Gelincik Çiçeği Nasıl Bir Bitkidir? Özellikleri, Kullanımı ve Yetiştirilmesi

0

Gelincik Çiçeği nasıl bir çiçektir, nasıl yetiştirilir? Gelincik Çiçeğinin özellikleri, bakımı, yetiştirilmesi ve resimleri, kullanım alanları hakkında bilgi.

gelincik

Gelincik Çiçeği

Gelincik Çiçeği; Kırlarda, tarlalarda kendiliğinden yetişen güzel bir çiçektir. Tülü andıran ince kırmızı yaprakçıklarından, narin sapından ötürü bu sevimli adı almıştır. En çok ekinler arasında, bakla tarlalarında biter. Daha çok kurak toprakları sever.

Gelincik ekinler arasında, bakla tarlalarında biten narin, güzel bir çiçektir. Bu alçakgönüllü güzel çiçek, gelin gibi de naziktir: İncecik yaprakları rüzgârda savrulur, el dokunur dokunmaz dökülür. Evlerimizde, vazoya yakışırsa da, el değip dökülmese bile, ömrü azdır, kısa zamanda pörsüyüverir.

Gelincikten ev ilâcı olarak faydalanılır. Çiçeğin ortasındaki kara göz kesilip kırmızı yapracıkları kapalı yerde, gölgede kurutulur, limon tuzuna yatırılır, sonra şekerli suya atılarak ya kaynatılır, ya da şişe içinde güneşe asılır. Böylece elde edilen gelincik şurubu göğüs yumuşatıcı bir ilâç olarak içildiği gibi reçellere renk vermek için de kullanılır. Ayrıca, gelinciği balla, koyu bir şurupla karıştırarak yapılan gelincik macunu da reçel gibi yenir. Gelincikte uyku verici, sinir yatıştırıcı bir özellik de vardır; bundan dolayı eski hekimlikte sık sık başvurulan ilâç olarak kullanılmıştır.

Gelincik Çiçeği

Gelincikgiller. — Ayrı taçyapraklı ikiçeneklilerden bir bitki familyasıdır. Gelincik, haşhaş, kırlangıçotu gibi bitkileri içine alan bu familya tıpta çok önemli bir yer tutar. Morfin, kodein gibi uyuşturucu maddeler bu familyadaki bitkilerden çıkarılır. Tıpta büyük yeri olan «papaverin» adlı narkotik de afyonun alkaloitlerindendir.

Gelincik Çiçeği

Kaynak 2

Gelincik çiçeği olarak da bilinen Papaver rhoeas, haşhaşgiller familyasından çiçekli bir bitki türüdür. Avrupa ve Batı Asya’ya özgüdür ve yaz aylarında açan parlak kırmızı, fincan şeklindeki çiçekleriyle bilinir. Çiçekler tipik olarak 2-3 inç çapındadır ve her bir taç yaprağının tabanında siyah veya koyu mor lekeler vardır. Yaprakları loblu ve tüylüdür ve bitki 3 feet boyuna kadar büyüyebilir.

Gelincik çiçeği yıllık bir bitkidir, yani yaşam döngüsünü bir büyüme mevsimi içinde tamamlar. Dayanıklı bir bitkidir ve çeşitli toprak türleri ve koşullarında yetişebilir. Genellikle tarlalarda, çayırlarda ve yol kenarlarında bulunur. Gelincik aynı zamanda savaş sırasında, özellikle de Birinci Dünya Savaşı’nda ölen askerler için bir anma sembolüdür.

Gelincik Çiçeği

Haşhaş tohumları birçok kuş ve küçük hayvan için besin kaynağı olarak kullanılır. Bitki aynı zamanda süs çiçeği olarak yetiştirilir ve genellikle çiçek bahçelerinde ve kır çiçeği çayırlarında kullanılır.


Yorum yapılmamış

  1. Yukarıda Gelincikle ilgili bilgi eksik.Nasıl yetiştirilir diye sayfa oluşturup açıklama yapmamışsınız …

Leave A Reply