Garson Nedir? Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları, Nitelikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Garson – şef garson mesleği nedir? Garson ne iş yapar, Garsonluk mesleğinin özellikleri, görev ve sorumlulukları, nitelikleri hakkında bilgi.

garsonGarson

Garson, lokantada yemek yiyenlere hizmet eden, onların masalarına bakan görevlidir. Mutfak ile müşteriler arasındaki ilişkiyi sağlar.

Garson salonu hazırlar, masaları düzenler, yemek takımlarını dağıtır; şef garson olmadığı zaman müşteriyi ağırlar, listeyi takdim eder, emirlerini alır ve ısmarlanan yemekleri getirir. Gerekiyorsa balıkları, etleri, kümes hayvanlarını keser, parçalar. Yorulmaksızın masaların arasında dolaşır, dökmeden, devirmeden tepsileri, tabakları taşır, dikkatle ve saygıyla müşterilerin bir şey isteyip istemediklerini gözler. Garsonlar, şef garsonun emri altındadır. Uzun zaman, aldıkları bahşiş ve yüzdelerle geçinmek zorunda kalan garsonlar, artık sabit bir ücret almaya başlamıştır. Garsonlukta uzmanlaşmak kolaydır. Birçok üniversite öğrencisi ek iş olarak veya boş tatil zamanlarında bu mesleği icra etmektedir.

Görev ve Sorumlulukları

  • Misafirlerin karşılanması, içecek ve yemek siparişlerinin alınmak
  • Yemek alanında misafirlerin ihtiyaçlarına özen gösterilmesi
  • Mutfaktan misafirlere yemek teslimi
  • Yemek siparişinin mutfak personeli tarafından doğru bir şekilde yapılmasını ve misafirler için şık görünmesini sağlamak
  • Gıdaların işlenmesiyle ilgili olarak sağlık kodu standartlarını takip etmek
  • Servis istasyonuna bardak rafları teslim etmek, gümüş eşyaları yuvarlamak, ön bussing masaları, masaları silmek ve döküntüleri kaldırmak ve daha fazlası gibi vardiya görevlerini yerine getirmek

sef-garsonŞef Garson

Büyük müesseselerde lokanta salonu bir şef garsonun idaresine verilir. Şef garson diğer garsonları, servisi kontrol eder, müşteri ile müessese arasındaki ilişkiyi sağlar.

Garsonluk kolay, şef garsonluk ise çok zor bulunan bir iştir. Zaten böyle bir hizmet ancak lüks bir müessese için söz konusu olabilir. Şef garson, emrinde çalışanları tam yetki ve bilgiyle idare eder; görevleri çeşitlidir; salonun, masaların temizliğine intizamına dikkat eder, tabldotu, yemek listesini, şarap listesini hazırlar, servisi idare eder, aşçılarla garsonlar arasında ahenkli bir anlaşma sağlar. Sevimli, güleryüzlü, dikkatli, saygılı ve olumlu davranışlarıyla müşterilerin sevgi ve güven duyduğu bir çevre yaratır. Bugün şef garsonların kazanç ve geçimi de bahşişlerin, tesadüflerin elinden kurtarılmıştır. Ne var ki eskiden sadece erkeklerin seçtiği bu meslekte kadınlar yeni ve kuvvetli bir rakip olarak ortaya çıkmışlardır.

Advertisement

Leave A Reply