber optik kablolar da kullanır.


Leave A Reply