Gabon Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Gabon – Gabon ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

gabon bayrağı

Kaynak: pixabay.com

GABON;

  • Yüzölçümü: 267.667 km2.
  • Başkenti: Libreville.
  • Dil: Fransızca (resmi).
  • Din: Hıristiyan (% 52 Katolik, % 8 Protestan), % 39 doğal dinler, % 1 Müslüman.
  • Para birimi: 1 Orta Afrika frangı = 100 santim.
  • Başlıca kentleri: Port Gentil, Franceville, Lambarene, Moanda.

Ortabatı Afrika’da devlettir. Batı Afrika kıyılarında yer alan ülke; Atlas Okyanusu, kuzeyden Ekvator Ginesi ve Kamerun, doğudan ve güneyden Kongo ile çevrilidir.

gabon

Kaynak: wikipedia.org

Yüzey Şekilleri;

Ekvator çizgisinin iki parçaya ayırdığı ülke topraklarının 2/3’ü tropikal yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Kuzeyden güneye doğru uzanan dağlar, alçak düzlüklerden oluşan kıyı şeridini, iç bölümlerdeki geniş yaylalardan ayırır. Ülkenin en önemli ırmağı, Kongo’dan doğan, ancak büyük bir bölümü Gabon topraklarında akan Ogove Irmağı’dır. Özellikle kıyı-bölgelerinde Ogove’nin (1.099 km) kollarından Ngounie ve İvondo geniş bir suyolu ağı oluşturur. Başkent Libreville, M’bei Irmağı’nın döküldüğü Gabon Koyu’nun ağzında kuruludur. Ortagüney Gabon’da, İmoundji Tepesi’ ni de içeren Chaillu Masifi, güneybatıda Mayombe Dağları, kuzeybatıda Cristal Tepeleri, ülkenin başlıca yüksekliklerini oluştururlar. İKLİM. Yıllık ortalama sıcaklığın 25.3 °C olduğu ülkede, sıcak ve nemli ekvatoral bir iklim gözlenir. Yıl boyunca biri ocak-mayıs, ötekisi ekim-aralık ayları arasında iki yağışlı dönem vardır. Özellikle kıyı bölgelerini etkisi altına alan yağışlar. Kuzey kıyılarında (yılda 4.000 mm), güney kıyılarına (1.500 mm) oranla daha yüksektir.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Ülkenin başlıca dışsatım ürünlerinden kereste, Okoume adı verilen ağaç türünden elde edilir. Güneydoğuda, Kongo sınırına kadar uzanan Bata’ek’e Yaylası, savanlık tek bölgedir. Irmak vadilerinde, kıyı şeridinde, Port Gentil kumsallarında otlak alanları vardır. Hayvanlar; başta goril, maymun, antilop, pars ve birçok kuş türü olmak üzere büyük bir çeşitlilik gösterir.

gabon

Kaynak: wikipedia.org

Ekonomisi;

Tarım. İşgücünün % 65’ini istihdam eden tarım sektörü, genelde tüketime yönelik küçük işletmelerden oluşur. Muz, kahve, kakao ve palmiye gibi ürünler ise az sayıdaki büyük işletmelerde yetiştirilir. Ülke yüzölçümünün % 75’inin ormanlarla kaplı olması, tarım alanlarının azlığının nedenidir. Gabon, besin gereksiniminin tümünü üretemez. Başlıca tarım ürünleri, şekerkamışı, manyok, platin (meyvesi pişirilerek yenen bir tür muz), mısır, yerfıstığı, kakao, kahve, pirinçtir.

Hayvancılık. Sığır, koyun, keçi, domuz başlıca hayvan varlığıdır. Yıllık balık üretimi 47.700 tondur. Üretimin 5 bin tonu iç sulardan, gerisi Atlas Okyanusu’ndan elde edilir.

Doğal Kaynaklar. Petrol, manganez ve uranyum, en önemli doğal kaynaklardır. Dünya manganez rezervlerinin 1/4’ünü içeren Moanda Bölgesi’nde gerçekleştirilen üretim yılda 3 milyon ton dolayındadır (dünyanın en büyük üçüncü üreticisi). 1961’den bu yana, Mounona Bölgesi’nde çıkarılan uranyumun yıllık üretimi, yaklaşık 1.500 ton konsantre ürün elde etmeye yetecek düzeydedir.

Oklo ve Boyindzi’de yeni uranyum rezervleri saptanmıştır. Uranyumu işleten Fransız Conluf Şirketi, ürünü konsantre hale getirip dışsatımını gerçekleştirir. Büyük bölümü, kıyı açığındaki yataklarda gerçekleştirilen hampetrol üretimi, son yıllarda 9 tona ulaşmıştır. Kuzeyde Belinga’daki demir filizi rezervleri 850 milyon ton olup yüksek niteliklidir. Barit, talk, kurşun, çinko, bakır, altın, elmas küçük oranlarda üretilen öteki doğal kaynaklardır. Yılda 1.4 milyon m3’ü bulan kereste üretiminin 2/3’ü “okume” ağacından sağlanır.


Leave A Reply