Franz Lehar Kimdir? Ünlü Macar Operet Bestecisinin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Franz Lehar Kimdir? Franz Lehar hayatı, biyografisi, operetleri, eserleri ile ilgili bilgi. Ünlü bir Fransız bestecisi olan Franz Lehar hakkında bilgi.

Franz Lehar

Franz Lehar (30 Nisan 1870, Komorn — 24 Ekim 1948, Bad Ischl), bir kısmı Prag Konservatuarında süren müzik öğreniminden sonra baba mesleği olan askeri bando yöneticiliğine başlamış, Budapeşte‘de sahneye konan «Kukuschka» adlı operasının sağladığı başarı üzerine askerlikten ayrılarak talihini denemek amacıyla Viyana’ya gelmiş, operet türüne yönelerek iki denemesini oynatabilmiş, 1905’de sahneye konan «Şen Dul» ile sanat tarihinde az görülen bir başarı ve ilgi derlemiştir. Lehar bu eserinden sonra hızla değişen çağ zevkine uygun özelliklerle süslediği partisyonlarıyla ününü sürdürmüştür; caz ritmleri, Puccini’vari melodi çizgileri, duygusal renkler, türlü ülkelere özgü ezgiler, klasik operet anlayışı dışında karakterler ve sonu mutlu bitmeyen konular… Sanatçı genellikle Viyana’ da yaşamış, bir ara İsviçre’de kalmış, ikinci Dünya Savaşı bitince Avusturya’ya dönmüş, sayfiye kenti Bad Ischl’da ölmüştür.

Başlıca yapıtları şunlardır: «Der Graf von Luxemburg» (1900), «Zigeunerliebe – Çingene Aşkı» (1910), «Paganlni» (1925), «Der Zarewitsch» (1927), «Das Land des Laechelns – Tebessümler Ülkesi» (1929), «Schön ist die Welt -Dünya Güzeldir» (1930), «Gluditta» (1934).


Kaynak – 2

Franz Lehar; Avusturyalı bestecidir (Komorno 1870-Bad İschl 1948). 12 yaşındaki Prag Konservatuvarı’na girdi. 1890’dan başlayarak uzun yıllar babası gibi askeri orkestraları yönetti. 20. yüzyıl başlarında operetlerinin kazandığı başarı üzerine yaşamını bestecilikle ve kendi eserlerini yöneterek kazanma olanağı buldu, “ikinci Viyana klasik opereti”nin ustası sayılan Lehar, başarısıyla Johann Strauss’u bile gölgede bıraktı.

En tanınmış operetleri: Die lustige Witwe (Şen Dul) 1905, Der Grafvon Luxemburg (Lüksemburg Kontu) 1909, Zigeunerliebe (Çingene Aşkı)1910, Paganini (1925), Der Zarewitsvh (Çarın Oğlu) 1927, Das Landdes Lachelns (Tebessümler Diyarı) 1929, Schön ist die Welt (Dünya Güzeldir) 1930, Giuditta (1934).

Advertisement

Franz Lehar

Kaynak – 3

Franz Lehar (30 Nisan 1870, Komárom, Macaristan – 24 Ekim 1948, Bad Ischl, Avusturya), Tanınmış Macar operet bestecisidir. Komarom (Komarno) da doğdu 1882’den 1888’e kadar Prag Konservatuvarı’nda okudu, 1889’dan sonra Viyana’ya yerleşti.

İlk opereti «Wiener Frauen» (Viyanalı Kadınlar), beğenilince Lehar hayatını operet besteleyerek kazanabileceğine inandı, başka hiçbir işle meşgul olmadı. Bir operası, birkaç da orkestra eseri varsa da, ona asıl ün kazandıran eserleri operetleridir. Lehar’ın en çok beğenilen opereti de «Die Lustige Witwe» (Şen Dul) opereti olmuştur. Bu eser, dünyanın her yanında zaman zaman sahneye konur. Operetin çeşitli parçaları, bu arada valsler, klâsik hafif müzik parçaları arasına girmiştir, küçük orkestralar bunları sık sık çalarlar.


Leave A Reply