Fra Angelico Kimdir?

0
Advertisement

Fra Angelico kimdir? Ressam Fra Angelico hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Fra AngelicoFra Angelico; İtalyan ressamıdır (Viechio 1387-Roma 1455).

Rahiplik adı: Fra Giovanni Fiesole. Floransa yakınındaki Fiesole, San Domenico Manastırına girdi. İlk ustasının gotik üslupta çalışan tezhipçi bir keşiş olduğu sanılır. Eserlerini dinsel bir tutkuyla yaptı. Amacı, öncelikle izleyicinin dinsel duygusuna seslenmekti. Bu nedenle konularını İncil’den ve dinsel öykülerden seçti.

İlk eserlerini 1420’ye doğru yaptı. Aziz resimlerinde ortaçağ özelliği olan yaldızlı düz fon kullanmasına karşın, Paradiso (Cennet), resminde olduğu gibi zengin doğa gözlemine dayanan anlatım görülür. Manzara, 15. yüzyıl sanatçıları arasında ilk kez onun resimlerinde titizlikle işlendi. İnsan ruhuna resim sanatında yer veren sanatçı, modern lirizmin doğuşunda büyük rol oynadı. Resimlerindeki bu dinsel duygu Pre-Raphaelite (Ön Raffaellocu) ressamları ve Ruskin gibi 19. yüzyıl eleştirmenlerini etkiledi. Yetiştirdiği tanınış öğrencileri Fra Filippo Lippi ve Benezzo Gozzoli’dir. Bize göre eski eserlerinden biri 1433’te Floransa Ketenciler Loncası için yaptığı Madonna dır (Floransa’da San Marco Müzesi). 1435-1455 arasında yeniden düzenlenen Floransa, San Marco Manastırında freskolar yaptı. 1447’de, Orvieto Katedrali’nde başladığı resim dizisinden ancak ikisini tamamladığı sırada, Vatikan’da çalışmak üzere Roma’ya çağrıldı. Yarım bıraktığı freskoları sonradan Signorelli tamamladı. 1449′ da Fiesole’ye geri çağrıldı ve San Domenico Manastırı’na başrahip seçildi. Üç yıl sonra Vatikan’da Sacramento Şapeli’ni resimlemek üzere Roma’ya çağrıldı. Ölümüne kadar Roma’da yaşadı.

En önemli eserleri; yaklaşık 50 freskonun yer aldığı Floransa, Museo di San Marco Manastırı’ndaki resimler arasından: Cepozisizone (Çarmıhtan İndiriliş) 1435; Annunziazione (Doğum Habercisi) 1437-1445; Aziz Dominicus; Paradiso (Cennet) 1440; Aziz Coşma ve Aziz Damionus’un Şehadeti, 1438-1455, Paris-Louvre; Aziz Laurence’e Kilisesinin Hazinesini Sunan Sixtus, 1448, Roma Vatikan; Papa Nicholos Şapeli’nin Freskoları, 1477, Roma-Vatikan.

Advertisement

Leave A Reply