Florence Nightingale Kimdir? Hemşireliğin Kurucusunun Hayatı Hakkında Bilgiler

22
Advertisement

Florence Nightingale Kimdir? Florence Nightingale’in hayatı, çalışmaları, yaptığı fedakarlıklar, Florence Nightingale Hemşire Okulu hakkında bilgi.

Florence Nightingale

Florence Nightingale (1820-1910), Hasta bakıcı, hemşireliğin kurucusu bir İngiliz kadındır. Zengin bir ailenin kızı olmasına rağmen hasta bakıcılığına heves etmiş, 1854 Kırım Savaşı sırasında gösterdiği yararlılıklarla dünya çapında bir kahraman olmuştur.

Florence Nightingale, Floransa’da doğdu. Babası zengin, kültürlü bir adamdı. Yılın yarısını Londra’da geçirirler, diğer yarısında da büyük Avrupa şehirlerini dolaşırlardı. Florence, daha çok küçük yaşta hasta bakmaya merak sarmıştı. Bebeklerini hasta sayar, onlara şefkatle bakardı. Genç kız olduktan sonra da bu hevesinden vazgeçmedi. Arkadaşları gibi danstan, eğlenceden hoşlanmıyordu. Hasta bakıcı olmayı aklına koymuştu. Hasta bakıcılık ise o sıralarda hakir görülen bir işti. Florence işe önce kendi ailesinden, oturdukları şehrin yakınlarındaki kasabalarda fakir hastalardan başladı. 1851’de Almanya’da bir hemşire okuluna gitti. 1853’de İngiltere’ye döndükten sonra hastanelerde çalışmaya başladı.

O sıralarda Kırım Savaşı’na katılan İngiliz askerlerin çok büyük sıkıntılar çektikleri, yaralıların ihmal yüzünden feci halde öldükleri haberi Londra’ya gelmeye başlamıştı. Nightingale bunu duyunca Kırım’a gitmeye karar verdi. İngiliz hükümeti de onu savaş alanına gidecek hemşirelerin başkanı yaptı. Florence Nightingale ile hemşire arkadaşları 4 Kasım 1854’de İstanbul’a geldiler. Üsküdar’da Selimiye Kışlası’ndaki hastanede görev aldılar. O gün hastaneye 500 e yakın yaralı İngiliz askeri getirilmişti. Bunlar 10 gün önceki Balaklava Savaşı’nda yaralanmışlarsa da, hiçbirinin yarası temizlenmemişti. Florence Nightingale yardımcılarıyla birlikte hemen işe koyuldu. Yaralı askerlerin yarasını sardı. Ayrıca o zamana kadar ihmal edilmiş hastaneyi de düzene soktu.

Florence Nightingale, daha sonra Balaklava’ya gitti, oradaki hastanede çalışmaya başladı. Bu arada, ağır bir hastalığa yakalandı, on beş gün kadar ölümle pençeleşti. İyileştikten sonra, İngiltere’ye dönüp dinlenmesi tavsiye edildiyse de o bunu dinlemedi. Kırım Savaşı bitinceye kadar savaş alanlarından ayrılmadı. Ancak 1856 yazında İngiltere’ye döndü.

Advertisement

Bu kahraman kadını karşılamak için Londra’da büyük hazırlıklar yapılmıştı. O, kimseye görünmeden, sessiz, sedasız evine gitti. Daha sonra kendisi için toplanan parayı Saint Thomas Hastanesi’nde çalışan hemşireler için bir yurt açılması işinde harcadı.

Florence Nightingale Hemşire Okulu:

Florence Nightingale, bir yandan gösterdiği fedakarlıklarla, bir yandan da hasta bakıcılığa getirdiği bilimsel çalışmalarla bugünkü hemşireliğin kurucusu olmuştur. Ondan sonra, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, Nightingale usullerine göre hasta bakıcı okulları açıldı. Bugün de dünyanın her yerinde, Florence Nightingale adını taşıyan sağlık kurumları, hemşire okulları vardır.

Bu arada İstanbul’da da bu büyük hasta bakıcı kadının adını taşıyan bir hemşire okulu açılmıştır. 1958’de Kızılay‘ın önayak olmasıyla kurulan Florence Nightingale Yüksek Hemşire Okulu sonradan Sağlık Bakanlığına bağlanmıştır.


Kaynak – 2

Florence Nightingale, hemşireliğin kurucusu olan İngiliz kadını (İtalya/Floransa 1820 -Londra 1910). Evde özel eğitim aldıktan sonra, Tanrı’nın kendisine özel görev yüklediğine inanarak hasta ve yaralı insanların bakımına adandı, hemşirelik kurslarını izledi. Londra’daki Salisbury Hastanesi’nde görev yaptı. 1854’te Kırım Savaşı’nda askeri hastaneye dönüştürülen Üsküdar’daki Selimiye Kışlası’nda Türk ve İngiliz askerlerinin bakımıyla ilgilendi. Her gece elindeki kandille nöbete çıkışı “Lambalı Kadın” olarak anılmasına neden oldu.

Hastanın bakımında yalnız ilgi ve sevginin yeterli olmadığını, hastaya bakma sanatının ancak özel bir eğitimle öğrenilebileceğini fark eden ilk insan olarak bundan sonraki çabasını, ordudaki sağlık servislerinin yeniden düzenlenmesine ve hemşirelik eğitiminin uzman kuruluşlar eliyle yürütülmesine yöneltti. Çağdaş hemşirelik kavramının kökleşmesi ve gelişmesi için çalıştı. Londra’daki St. Thomas Hastanesi’nde hemşire ve hasta bakıcı yetiştirmek üzere Nightingale Hemşirelik Okulu’nun açılmasını örgütledi. 1961’de de İstanbul’da açılan hemşirelik yüksek okuluna onun adı verildi.

Advertisement


22 yorum

  1. anatomici kaçar on

    çok güzel bi site,bilgi verme kapasiteleri mükkemmel bu siteyi yapan bu bilgiyi bizlere sunanlara teşekkür ederim…

Leave A Reply