Geceleri Sık Sık İdrara Çıkma Neyin Belirtisidir? Nedenleri Nelerdir?

0
Advertisement

Gece boyunca kaç kere idrara çıkmak normaldir? Gecelere sık sık idrara çıkmanın sebepleri, altında yatan rahatsızlıklar nelerdir?

Geceleri Sık Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Mesaneniniz gece boyunca sizi rahatsız mı ediyor? 6-8 saatlik uyku süresinde tuvalete bir kereden fazla gitmeniz gerekiyorsa, noktüri olabilirsiniz.

Vücudunuz fazla idrar üretiyor olabilir veya mesaneniz idrarı yeterince tutamıyordur. Bazen ikisi birden.

Bu durumun birçok olası sebebi mevcut. Bu sebeplerin bazıları tıbbi tedavi gerektirirken, bazılarını kendiniz yönetebilirsiniz.

Çok Sıvı Tüketimi

Yatmaya yakın çok fazla sıvı tüketiyor olabilirsiniz. Uyumadan birkaç saat önce daha az sıvı tüketin. Günün geç saatlerinde alkol ya da kafein almayın. Yatağa gitmeden önce tuvalete girin.

Advertisement

Bir enfeksiyon olabilir

Bir idrar yolu enfeksiyonu (İYE) gündüz ve gece normalden fazla idrar yapma ihtiyacını tetikler. İşerken acı çekebilirsiniz, karnın ağrısı ve ateş yapabilir. İdrar yolu enfeksiyonu tıbbi tedavi gerektirir.

İleri yaş Faktörü

Yaş ilerledikçe, gece idrara çıkma ihtiyacı artacaktır.

Yaşlandıkça, vücudunuz idrarı konsantre etmeye yardımcı olan daha az hormon üretir, böylece idrarı gece boyunca tutmak zorlaşır.

Yaşlılıkta aynı zamanda, gecede işemeyi gereken diğer sağlık problemlerinin oluşması daha olasıdır. Cinsiyetiniz de bir rol oynayabilir:

Erkekler: Erkeklerde yaş ilerledikçe genişlemiş prostat yaygındır. Genelde ciddi değildir, ancak idrara çıkmanızı arttırabilir.
Kadınlar: Menopozdan sonra, daha az östrojen üretilir. Çocuklarınız varsa, pelvisinizdeki kaslar da zayıf olabilir. Bu sebepler de idrar çıkmayı arttırır.

İlaçlar Sebep Olabilir

Bazı ilaçlar, sisteminizden sıvı çeker ve daha fazla idrara çıkmayı sağlar. İlaçlarınızın etkilerini doktorunuza danışın.Sorun ilaçtan kaynaklanıyorsa, ilacınızı yatma saatinizden daha erken saatlerde alarak çözebilirsiniz, ya da doktorunuz ilacınızı değiştirebilir.

Advertisement

Uyku problemi 

Bazen seni uyandıran tuvalete gitme ihtiyacı değil, Huzursuz bacak sendromu, ateş basması, devam eden (kronik) ağrı veya depresyon gibi sebepler olabilir. Bu sebeplerden biri vasıtasıyla uyanıyor ve tuvalete gitme isteği duyuyor olabilirsiniz. Ayrıca uyku apnesi ile gece gitmesi tuvalete çıkma arasında bağlantı vardır.

Uyku bozukluğunun tedavisi genellikle gece işeme problemini çözmektedir.

Kalple İlgili Bir Sorun Olabilir Mi?

Kalbiniz gerektiği şekilde pompalamadığında, sıvı oluşur. Bunu özellikle ayak bileklerinizde fark edersiniz.

Uzandığınızda, mesaneniz dolar ve tuvalet ihtiyacı hissedersiniz.

Ayaklarınızdaki şişliği, gün içinde ayaklarınızı yükseğe kaldırıp, dinlendirerek ya da varis çorapları giyerek kontrol altına alabilirsiniz.

Başka Sebepler

Diğer tıbbi sorunlar, mesanenizin olması gerekenden daha az sıvıyı tutmasına neden olabilir. Bu sorunlar şunlardır:

  • Mesane tümörü
  • Prostat tümörü
  • Aşırı aktif mesane
  • İnterstisyel sistit
  • Gebelik
  • şişmanlık

Vücudunuzun fazla idrar yapmasına neden olabilecek durumlar şunlardır:

  • Diyabet
  • Diyabet şekeri
  • Karaciğer yetmezliği
  • Alzheimer ve Parkinson’un gibi nörolojik hastalıklar

Altta yatan bir sağlık sorununuz varsa ve tedavi olursanız, gece işeme sorununuz son bulur. Ama bununla ilgili yardım için ilaca ihtiyacınız olabilir.

Bir doktora görünmek zorunda mıyım?

Geceleri sık sık idrara çıkmak, gün içinde konsantrasyon eksikliği gibi problemlere sebep olabilir. Yaşlandığınızda, noktüri, düşme ve kalça kırılması riskini arttırır.

Doktora görünmeden önce, gün boyunca ne zaman ve ne kadar, hangi sıvıdan aldığınızın günlüğünü tutun. Doktorunuz kullandığınız ilaçları da bilmek isteyecektir.

Advertisement


Leave A Reply