Fil Suresi Özellikleri, Açıklaması ve Ayet Ayet Türkçe Meali, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Fil Suresi nedir? Fil Suresi ne zaman ve nerede indirilmiştir, kaç ayetten oluşur? Fil suresinin konusu ve anlamı hakkında bilgi

Fil suresi

Fil Suresi Hakkında Bilgi

Fil Suresi; Kuran-ı Kerim’in 105. sûresidir. 5 ayetten oluşur. Mekke’de inmiştir. Fil sahiplerine Rabbinin ne yaptığını görmedin mi ayetiyle başladığı için bu adla anılır. İslâm inançlarına göre Hz. Muhammed’in doğduğu yıl (570), Yemen Hükümdarı Ebrehe Kâbe’yi yıkmak için birçok fille güçlendirilmiş ordusuyla Mekke üzerine yürüdü. Ancak filler Kâbe’ye yaklaşınca yere diz çöküp direndiler. Allah, ebabil kuşlarını gönderdi. Bu kuşlar gökyüzünden balçıktan pişirilmiş taşlar atarak filleri ve sahiplerini yok ettiler. Olaya bu nedenle Fil Olayı (vakası), o yıla da Fil Yılı denildi..

 Sûrede fil ordusu kıssası anlatılmaktadır. Kâbe’yi yıkmak isteyen Yemen’in genel valisi Ebrehe’nin fillerle Mekke’ye hücumunu, sonuçta yok olup gitmelerini konu edinmiştir.

Fil Suresi Anlamı

Rahman Rahim olan Allah’ın adıyla

  • Görmedin mi Rabb’in fil sahiplerine ne yaptı?
  • Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?
  • Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi.
  • Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı.
  • Ve onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.

Arapçası

Bismillahirrahmânirrahîm

Advertisement
  • Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl
  • Elem yec’al keydehüm fî tadlîl
  • Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl
  • Termîhim bihicâratin min siccîl
  • Fece’alehüm ke’asfin me’kûl

Fil Vakası

Fil Vakası; “Fil Vakası” denilen olay milâdî 571 yılında, Peygamberimizin doğumundan 54 gün önce meydana gelmiş, önemli bir hadisedir.

Koyu bir Hristiyan olan Ebrehe isimli Yemen valisi, inandığı dini, bütün Arabistan’a yaymak için San’a şehrinde büyük ve süslü bir kilise yaptırmış, herkesin bu binaya hürmet göstermesini istemişti. Fakat Mekkeli iki adam birgün Ebrehe’nin kilisesini kirletip kaçtı. Hain ve zalim vali bunun intikamını almak için muazzam bir ordu toplayarak Mekke üzerine yürüdü. Orada Araplarca kutsal kabul edilen Kabe’yi yıkarak, yerle bir edecekti. Hemen hazırlıklarını tamamlayıp, yola çıktı. Ordusunun başında “Mahmudi” ismini verdiği bir fil vardı.

Mekke önüne geldiler. O zaman Mekke’nin reisi, Peygamberimizin dedesi Abdulmuttalip idi. Ebrehe’nin yanına giderek, askerler tarafından zorla alınan develerini istedi. “Kabe’yi onun sahibi olan Allah korur” diyordu. Gerçekten Ebrehe’nin fili bir türlü Kâbe’ye kadar ilerleyememiş, onu yıkmaya kimsenin gücü yetmemişti. Kur’an-ı Kerim’de Fil Suresi’nde bu olay şöyle anlatılmaktadır: “Rabbinin fil sahiplerine (Ebrehe askerlerine) ne yaptığını görmedin mi? Onların hilelerini boşa çıkarmadı mı? Onlara karşı Ebabil denilen kuşlar göndermedi mi? Ki, onlara sert taşlar atmışlardı. Sonunda onları yenilmiş ekin gibi yaptı.” Hakikaten yüce Allah Kâbe’sini korumuş ve gökyüzünde birdenbire beliren Ebabil kuşları Ebrehe ordusunu mahvetmişti. Artık kaçmaktan başka bir çare kalmadığını gören Ebrehe binbir zorlukla Yemen’e dönmüş ve kısa bir süre sonra ölmüştür.

Araplar bu yıla “Fil Senesi” demişlerdir. Hatta bu hadise Mekkeliler arasında takvim başı olarak da kabul edilmiştir.


Leave A Reply